TOP 11 atrakcji turystycznych dolnoslaskiego

Atrakcje turystyczne woj. dolnoslaskiego, które warto odwiedzić z dziećmi

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: około 5 lat temu

Kategorie: Podróże z dziećmi

Województwo dolnośląskie to cała skarbnica ciekawych miejsc i atrakcji dla całej rodziny. Podróż w te rejony stanie się niezapomnianą wyprawą, którą będziecie jeszcze długo wspominać. Dlaczego więc Dolny Śląsk? Specjalnie dla Was sprawdziliśmy ponad 200 propozycji i wybraliśmy TOP 11 atrakcji turystycznych woj. dolnośląskiego, które koniecznie powinny znaleźć się na mapie Waszej podróży. Są to obiekty, które pozwolą na świetną zabawę lub zaskoczą Was niesamowitą infrastrukturą. Poznacie także zamki, pałace i interaktywne muzea. Wspólnie wybierzemy się pod ziemię w poszukiwaniu prehistorii i na taras widokowy wieży, by podziwiać okolicę Świdnicy. Chodźcie więc z nami i poznajmy wspólnie wszystkie niesamowite miejsca. Zaczynamy!


1. Termy w Cieplicach (Jelenia Góra)

Cieplice to uzdrowiskowa dzielnica Jeleniej Góry, która obfituje w rozmaite atrakcje turystyczne. Największą z nich są słynne Termy Cieplickie. Jest to unikalny w skali europy kompleks basenów, którego wyjątkowość polega na wykorzystaniu sławnych wód termalnych o niespotykanym składzie chemicznym i temperaturze. Kompleks działa cały rok i podzielony jest na strefę basenów zewnętrznych i wewnętrznych. Latem na powietrzu dzieci i dorośli mogą bawić się świetnie na zjeżdżalniach, ochłodzić się przy gejzerach i parasolach wodnych, grać w aquabasket oraz odpocząć na drewnianej i zielonej plaży z leżakami. Wewnątrz także nie brakuje atrakcji. Oprócz basenu sportowego znajdziemy tu baseny rekreacyjne z hydromasażami, huśtawką wodną i „dziką rzeką”, jacuzzi, zjeżdżalniami „Anakonda” i „Cebula” oraz 2 baseny termalne (Norweski i Zdrojowy) z leżankami wodnymi i możliwością wypłynięcia na zewnątrz hali basenowej bez względu na porę roku i temperaturę powietrza. Całość uzupełnia strefa SPA, w której znajdują się dwie sauny fińskie, sauna parowa, bicze wodne, wanny jacuzzi, tepidarium, grota śnieżna, fontanna lodowa i strefa relaksu z podgrzewanymi leżankami ceramicznymi. Więcej informacji o tym wyjątkowym miejscu znajdziecie tutaj

aquapark termy w cieplicach

2. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia to wyjątkowe pod wieloma względami miejsce. Jest to najdłuższa jaskinia Sudetów oraz jedna z głębszych jaskiń w Polsce. Jaskinia swoją nazwę zawdzięcza odkryciu wewnątrz wielu szczątków zwierzęcych, a przede wszystkim szczątków niedźwiedzia jaskiniowego. Szkielet niedźwiedzia robi ogromne wrażenie nie tylko na dzieciach. Wybierając się w głąb ziemi odbędziecie spacer korytarzami o łącznej długość ponad 2,5 km, przy różnicy wysokości między najwyższym, a najniższym punktem około 60 m. Podczas tej wyprawy będziecie mogli podziwiać liczne formy naciekowe. Okazałe stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, kaskady, kopuły, misy martwicowe oraz draperie naciekowe są uważane za jedne z najciekawszych elementów szaty naciekowej w polskich jaskiniach. Nie można więc tego przegapić. Więcej o jaskini dowiecie się klikając w link.

jaskinia niedzwiedzia w kletnie

3. Zamek Książ

Naszym kolejnym przystankiem w podróży po atrakcjach turystycznych województwa dolnośląskiego jest Zamek Książ. Często utożsamiany jest z zielonym okrętem pośród morza lasów Książańskiego Parku Krajobrazowego, w którego sercu jest położony. Jest to monumentalny kompleks architektoniczny o unikalnym na skalę Europy położeniu na cyplu skalnym. Ze względu na swoją bogatą historię oraz niezwykłą kubaturę obiekt został wpisany na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich i do dzisiaj stanowi istotne świadectwo dawnych dziejów. Książ jako zespół rezydencjonalny obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce, największy na Dolnym Śląsku. Obecnie zamek udostępniony jest dla zwiedzających turystów indywidualnych oraz grup zorganizowanych. Co ciekawe Książ jest również rozpoznawany w regionie jako sceneria licznych wydarzeń kulturalnych, festiwali, wystaw, projekcji filmowych, rekonstrukcji historycznych oraz gal. Z usług zamkowych korzystają także ekipy filmowe, wykorzystując tutejsze znakomite plenery. Więcej ciekawych informacji o zamku znajdziesz klikając tutaj.

