Atrakcje turystyczne na śląsku

10 atrakcji turystycznych na Śląsku

Odkryj wszystkie miejsca, które warto odwiedzić całą rodziną.

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: ponad 6 lat temu

Kategorie: Podróże z dziećmi

Jeżeli śląsk kojarzy Ci się tylko z przemysłem i blokowiskami to chciałbym ten wizerunek zupełnie odczarować! Dzięki nam poznasz 10 atrakcji turystycznych na śląsku, dzięki którym warto odwiedzić ten rejon z całą rodziną.  Jeśli znacie i lubicie inne miejsca zachęcamy do pisania o nich w komentarzach. W ten sposób każdy będzie mógł je odwiedzić. Bez przedłużania, ruszamy w drogę, oto atrakcje turystyczne śląska, które warto odwiedzić, kolejność jest tutaj całkowicie przypadkowa.

1. Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie

 

Jest to chyba jedno z ciekawszych i jeszcze mało znanych miejsc na terenie śląska. W interesujący sposób można samemu zagłębić się w historię naszej planety poznać prehistorię oraz inne ważne informacje na temat roślin, oraz skamieniałości. Wszystko to jest możliwe dzięki historii tego miejsca. Pierwotnie było tu wydobywane kruszywo dzięki czemu udało się ujawnić wiele niesamowitych znalezisk, a obecnie przedstawić jako ciekawą atrakcję turystyczną

Obecnie cały teren został zaadaptowany jako park tworząc niesamowitą atrakcję turystyczną zarówno dla młodych jak i trochę starszych osób. Spacerując po malowniczych alejkach możemy zobaczyć miniatury oraz zdjęcia dinozaurów. Podążając w kierunku centrum parku odkryjemy przecudny ogród sensoryczny. 

Jeśli więc nie znacie tego miejsca, gorąco Was do niego zapraszamy. Więcej informacji o tym miejscu znajdziecie tutaj.

 

Atrakcje turystyczne na śląsku - GEOsfera w Jaworznie

 

2. Zamek Królewski Bobolice

Drugą ciekawą atrakcją turystyczną jest zamek królewski w Bobolicach,tym bardziej że w bezpośredniej okolicy znajduje się  kilka atrakcji turystycznych . Zaledwie kilkaset metrów dalej możemy zobaczyć remontowany zamek w Mirowie. a u podnóży obu miejsc piękne tereny Jury idealne do spacerów całodniowych. Coś o tym wiemy bo bardzo często lubimy odwiedzać te miejsca. 

Zamek w Bobolicach należy do szlaku Orlich Gniazd. Jest go grupa zamków leżących na terenie woj. śląskiego i małopolskiego. Opisy większości z nich możecie zobaczyć klikając tutaj. Jednak to czym obecnie wyróżnia się zamek w Bobolicach to to że została całkowicie wyremontowana przez właściciela. Na jego terenie znajduje się prywatne muzeum oraz hotel. 

Kolejną ciekawostką związaną z tym miejscem jest obecnie szumnie komentowana produkcja “Korona królów” to właśnie w zamku w Bobolicach były kręcone zdjęcia mające na celu imitować Wawel z tamtych lat. Więc jeśli chcecie poczuć się jak królowie kliknijcie ten link i zobaczcie więcej informacji o tym miejscu. 

 

 

3. Tężnia solankowa w Radlinie

Następnym miejscem na naszej mapie atrakcji turystycznych na śląsku jest Radlin i pierwsza tężnia solankowa w tym regionie. Jest to niesamowite miejsce a niestety  wciąż mało znane.  W końcu każdy słyszał o tężniach w Ciechocinku, a Radlin przeszedł bez większego echa.

Jeżeli więc czujesz, że po smogowej ziemie Twoim płucom przyda się odrobina świeżego, solankowego powietrza to pomyśl o wygospodarowaniu czasu w weekend i wybraniu się właśnie do Radlina. 

Więc już dzisiaj zachęcamy do spakowania się i zorganizowania wycieczki w to miejsce zwłaszcza, że od stycznia 2018 rozpoczęła się budowa kolejnych miejsc parkingowych z powodu wciąż rosnącego zainteresowania tym miejscem.

