Powrót do góry

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że tegoroczny II Sochaczewski Festiwal Jazzowy gwiazdami stoi. Na pl. Kościuszki wystąpią legendarni Old Timers’i, Wojciech Karolak Trio, diva polskiego jazzu Grażyna Auguścik, której towarzyszyć będzie Paulinho Garcia, oraz Andrzej Jagodziński Trio. Na publiczność czekają więc cztery solidne dawki dobrej muzyki.

Pierwszy z koncertów odbędzie się już 28 lipca. Na rozpoczęcie II Festiwalu Jazzowego zagrają Old Timers. Zespół jest dobrze znany fanom gatunku, a tym którzy dopiero odkrywają jazz, postaramy się przybliżyć jego działalność. Historia grupy sięga roku 1965, a wiec dekady, w której polski jazz przeżywał prawdziwe odrodzenie. Wcześniej mocno krytykowany przez władze PRL (mówiło się nawet o tzw. okresie katakumbowym tej muzyki), w końcu zyskał nową jakość. Pierwsze festiwale Jazz Jamboree, powołanie Wydziału Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach czy I Festiwal Jazzowy w Sopocie, to jedne z przełomowych momentów dla tego gatunku. Wtedy też ukształtował się zespół, który od ponad 30 lat znajduje się w ścisłej czołówce rankingów miesięcznika "Jazz Forum". Jest jednym z najlepszych zespołów grających jazz tradycyjny w Europie.
Z kolei 4 sierpnia gościć będziemy wirtuoza gry na organach Hammonda Wojciecha Karolaka wraz ze swoim triem. Osoby nie będące miłośnikami jazzu z pewnością kojarzą muzyka z występów w programach telewizyjnych takich jak „Studio 1”, „Wieczór z Wampirem” czy jako męża niezapomnianej Marii Czubaszek. Tymczasem, jak mówił o nim podczas 80. urodzin, we wstępie do audycji „Nokturn” Polskiego Radia Tomasz Szachowski, trudno bez niego wyobrazić sobie współczesną aranżację i kompozycję. Wojciech Karolak Trio łączy mistrzowską grę Wojciecha Karolaka z kontrabasem i perkusją. Warto wspomnieć, że muzyk swoją karierę rozpoczął w roku 1958. Współpracował m. in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Krzysztofem Komedą czy Jarosławem Śmietaną. Od tego czasu ugruntował swoją pozycję jako muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, aranżer.

W niedzielę 11 sierpnia odbędzie się koncert Grażyny Auguścik i Paulinho Garcii. Divie polskiego jazzu towarzyszyć będzie jeden z najwybitniejszych wykonawców muzyki brazylijskiej. Artyści współpracują ze sobą od lat i mają w dorobku kilka płyt. Ich aranżacje znanych utworów w wersji latynoskiej podbiły serca publiczności. Grażyna Auguścik przez wielu amerykańskich krytyków uważana jest za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej. Stworzyła własny, rozpoznawalny styl interpretacji. Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu swojej pierwszej płyty "Sunrise Sunset" w 1988 roku trafiła do słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. Od połowy lat 90. mieszka w USA.

Na finał (18.08) kolejny raz będziemy mieli przyjemności posłuchać zespołu Andrzeja Jagodzińskiego, tym razem w programie "Chopin". Jagodziński to artysta wszechstronny - waltornista z wykształcenia, pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Od kiedy w 1993 roku powstało trio firmowane jego nazwiskiem, artysta aranżuje utwory Fryderyka Chopina (albumy "Chopin", "Chopin Once More", "Les Brillantes", "Sonata b-moll"), a także muzykę ludową (album "Muzyka Polska"). Ubiegłoroczny koncert w Sochaczewie spotkał się z żywiołową reakcją publiczności, więc bardzo możliwe, że finał II Festiwalu Jazzowego będzie równie udany. Wszystkie koncerty będą się rozpoczynać o godz. 19:00 na pl. Kościuszki. W przypadku złej pogody, przenoszone będą do kramnic.

Agnieszka Poryszewska

Opinie użytkowników (0)

ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ aby dodawać komentarz

Prosimy, podziel się z nami swoją opinią - dzięki temu będziemy mogli udoskonalać to co robimy :) Dziękujemy!