zamek książ

4. Wieża Ratuszowa w Świdnicy

Obiecaliśmy na początku piękne widoki na okolicę i to właśnie Wieża Ratuszowa w Świdnicy Wam je zaoferuje. Usytuowana w samym centrum świdnickiego rynku zaprasza turystów na taras widokowy. Wieża ma ponad 10 kondygnacji. Na górę można dostać się łatwo i szybko dzięki dwóm widom. Dotarcie na górny taras widokowy wymaga jednak pokonania jeszcze jeden kondygnacji schodów pieszo, jednak wysiłek w stu procentach rekompensuje nam widok jaki zobaczymy z góry. Taras znajduje się na wysokości niemal 58 m! Z tej perspektywy przy dobrej pogodzie widoki są niezapomniane. Więcej o tym dlaczego warto wybrać się właśnie tutaj znajdziecie pod linkiem.


wieża ratusza w Świdnicy

5. Aleja Bajkowych gwiazd w Dzierżoniowie

Kolejne miejsce także będzie zaskakujące. Znacie pewnie kilka alei gwiazd, gdzie znani aktorzy i piosenkarki odcisnęli swoje dłonie. Być może macie nawet kilka zdjęć, ale czy wiedzieliście, że istnieje także aleja gwiazd postaci bajkowych? Tak! To nie żart. W Dzierżoniowie tuż obok ogromnego kompleksu rekreacyjnego znajduje się aleja bajkowych gwiazd, gdzie to swoje płyty posiadają takie sławy jak Bolek i Lolek czy Minonki. Warto się tu wybrać i poznać wszystkie uhonorowane gwiazdy filmów dla dzieci. Będąc tutaj nie można zapomnieć, by odwiedzić nowoczesny plac zabaw, który znajduje się tuż obok. Zapewniamy, że infrastruktura Was zaskoczy. Więcej o tym miejscu znajdziecie klikając tutaj.

aleja bajkowych gwiazd w Dzierżoniowie

6. Pałac w Wojanowie

Kolejnym przystankiem naszej podróż jest Pałac w Wojanowie. Budowlę wzniesiono najprawdopodobniej w XIII w na wysokim wzgórzu, które od strony południowej przechodzi w piękny taras widokowy. Obecnie znajduje się tam taras restauracyjny. Oprócz restauracji pałac stanowi obiekt hotelowy i konferencyjny. Warto wybrać się jednak tutaj nie tylko po to, by podziwiać tą wspaniałą budowlę ale także a może przed wszystkim zobaczyć otaczający ją park, który jest otwarty dla wszystkich turystów. Park oraz zabudowa otaczająca zostały starannie odrestaurowane. Odtworzono regularne założenie zieleni przed frontem pałacu, z fontanną i charakterystycznym dla epoki romantyzmu doborem roślin, między innymi szpalerem piennych róż. Wielu gatunków roślin próżno szukać w innych parkach. Spacer tutaj to świetna propozycja na spędzenie rodzinnego popołudnia i lepsze poznanie otaczającej nas przyrody. Więcej o tym możecie zobaczyć klikając tutaj.

pałac w Wojanowie

7. Wyspa Bielarska we Wrocławiu

Kolejne miejsce na naszej mapie zajmuje plac zabaw znajdujący się na wyspie i to na wyspie w centrum miasta. Wyspa Bielarska położona na Odrze przy samym centrum Wrocławia została zaaranżowana z myślą o dzieciach. Na tym ograniczonym terenie przygotowano niesamowite atrakcje dla najmłodszych. Znajdują się tutaj place zabaw przeznaczone dla dzieci w różnym wieku ale nawiązujące do tego wyjątkowego miejsca. Zestawy zabawowe przypominają statki pirackie, łodzie rybackie i masztowce. Jest także zatopiony wrak. Znajdziemy tu liczne zjeżdżalnie, linowe instalacje do wspinaczki, huśtawki i bujane koniki. Wszystko jest kolorowe i zachęca do świetnej zabawy. Dla rodziców na wyspie usytuowano wiele ławek, możemy tu więc z dala od hałasu i miejskiego zgiełku odpocząć obserwując bawiące się dzieci. Więcej o atrakcjach na wyspie znajdziecie tutaj.