 

Atrakcje turystyczne śląsk - Tężnia solankowa w Radlinie

 

 

4. Park zdrojowy w Goczałkowicach

Czwartym punktem na polecanej przez nas mapie są bardzo bliskie mojemu sercu Goczałkowice. Park ten o powierzchni 7ha od lat jest miejscem spacerów kuracjuszy, turystów oraz mieszkańców. To miejsce jest dla mnie tak ważne, bo mam masę wspaniałych wspomnień, gdy jako dziecko bywałem tam, by odwiedzić babcię przebywającą  na kuracji. 

Decydując się na spacer po parku, możecie liczyć na to, że znajdziecie tam masa różnych ścieżek, przy których są specjalne miejsca dla fanów gier planszowych. Dla osób lubiących aktywnie spędzić czas nad brzegiem jeziora została wybudowana siłownia zewnętrzna. Dodatkowo w słoneczne dni możemy zobaczyć działanie fajnego zegara słonecznego. Jednak właśnie to, co najbardziej przyciąga to wspaniałe miejsce spacerowe. Gwarantujemy, że cała rodzina zapamięta spacer w tym miejscu.

 

Atrakcje turystyczne śląsk - Park zdrojowy w Goczałkowicach

 

 

5. Błonia Bielsko-Biała

Pozostając w temacie spacerowania przenosimy się do Bielska-Białej, a dokładniej na błonia. Jest to miejsce od lat chętnie odwiedzane przez mieszkańców oraz turystów. Znajdują się one w Mikuszowicach dzielnicy Bielska-Białej. Sąsiaduje z lasem Cygańskim oraz Kozią Górką, na której jeszcze kilkanaście lat temu trenowali najlepsi saneczkarze w Polsce. 

Na terenie znajduje się największy plac zabaw w mieście z mnóstwem huśtawek, wielką pajęczyną oraz zjeżdżalniami. Dla odrobinę starszych osób błonie oferują także siłownie zewnętrzną, skatepark, kompleks boisk, park linowy oraz pole do mini golfa. Dla osób wolących spróbować się w czymś innym niż sport można sprawdzić swoją znajomość przepisów w miasteczku ruchu drogowego. 

Po ekscytujących zabawach można wybrać się na spacer lub skorzystać z punktów gastronomicznych ustawionych w wielu miejscach. 

 

Atrakcje turystyczne śląsk - Błonia Bielsko-Biała

 

 

6. Zamek w Będzinie   

Na chwilę odpocznijmy od parków i przejdźmy do historycznych  atrakcji turystycznych na śląsku. Udajemy się do Będzina, gdzie znajduje się niezwykły zamek. Jako ciekawostkę na początek mam pytanie, czy bryła zamku w Będzinie nie wygląda znajomo ? 

Posłużyła ona firmie Lego za pomysł na zamek. Obecnie form jest znacznie więcej, ale kiedyś był to najpopularniejszy wzór i w sumie jedyny. Wróćmy jednak do czasów współczesnych. 

Zamek w Będzinie jest położony na wysokiej skarpie, dzięki czemu góruje majestatycznie nad miastem. Na pierwszym piętrze znajduje się muzeum, w którym możemy podziwiać wszelkiej maści broń palną . Natomiast drugie piętro skupia się na broni białej. Po odwiedzeniu obu miejsc można wybrać się na szczyt wieży i podziwiać piękną panoramę Zagłębia. 

W pogodne dni poza zwiedzaniem zamku warto odwiedzić także park na wzgórzu zamkowym. Został on kilka lat temu gruntownie zrewitalizowany. Pomiędzy alejkami znajdziecie trzy chaty kryte strzechą, bramę drewniano ziemną oraz coś dla najmłodszych, czyli świetny plac zabaw

 

Atrakcje turystyczne śląsk - Zamek w Będzinie

 

 

7. Zamek w Ogrodzieńcu

Pora na chyba jeden z najbardziej znanych zamków na szlaku Orlich Gniazd czyli zamek w Ogrodzieńcu. Został on wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku na najwyższym zniesieniu tego regionu czyli Górze Zamkowej na wysokości 515 m n.p.m.

W sezonie na zamku organizowane są różnego rodzaju wydarzenia mające na celu pokazanie różnych okresów od wczesnego średniowiecza po czasy II wojny światowej.  Jednak zamek Ogrodzieniec to nie tylko wydarzenia i piękne ruiny to również ciekawe wystawy przypominają o minionych dziejach. 

