Historia kołem się toczy- rzecz o rowerach dla dzieci

Skąd wziął się rower? kto pierwszy nim podróżował? Dlaczego rowerki dziecięce zataczają koło historii?

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: prawie 5 lat temu

Kategorie: Edukacja

Dziecięce rowery cieszą się niesłabnącą popularnością. Zapewniają świetną zabawę i pomagają rozbudzić w dziecku zamiłowanie do aktywności fizycznej. Szeroka oferta dziecięcych jednośladów może przyprawić o przysłowiowy zawrót głowy, warto jednak przypomnieć jak popularny pojazd zmieniał się przez ostatnie dwa stulecia. Co ciekawe, w przypadku rowerka biegowego historia zatoczyła koło.

Od starożytnych malowideł przez „maszynę do biegania „ do współczesnych rowerów.

Dzisiejsze rowery dziecięce są wykonywane z najwyższej jakości materiałów, a specjalne konstrukcje mają na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa najmłodszym cyklistom. Mało kto wie, że pierwsze pojazdy przypominające współczesne rowery pojawiały się na malowidłach w starożytnym Egipcie, Babilonii, a także w Pompejach. Nie ustalono jednak, jaką funkcję pełniły i czy rzeczywiście z nich korzystano. Podobnie jak włoski witraż wykonany w XVII wieku, przedstawiający mężczyznę siedzącego na przypominającym rower pojeździe, który najprawdopodobniej był wytworem wyobraźni artysty.

rowerki dla dzieci rowertour

Foto: https://www.rowertour.com

Kto pierwszy podróżował rowerem?

Powszechnie uznawanym wynalazcą roweru jest francuski hrabia Sivrac, który w 1765 roku skonstruował pojazd nazywany celeryferem, jak głosi legenda z dennic drewnianych beczek po winie. Co ciekawe, drewniany pojazd został zaprezentowany na francuskim dworze samej Marii Antoninie.

Od czasów pomysłowego hrabi minęło ponad 100 lat zanim rower zaczął przypominać te używane współcześnie. W długiej historii rowerowej nie sposób pominąć barona Karla Friedricha Christiana von Drais de Sauerbaum, który stworzył w 1816 roku popularną drezyną, pomysł na dodanie pedałów zrodził się dopiero w 1839 roku w Courthill, a jego autorem był szkocki kowal Kirkpatrick Macmilan. Pierwsze rowery, a właściwie welocypedy zaczęto produkować w 1862 roku we Francji. Producenci wózków dziecięcych Pierre Michaux i jego syn Ernest, produkowali welocypedy stale udoskonalając ich konstrukcję. Jednak zawirowania wojenne w latach 60 XVII wieku sprawiły, że welocypedy zaczęto produkować w angielskim mieście Coventry. Udoskonaleniem konstrukcji zajmował się młody brygadzista James Starkley, który zyskał miano „ojca przemysłu rowerowego”. Rowery o współczesnej konstrukcji zaczęto produkować w 1885. John Kemp Starkley udoskonalił poprzednią wersję, a swoje „dzieło” nazwał rover safety cycle.

jak wybrać rowerek dla dziecka

Drezyna czyli ...rowerek biegowy.

Popularny rowerek biegowy pomagający dzieciom w ćwiczeniu koordynacji ruchowej oraz utrzymywaniu równowagi, to udoskonalona wersja popularnej drezyny wynalezionej w 1819 roku. Wynalazek niemiecki konstruktora Karla Drais'a stosunkowo krótko cieszył się popularnością. Zapomniana drezyna powróciła na rynek dopiero w 2007 roku za sprawą Amerykanina Ryan McFarlanda. Skonstruował rower bez pedałów o obniżonym siodełku i założył firmę, będącą obecnie jednym z czołowych producentów rowerów biegowych. Pomysł stworzenia rowerka biegowego powstał przez przypadek: Ryan McFarland chciał pomóc 2 letniemu synowi w nauce jazdy na rowerze...

rowerki biegowe dla dzieci rowertour

Rowerki biegowe, trójkołowe czy jeździki to doskonały sposób na ćwiczenie koordynacji ruchowej i po prostu świetna zabawa dla dzieci. Dzisiejsze, nowoczesne modele są całkowicie bezpieczne dla najmłodszych, a ciągle ulepszenie modeli znacząco wpływa na komfort dzieci. W bogatej ofercie dziecięcych jednośladów warto zwrócić uwagę na rower biegowy, którego konstrukcja ma ponad 200 lat. Kto wie, może wkrótce kolejny z dawnych wynalazków okaże się idealnym pojazdem dla dziec?

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem