Powrót do góry

Warsztaty detektywistyczne dla najmłodszych, wielkie trampoliny, podziemna akademia Pana Kleksa czy jedyna taka wystawa na świecie. Nie macie planów na ferie i nie wiecie gdzie zabrać dzieci? Poznajcie 5 atrakcji na Śląsku, które warto w tym czasie odwiedzić.

Na Śląsku startują ferie. Z tej okazji w całym regionie ruszają specjalne wydarzenia. Nie brakuje także stałych atrakcji, które warto w tym czasie odwiedzić. Zastanawiacie się jak spędzić ten czas i gdzie zabrać swoje pociechy? Poznajcie 5 propozycji na atrakcje bez potrzeby dalekiego wyjeżdżania.


1. Największe muzeum pożarnictwa w Polsce

muzeum pożarnictwa w Mysłowicach

Jednym z ciekawszych miejsc, do którego warto w tym czasie się wybrać - jest Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. To największa tego typu placówka w kraju i jedna z największych w Europie. W muzeum można z bliska przyjrzeć się historycznym wozom konnym, pompom wodnym, prawdziwym mundurom strażackim oraz poznać specjalistyczne wyposażenie. Dodatkowo można zobaczyć różne pojazdy pożarnicze, w tym najstarszy samochód z 1913 roku. Interesująca jest także kolekcja sikawek konnych i ręcznych. Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem trwa ok. 1 – 1,5 h. Obiekt jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i rodziców z małymi dziećmi. Jest wyposażone w podjazdy, windy i przewijak. To miejsce to historia, nauka i przygoda w jednym.

Gdzie, kiedy?

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, ekspozycja stała.

2. Park adrenaliny i wielkie trampoliny


Jeśli Ty i Twoja rodzina lubicie spędzać czas aktywnie, to warto wybrać się do Parku Trampolin House of Air w Centrum Handlowym Europa Centralna w Gliwicach. To miejsce, w którym z jednej strony można dobrze się bawić podczas skoków na ogromnych trampolinach, ale także poćwiczyć. Na wszystkich chętnych powietrznych szaleństw czeka ponad 50 trampolin, a także 10 stref aktywności i rozrywki. Można m.in. pograć w dodgeball, trampo-kosza czy „powalczyć" w Colosseum. Całość uzupełnia strefa „Kids Zone", czyli ogromny małpi gaj z wieloma niespodziankami. Główna strefa trampolin pod względem powierzchni jest większa od profesjonalnego boiska do koszykówki

Gdzie, kiedy?

Centrum Handlowe Europa Centralna W Gliwicach, atrakcja stała.

3. Podziemna Akademia Pana Kleksa


Podczas ferii atrakcji na Śląsku nie zabraknie także... pod ziemią. Do korytarzy Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu zwita Pan Kleks. Fani kopalni oraz Akademii Pana Kleksa będą mieć niecodzienną okazję wcielić się w rolę bohaterów powieści i przeżyć prawdziwą przygodę. Podczas podziemnej przechadzki czekać będą na nich wyzwania takie jak: rzuty piłką geograficzną, sprawdzian znajomości męskich imion na literę „A" oraz nauka kleksografii. Dodatkowo każde dziecko wykona swój prawdziwy łapacz snów. Po wykonaniu zadań najmłodsi zdobędą prawdziwe piegi - zupełnie jak w książce. To wydarzenie oraz jego lokalizacja zapewni każdemu małemu uczestnikowi wyjątkowe wspomnienia.

Gdzie, kiedy?

Sztolnia Luiza Zabrze, 14-24 lutego.

4. Warsztaty dla małych detektywów


Twoje dziecko lubi kreatywne zabawy i rozwiązywanie zagadek? Zajęcia podczas ferii w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach będą dla niego świetnym pomysłem. Podczas warsztatów detektywistycznych zobaczy jak złamać szyfr, pobierze odciski palców, zrobi portret pamięciowy i rozwiążę kryminalne zagadki. Dzięki temu każdy uczestnik będzie mogło poczuć się niczym mały Sherlock Holmes. Wszystkie zadania to szansa dla najmłodszych do wykazania się spostrzegawczością. Oddziały MBP w całym mieście przygotowały mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Poza wymienionymi zajęciami m.in. naukę programowania robotów czy grę połączoną z tropieniem w terenie. Będą też warsztaty tworzenia komiksów, teatrzyki i bale przebierańców. Jest z czego wybierać, a udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

Gdzie, kiedy?

Biblioteki Miejskie W Gliwicach, szczegółowy plan zajęć na stronie organizatora.

5. Największa makieta kolejowa w Polsce


Nie lada atrakcją dla najmłodszych i dorosłych jest Kolejkowo - największa makieta kolejowa w Polsce. Znajduje się na terenie gliwickiego Centrum Handlowego Europa Centralna. Na miejscu przenosimy się do dokładnie odwzorowanej rzeczywistości pomniejszonej o 25 razy. Zobaczyć można m.in. miniatury autentycznych budowli ze Śląska np. dworca kolejowego w Gliwicach wraz z peronami, gliwickiego ratusza oraz kamienic. To także jedyna makieta w Polsce, na której pływa statek. Na terenie Europy Centralnej znajdują się również inne ciekawe atrakcje, m.in. unikalna w skali świata Galeria Figur Stalowych.

Gdzie, kiedy?

Centrum Handlowe Europa Centralna w Gliwicach, atrakcja stała.


Atrakcje dla dzieci śląska na ferie i nie tylko 

Jesteśmy przekonani, że te 5 miejsc pozwoli Wam sprawić dzieciom wiele radości i urozmaici wolny czas ferii. Nie będzie to tylko zwykłe wolne od szkoły ale także możliwość świetnej zabawy i wspólnego wypoczynku. Jeżeli 5 propozycji to za mało to przygotowaliśmy jeszcze 10 atrakcji turystycznych województwa śląskiego, które koniecznie trzeba zobaczyć.  Z nami nigdy nie będziecie się nudzić ;) Życzymy udanych ferii w rodzinnym gronie. 

Opinie użytkowników (0)

ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ aby dodawać komentarz

Prosimy, podziel się z nami swoją opinią - dzięki temu będziemy mogli udoskonalać to co robimy :) Dziękujemy!