Dla osób, które nie boją się trochę pochodzić w niedalekiej odległości znajduje się gród Birów, który sam w sobie jest ciekawą atrakcją turystyczną. Jak widać tereny śląska obfitują w ciekawe miejsca do zwiedzania. 

 

8. Park Paprocany Tychy

Ruiny zamków, opowieści o duchach i danych dziejach już zostawiamy i wracamy do współczesności. Udajemy się do Tychów. Na terenie tego miasta znajduje się przepiękne jezioro Paprocańskie a nad nim cudowny park, który jest odwiedzany przez cały rok. 

Jedną z najciekawszych atrakcji dla dzieci (choć i dorosłym się podoba) jest niesamowity plac zabaw z instalacją statku. Dodatkowo w okresie letnim na terenie parku uruchomiony jest wodny plac zabaw. Dla odrobinę starszych osób przygotowano za to siłownie pod chmurką, boiska np do koszykówki oraz siatkówki i inne ciekawe atrakcje. 

W okresie letnim ogromną popularnością cieszy się piaszczysta plaża na strzeżonym kąpielisku. Przy samej plaży możemy wypożyczyć sprzęt do pływania jak np kajaki czy rowery wodne. 

Atrakcje turystyczne na śląsku - Park Paprocany Tychy

 

 

9. Park Świerklaniec 

Przed ostatnią atrakcją turystyczną na śląsku jaką chcemy w tym roku polecić jest park w Świerklańcu. Bardzo duży obiekt rekreacyjny położony tuż przy zbiorniku zaporowym Kozłowa Góra. 

Główna aleja parkowa prowadzi od malowniczej bramy przez centrum parku z pięknymi rzeźbami do parkowego jeziora, które można obejść lub obiec jak zrobiliśmy to my. Polecamy to miejsce jak doskonałe do aktywnego wypoczynku. Gdy byliśmy tam ostatni raz w wielu miejscach można było zobaczyć wiele rodzin na rowerach lub rolkach. 

Gdy będziemy mieli dość głównych ścieżek, wystarczy kilka kroków, by znaleźć się nad groblą jeziora Kozłowa Góra, skąd roztacza się przepiękna panorama. Podziwianie pięknego zachodu słońca oraz zgadywanie, co przypominają chmury, jest ciekawą zabawą, która rozwinie wyobraźnie wszystkich członków rodziny.

 

Atrakcje turystyczne na śląsku - Park Świerklaniec

 

 

10. Pogoria III Dąbrowa Górnicza

To już ostatnia z polecanych przez nas atrakcji turystycznych dla małych i dużych eksploratorów. Gorąco chcemy Was zaprosić nad jeden z czterech zbiorników w Dąbrowie Górniczej. Pogoria III jest to znany zbiornik dla wszystkich osób z zagłębia i śląska. Dookoła zbiornika znajduje się 6 km ścieżka idealna do spacerowania, biegania, jazdy na rolkach czy rowerze. 

Zbiornik posiada sporą plaże piaskową z malowniczym molo. Przy plaży znajduje się bezpłatny parking, jednak często w sezonie letnim zaparkowanie na nim graniczy z cudem. Za niewielką opłatą można jednak znaleźć parking na pobliskich posesjach. 

Jeśli jeszcze nie byliście na Pogorii to gorąco Was do tego zachęcamy. Piękne widoki, mnóstwo zieleni i możliwość kąpieli to recepta na udany wypoczynek.  

 

Atrakcje turystyczne śląsk - Pogoria III Dąbrowa Górnicza

 

 

Podsumowanie

To już koniec naszej listy atrakcji turystycznych na śląsku. Wiemy, że nie opisaliśmy wielu ciekawych miejsc z mapy śląska, ale gdybyśmy chcieli to zrobić, to nie wiem, czy starczyłoby nam czasu. Jeśli jednak jesteście zainteresowani nowymi miejscami zachęcamy Was do kliknięcia w ten link i zobaczenia jakie inne atrakcje turystyczny mamy opisane już na portalu. Życzymy udanej zabawy, bawcie się świetnie odkrywając nowe miejsca.  

 

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem