Powrót do góry

Już za kilka dni rozpoczynają się wakacje, a wraz z nimi letnie propozycje dla mieszkańców oraz gości. Od 23 czerwca aż do 18 sierpnia możemy uczestniczyć w niedzielnych wieczorach muzycznych na placu Kościuszki. Tak jak w ubiegłym roku w Sochaczewie zagości folklor i jazz.

II Festiwal Folklorystyczny otworzą zespoły Folklorek z Sochaczewskiego Centrum Kultury i Zespół Pieśni i Tańca Koderki z Łowickiego Centrum Kultury (23.06). 7 lipca zapraszamy na koncert Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Festiwal zakończy występ prawdziwej gwiazdy gatunku - 14 lipca w Sochaczewie wystąpią Trebunie Tutki.

Od 28 lipca w naszym mieście zagości jazz. Na rozpoczęcie II Festiwalu Jazzowego zagrają Old Timers. 4 sierpnia gościć będziemy Wojciecha Karolaka wraz ze swoim triem. 11 sierpnia odbędzie się koncert Grażyny Auguścik, której towarzyszyć będzie Paulinho Garcia. Na finał (18.08) kolejny raz będziemy mieli przyjemności posłuchać Andrzej Jagodziński Trio, tym razem w programie „Chopin”.

Dziecięcy Zespół Ludowy „Folklorek” działa w SCK od jesieni 2014 roku. Program artystyczny stworzyły i realizują Katarzyna Proch – muzyk, nauczyciel i instrumentalista oraz Kinga Przybylska. Na warsztaty uczęszcza blisko 50 dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Program, który prowadzi Katarzyna Proch, został stworzony głównie w celu nauczania dzieci i młodzieży tańców integracyjnych, ludowych i narodowych, takich jak: polonez, mazur, krakowiak czy oberek.

Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki” powstał w 1960 roku w Łowiczu. Jego nazwa pochodzi od „kodry” czyli wycinanki łowickiej. Zespół koncertował w Niemczech, Holandii, Francji, Finlandii, Włoszech, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, na Węgrzech i Ukrainie. Często można go było obejrzeć na małym ekranie. „Koderki” prezentują zwyczaje ludowe, takie jak „Gaik”, „Chodzenie z kogutkiem” w pięknej i kolorowej oprawie oryginalnych strojów łowickich, a także suity łowickie, krakowskie i śląskie oraz tańce Beskidu Śląskiego.


Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej istnieje od 1951 roku. Przez ponad pół wieku śpiewający i tańczący studenci zaprezentowali swe umiejętności przed milionem widzów niemal z całego świata. Wyjątkowa struktura zespołu składającego się z „tańczącego chóru”, „śpiewającej grupy tanecznej” oraz pełnej pasji i energii studenckiej kapeli sprawia, że każdy koncert jest odmienny, każdy dostrojony do czasów, zwyczajów, tradycji, potrzeby i wynikający z artystycznej inspiracji. W aktualnym repertuarze, obok tańców narodowych i kompozycji z różnych regionów Polski, zespół przedstawia również widowiska opisujące życie przedwojennego Lwowa i dawnej Warszawy.

Trebunie Tutki to muzykująca od pokoleń góralska rodzina, która przeszła ewolucję od kapeli góralskiej, po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej. Jedyny zespół z Polski, który wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce World Music Charts Europe Europejskiej Unii Radiowej. Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej i budowie muzycznej Krzysztof Trebunia-Tutka wraz z zespołem poszerza rdzenną muzykę o nowe melodie. W utworach grupy pojawiają się współczesne teksty i awangardowe aranżacje, kreując oryginalne polskie brzmienie. Zespół chętnie eksperymentuje z reggae, rockiem, techno i jazzem.

Old Timers – polski zespół założony w Warszawie w 1965 r. Swoją renomę potwierdzał podczas wielokrotnych występów na znanych imprezach jazzowych w Polsce i poza jej granicami. Old Timers są w polskim jazzie tradycyjnym symbolem i legendą. Od ponad 30 lat grupa znajduje się w ścisłej czołówce w dorocznych rankingach miesięcznika "Jazz Forum". Jest jednym z najlepszych zespołów grających jazz tradycyjny w Europie. W repertuarze zespołu znajdziemy m. in. interpretacje piosenek z filmów międzywojennych. Najbardziej znane z nich to np. „Już nie zapomnisz mnie”, „Umówiłem się z nią na 9.00”, „Na pierwszy znak”.

Wojciech Karolak Trio łączy mistrzowską grę Wojciecha Karolaka z kontrabasem i perkusją. Warto wspomnieć, że Wojciech Karolak swoja karierę rozpoczął w roku 1958. Od tego czasu ugruntował swoją pozycję jako muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, aranżer. Głównie jest on znany z gry na organach Hammonda, za wirtuoza których uchodzi. Obecnie trio występuje w składzie: Wojciech Karolak, Paweł Pańta, Arek Skolik.

Grażyna Auguścik & Paulinho Garcia – divie polskiego jazzu towarzyszyć będzie jeden z najwybitniejszych wykonawców muzyki brazylijskiej. Artyści współpracują ze sobą od lat i mają w dorobku kilka płyt. Ich aranżacje znanych utworów w wersji latynoskiej podbiły serca publiczności. Grażyna Auguścik przez wielu amerykańskich krytyków uważana jest za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej. Stworzyła własny, rozpoznawalny styl interpretacji. Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu swojej pierwszej płyty „Sunrise Sunset” w 1988 roku trafiła do słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. Od 1994 roku mieszka w Chicago.

Andrzej Jagodziński Trio stanowią: Andrzej Jagodziński (fortepian), Adam Cegielski (kontrabas) oraz Czesław Bartkowski (perkusja). Jagodziński to artysta wszechstronny - waltornista z wykształcenia, pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Od kiedy w 1993 roku powstało trio firmowane jego nazwiskiem, artysta aranżuje utwory Fryderyka Chopina (albumy ”Chopin”, „Chopin Once More”, „Les Brillantes”, „Sonata b-moll”), a także muzykę ludową (album „Muzyka Polska”). Od samego początku lider trio samodzielnie dobiera i aranżuje repertuar na kolejne płyty.

Opinie użytkowników (0)

ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ aby dodawać komentarz

Prosimy, podziel się z nami swoją opinią - dzięki temu będziemy mogli udoskonalać to co robimy :) Dziękujemy!