plac zabaw wyspa bielarska wrocław

8. Twierdza w Kłodzku

Wśród atrakcji turystycznych woj. dolnośląskiego nie może także zabraknąć obiektów militarnych. W naszym TOP 11 postanowiliśmy zamieścić Twierdzę w Kłodzku, gdyż jest to miejsce owiane wieloma tajemnicami. Rozegrało się tu wiele historycznych wydarzeń z minionych epok oraz odnosi się do niego wiele różnych legend i opowieści. Podczas zwiedzenia przewodnicy oprowadzają po Twierdzy i odkryją przed Wami kilka sekretów. Ubrani w historyczne mundury w ciekawy sposób opowiedzą o burzliwej historii tej fortyfikacji. Warto dodać, że podczas zwiedzenia zobaczycie zaledwie 10% obiektu. Wycieczka kończy się zdobyciem ostatecznego punktu obrony twierdzy czyli donjon. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem będziecie mogli podziwiać panoramę miasta oraz gór otaczających Ziemię Kłodzką będącą Turystycznym Hrabstwem Sudetów. Więcej o tym legendarnym miejscu dowiecie się tutaj.

twierdza w kłodzku

9. Muzeum zabawek w Karpaczu

Teraz wybierzemy się do Karpacza. Z pewnością wszyscy znacie turystyczne aspekty tego miasta ale nie każdy wie, że znajduje się tutaj szczególne muzeum, które przenosi wszystkich do świata dzieciństwa. Jest to muzeum zabawek. dorośli powracają wspomnieniami w świat dzieciństwa, a dzieci mogą ujrzeć świat dorosłych zaklęty w miniaturze. Dziewczynki zwrócą pewnie szczególną uwagę na lalki, które uczą się w szkole, spacerują i jedzą kolacje. Chłopcy zachwycą się samochodami straży pożarnej i klockami LEGO. Muzeum Zabawek powstało w 1995 roku z prywatnej kolekcji Henryka Tomaszewskiego – znanego mima i założyciela Pantomimy Wrocławskiej. Dopełnieniem teatralnych pasji artysty było kolekcjonerstwo. We wszystkich miejscach, w których występował, kupował zabawki. Więcej o kolekcji i muzeum dowiecie się klikając już teraz tutaj.

muzeum zabawek w Karpaczu

10. Zamek w Oleśnicy

Jako, że woj. dolnośląskie obfituje w różnego rodzaju zamki i pałace to kolejne miejsce na naszej liście zajmie właśnie Zamek w Oleśnicy. Jest to najcenniejszy i najbardziej okazały zabytek tego miasta, a także jeden z najcenniejszych na Dolnym Śląsku. Obecnie stanowi on bazę noclegową. Warto jednak się tu wybrać by choć podziwiać tę piękną budowlę. Najlepszym terminem na odwiedzenie Zamku jest ostatni weekend czerwca. W tym czasie organizowana jest NOC NA ZAMKU. Impreza ta jest doskonałą okazją aby zwiedzić zamek, wysłuchać fascynujących historii i skorzystać z licznych atrakcji. Na zamkowym dziedzińcu odbędą się bowiem pokazy chodzenia po linach na wysokości, fireshow, rycerskich potyczek i wiele innych niespodzianek. Na odwiedzających czeka ponadto nauka pieczenia podpłomyków, zajęcia z kaligrafii, wykonywanie świec i całe mnóstwo innych zajęć. Więcej informacji przygotowaliśmy pod linkiem.


zamek w Oleśnicy

11. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze

Karkonosze to jeden z ważniejszych turystycznych regionów woj. dolnośląskiego. Jesteśmy więc przekonani, że poznanie historii i tradycji tego regionu jest kluczowe dla świadomego podróżowania po tych okolicach. Najważniejszym elementem muzeum jest wierne odwzorowana Chałupa Karkonoska oraz drewniany model kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Oprócz tego w zbiorach znajdziemy między innymi największą w Polsce kolekcję szkła artystycznego i użytkowego, bogaty zbiór obrazów malowanych na szkle w tym największą w Polsce kolekcję obrazów Wlastimila Hofmana i grafikę śląską. Taki zbiór mocno działa na wyobraźnię i pokazuje warunki życia codziennego naszych tak niedawno żyjących przodków. To niesamowite ile się zmieniło w tak krótkim czasie. Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej o muzeum to zapraszamy tutaj.

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze

To już koniec naszej krótkiej ale jakże emocjonującej podróży po atrakcjach turystycznych województwa dolnośląskiego. Wybraliśmy specjalnie dla Was bardzo różnorodne obiekty przedstawiające wiele obliczy tego regionu. Jak widać możecie spędzić tu czas w rodzinnym gronie na bardzo wiele sposobów ale jedno jest pewne, zawsze będziecie się świetnie bawić. Jeżeli chcielibyście poznać cały zbiór atrakcji z tej okolicy to zapraszamy tutaj. Mamy nadzieję, że zainspiruje Was to do zorganizowania fajnej rodzinnej wycieczki. Życzymy udanej zabawy i miłego dnia.

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem