Samochody elektryczne lekarstwem na smog?

Podróży przez Afrykę samochodem w 100% elektrycznym to nadzieja na czystsze jutro.

Autor: Magdalena Dzierżek

Opublikowane: prawie 6 lat temu

Kategorie: Edukacja

W latach 80, kiedy byłam dzieckiem mieszkałam w kamienicy, a na podwórku stał komin piekarni. Często leciał z niego dym, który rozchodził się po okolicy i wchodził do naszych mieszkań. Było to szczególnie uciążliwe latem. Wtedy wydawało się to takie normalne. Jest komin, jest dym. A Zimną? A zimą ulica zasnuta była mgła; przynajmniej tak nam się wydawało. Dużo domów jednorodzinnych = dużo mgły.

Dziś znów mieszkam w dzielnicy, gdzie jest dużo domów i dużo…... Tylko, ze dziś po 30 latach już wiem, ze to nie MGŁA lecz SMOG.


Naukowo, smog to zjawisko występujące wtedy, gdy w powietrzu jest tak duża ilość zanieczyszczeń, a warunki atmosferyczne np. brak wiatru – sprzyjają ich gromadzeniu się w powietrzu. Wyróżniamy po pierwsze: Londyński smog, to on występuje zwłaszcza zimą, i ma bezpośredni związek właśnie z paleniem w piecach. Ma negatywny wpływ na Nasz układ oddechowo – krążeniowy. Po drugie: smog typu Los Angeles, który pojawia się głownie latem. Dlaczego? Bo pochodzi ze spalin samochodowych. Drażni oczy i układ oddechowy. Wszyscy wiemy, ze aut jest coraz więcej, więc wiemy także z czym będzie się to wiązało i do czego może doprowadzić. Niestety. Czy nie byłoby zatem cudowne, gdyby po Naszych drogach jeździły auta elektryczne? Miałoby to bezpośrednie przełożenie na lepsze powietrze i brak smogu. Krążąc po stronach internetowych znalazłam ciekawą informację, którą zamieszczam dla otuchy. Pomału coś zaczyna się dziać w branży samochodowej i to nie są tylko plany, to są już konkretne rozwiązania.


Właśnie jednym z takich aut elektrycznych ruszył w swoim projekcie Arkady Fidler, a Firma Eco dla Firm została oficjalnym sponsorem pierwszej w historii podróży przez Afrykę samochodem w 100% elektrycznym, bez silnika spalinowego. To niesamowita wiadomość, biorąc pod uwagę dystans i długość trasy.Ta wyprawa to ponad 15 tys km z Kapsztadu do Warszawy podczas których testowany będzie sam samochód elektryczny oraz urządzenie do jego ładowania. Jesteście ciekawi jak im idzie? Zapraszam do profil:

oraz

A informacje o produktach GARO znajdziesz poniżej.


Jeżeli masz jakieś pytania zapraszam Cię do kontaktu ze mną. Magdalena Dzierżek Manager d.s. energii i gazu, region Polska-Południowa. Poniżej znajdziesz moje dane kontaktowe. 

Magdalena Dzierżek Eco dla firm

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem