Dlaczego warto ubezpieczyć rodzinę na wyjazd?

Dowiedź się, na co zwrócić uwagę wybierając polisę na wakacje.

Autor: Jagoda Krupa

Opublikowane: około 6 lat temu

Kategorie: Podróże z dziećmi

Ja uważam, że tak - ale jeszcze gro ludzi - zwłaszcza znajomych mówi mi:

- Non stop gdzieś wyjeżdżasz, nic się nie dzieje, po co Ci te ubezpieczenie?

Wtedy odpowiadam krótko - skoro stać mnie na wyjazd - to i stać mnie na ubezpieczenie. Wiele razy patrzyłam ludzi, którzy rwą sobie włosy z głowy na myśl, że muszą zapłacić za opiekę lekarską.

Koszty leczenia za granicą są wysokie, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie gwarantuje 100% refundacji (w zasadzie jej zakres jest bardzo ograniczony), poza tym warto mieć dodatkową ochronę na wypadek jakichkolwiek kłopotów w i poza krajem.


Instytucja organizująca wyjazd zagraniczny ma obowiązek ubezpieczyć wszystkich jego uczestników. Często jednak takie ubezpieczenie nie jest optymalne, a minimalne. Uczestnicy wycieczki otrzymują informację, że do ceny wyjazdu doliczono koszty polisy, jednak warto sprawdzić, co obejmuje zakres ubezpieczenia. Zwykle są to minimalne sumy gwarantowane, które w razie kłopotów ze zdrowiem czy nieszczęśliwego wypadku mogą okazać się niewystarczające. Dlatego warto dopytać organizatora wyjazdu, co dokładnie obejmuje polisa. W przypadku niedostatecznego zakresu ubezpieczenia, trzeba pomyśleć o czymś dodatkowym. Co więc powinna obejmować taka polisa?

Dodatkowe ubezpieczenie zawsze w cenie

Najważniejszym elementem każdego ubezpieczenia są oczywiście koszty leczenia. I nawet jeśli podstawowa polisa grupowa je pokrywa (ale np. tylko do 10 000 euro), to w razie wykorzystania całej sumy gwarantowanej z jednej polisy, ma się kolejny zakres. A jak wiadomo, leczenie poza granicami kraju, zwłaszcza w państwach wysoko rozwiniętych jest bardzo drogie. Sam transport powrotny do kraju to kwota sięgająca kilku tysięcy euro, nie mówiąc już o zabiegach, operacjach, lekach i wielu innych usługach medycznych i okołomedycznych generujących wysokie koszty.

rodzinne ubezpieczenie na wyjazd

Dobrze dobrana polisa powinno zapewniać również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – i tutaj również podwójna suma gwarantowana nie zaszkodzi, w razie uszczerbku na zdrowiu otrzyma się odszkodowanie z dwóch źródeł. Polisy grupowe, a takie są oferowane przy wyjazdach zagranicznych dla dzieci, rzadko zapewniają OC w życiu prywatnym – a takie ubezpieczenie przyda się, gdy dziecko coś zniszczy lub nieumyślnie doprowadzi do wypadku. Kosztami nie będziemy musieli się przejmować, zostaną one opłacone z polisy.

Warto, by ubezpieczenie na wakacje objęło ochroną bagaż lub ewentualny sprzęt sportowy. (to akurat znam z autopsji - zagubiony, zniszczony bagaż)

Ile kosztuje ubezpieczenie?

Wbrew pozorom, ubezpieczenie turystyczne nie jest dużym wydatkiem. Standardową polisę można znaleźć już od 2,25 zł dziennie. Ubezpieczenia dla dzieci są tańsze, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe dla osób poniżej 25 roku życia stosują zniżki za wiek. Zakres i cenę ubezpieczenia można sprawdzić na kalkulatorach ubezpieczeń turystycznych w Internecie. Firmy często prześcigają się w ofertach i warto porównać sobie kilka ofert.

Każdego zachęcam do chwili refleksji...

Nie będę polecać firm ubezpieczeniowych, bo nie zamierzam nikomu robić reklamy.


Zachęcam do dyskusji i kontaktu

Expert Finansowy

Jagoda Krupa

email: jagoda_krupa@wp.pl

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem