Jak przygotować dom na przyjście na świat dziecka?

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: 11 miesięcy temu

Kategorie: Pokój dziecka

Dla każdego z rodziców przyjście na świat ich dziecka jest magicznym momentem. Nie można jednak zapomnieć o tym, że związana z tym ilość wyzwań jest bardzo duża – musimy zwrócić uwagę na wiele rzeczy, o których wcześniej nie myśleliśmy. Przykładem może być tutaj wystrój i warunki w naszych domach – przede wszystkim, muszą być one bezpieczne dla naszego maluszka. W jaki sposób można to osiągnąć i jak właściwie przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka?  


Bezpieczny dom dla dziecka – na co zwrócić uwagę? 

Pierwszą myślą wielu z nas, kiedy mówimy o pojawieniu się dziecka i odpowiednim przygotowaniu domu na to wydarzenie, jest zabezpieczenie wszystkich rogów mebli, wyposażenia i wyeliminowanie z mieszkania ostrych przedmiotów. To oczywiście słuszny kierunek, ale nie powinno to być dla nas priorytetem. Dlaczego? 

Musimy pamiętać o tym, że nasz maluszek dopiero przyszedł na świat i zanim zacznie go poznawać, minie sporo czasu. W związku z tym, zabezpieczenie wszystkich elementów w domu pod kątem dziecka w ruchu możemy spokojnie odłożyć na później i skupić się na tych kwestiach, które zapewnią mu odpowiednie bezpieczeństwo już teraz. 

Zdecydowanie jedną z najważniejszych kwestii w tym zakresie jest zadbanie o właściwą czystość i higienę w mieszkaniu. Miejmy na uwadze, że chociaż noworodki nie powinny wychowywać się w zupełnie sterylnym otoczeniu, to zbyt duża ilość alergenów z całą pewnością nie ułatwi im rozwoju. 

Dziecko w domu, czyli nowe wyzwania – jak urządzić dom? 

Pojawienie się w domu nowego członka rodziny to świetna okazja, żeby wykonać odkładany od dawna remont. Zmiana wystroju, mebli czy urządzeń domowych zdecydowanie pomoże nam zachować odpowiednią czystość w domu, niezbędną do zapewnienia właściwych warunków naszemu dziecku. 

Wybierając nowe sprzęty, warto zwrócić szczególną uwagę na urządzenia, które wspierają rozwiązania hipoalergiczne. Wymagania noworodków często przypominają potrzeby alergików, więc taki wybór wydaje się w pełni uzasadniony.  

Przykładem takiego sprzętu może być oczyszczacz powietrza montowany na ścianie WELL A7 marki Electrolux. To urządzenie wykorzystuje do filtrowania powietrza aż pięć filtrów, które są w stanie pozbyć się z powietrza aż 99,97% wszystkich zanieczyszczeń. Dzięki temu nie będziemy musieli się martwić, że w naszym mieszkaniu będą czaiły się niewidoczne na pierwszy rzut oka zanieczyszczenia, takie jak bakterie czy smog. Dodatkowo WELL A7 może być sterowany z poziomu smartfona, co znacznie ułatwi sterowanie oczyszczaczem podczas zajmowania się dzieckiem, czy innych domowych zajęć, których raczej nigdy nie zabraknie przy kolejnym członku rodziny. 

Innym ciekawym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi są suszarki na pranie. To dobry wybór z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że z mieszkania będą mogły zniknąć uporczywe sznurki z mokrymi ubraniami, skutecznie odbierające cenną przestrzeń. Drugą i zdecydowanie większą zaletą w tym kontekście jest to, że pranie wysuszone za pomocą suszarki będzie miękkie, puszyste i dokładnie oczyszczone ze wszystkich mocnych detergentów, co z pewnością doceni wrażliwa skóra naszego maluszka. 

Przykładów przydatnych sprzętów domowych może być zdecydowanie więcej, jednak indywidualny wybór zawsze zostaje w kwestii rodzica. Warto zastanowić się, jakie przedmioty będą mogły się nam jeszcze przydać, kiedy na świat przyjdzie nasza pociecha. 

Jak się przygotować na narodziny dziecka? Zrób zapasy! 

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz, która może się okazać niezwykle ważna, kiedy na świat przyjdzie nasze dziecko. Chodzi tutaj o zapasy niezbędnych produktów. Po narodzinach dziecka możemy nie mieć wystarczająco dużo czasu lub siły, żeby chodzić na zakupy tak samo często, jak miało to miejsce wcześniej. Warto to wziąć pod uwagę i odpowiednio się przygotować. 

Niezbędne będą tutaj oczywiście zapasy pampersów, ubranek czy jedzenia dla dziecka, ale nie zapominajmy też o naszych potrzebach. Przy narodzinach dziecka warto pomyśleć o zakupie sporej ilości długoterminowych produktów spożywczych, takich jak makaron, czy ryż, które pozwolą nam na robienie obiadów, bez konieczności wychodzenia do sklepu. 

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem