Jak przygotować dziecko do lotu?

Jak przygotować dziecko do lotu?

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: 21 dni temu

Kategorie: Podróże z dziećmi

Lot samolotem jest dużym przeżyciem dla wielu dorosłych, więc tym większym okazuje się dla najmłodszych. Jak zatem sprawić, by dziecko czuło się możliwie spokojnie i komfortowo? Mamy kilka porad. Przekonaj się, co możesz zrobić, aby mały pasażer ogromnego samolotu podszedł do sytuacji nie z obawą, ale z ekscytacją.

 

Jako dorosła osoba, która leciała już samolotem, wiesz, czego się spodziewać. Spraw zatem, by Twój spokój udzielił się dziecku. Wytłumacz mu, co będzie trzeba robić na lotnisku, zanim wsiądziecie razem na pokład. Nakreślony obraz sytuacji pozwoli małemu podróżnikowi przygotować się i mieć wyobrażenie, jak wszystko może wyglądać. To bardzo ważne choćby wtedy, gdy podróżujecie last minute. W planowaniu wszystkiego na ostatnią chwilę trzeba dopilnować, by dziecko nie czuło niepewności i chaosu. Pokaż, że masz nad wszystkim kontrolę, a wszyscy będą spokojniejsi już przed podróżą na lotnisko.

Pokaż filmiki z samolotami, a jeśli masz możliwość – wcześniej wybierz się na lotnisko

Najmłodsi chłoną obrazy. Oglądają filmiki, bajki. Dlatego pokazanie im wideo startującego, lecącego i lądującego samolotu może być jeszcze lepszym pomysłem niż sama rozmowa. Odległość od lotniska nie jest duża i możecie choćby kilka dni przed wylotem się tam udać? Zróbcie to! Dziecko na pewno będzie zafascynowane widokiem wzbijających się w powietrze maszyn. Dodatkowo oswoi się nieco z miejscem, które już niedługo odwiedzi.

Dokładnie sprawdź, jakie są formalności

Nie tylko dzieci, lecz także rodzice muszą być odpowiednio przygotowani przed podróżą. Aby po wylądowaniu nic was nie zaskoczyło, poświęć czas na sprawdzenie przepisów. Może w kraju, do którego lecicie, są przepisy dotyczące podróży z dzieckiem? Sprawdź to, zwłaszcza gdy lecicie na egzotyczne wakacje. Pamiętaj o kwestiach takich jak paszporty czy ewentualnie wizy. Zweryfikuj sytuację z walutą czy ewentualnymi opłatami na miejscu. W ten sposób zyskasz pewność, że podróż i wakacje z dzieckiem okażą się bezproblemowe. Nikt nie chce przecież znaleźć się w sytuacji, gdy wymarzony urlop zmienia się w lawinę formalności i problemów. Przygotuj się, a dzięki temu również dziecko będzie się czuło bezpiecznie i spokojnie.

Zrób wszystko, aby mały pasażer się nie nudził

Nawet relatywnie krótki lot może się dziecku dłużyć: nie ma wielu możliwości, by się wyszaleć, a często najmłodsi pasażerowie mają mnóstwo energii. Postaraj się zatem, by dziecko nie zaznało nudy! Lubi kolorowe książeczki? Zabierz przynajmniej kilka do bagażu podręcznego. A może jako nieco większy czytelnik fascynuje się przyrodą albo piłką nożną? Weź na pokład czasopisma lub książki o tej tematyce. Jeśli pozwalasz swojemu dziecku korzystać z telefonu, naładuj go przed podróżą. Wspólne oglądanie ulubionej bajki czy filmu familijnego może umilić kilkugodzinny lot i sprawić, że minie on bardzo szybko i w dobrej atmosferze.

Zadbaj, by dziecko czuło się bezpieczne i czerpało radość z lotu

Czasem istotne są rzeczy pozornie drobne, np. poduszka pod głowę, która ma ciekawy wzór. Albo ulubiona przekąska, która pozwoli ostudzić emocje po starcie samolotu. Spraw, by Twoje dziecko czuło się bezpiecznie: bądź blisko, trzymaj za rękę, pokazuj widoki. Świat z lotu ptaka wygląda fascynująco, więc z ekscytacją pokazuj go swoim pociechom.

To bardzo ważne, by pokazać dziecku, że lot nie jest niczym strasznym, ale niesamowitym przeżyciem. Podkreśl to swoją postawą, zwracaj uwagę dziecka na warte podkreślenia miejsca, które widać z góry. To wszystko sprawi, że do każdego kolejnego lotu samolotem będzie już podchodzić ze spokojem, a jednocześnie z ekscytacją. Będzie czekać na kolejne miejsca do odkrycia. Choć będą widoczne zza szyby tylko przez chwilę, na pewno zapiszą się w dziecięcej pamięci na lata. Właśnie dlatego musisz zadbać, by wrażenia i skojarzenia dziecka z lataniem były pozytywne: łączyły się z przygodą, odkrywaniem. Aby wiązały się z przemyśleniami, że świat widziany z pokładu samolotu wygląda niesamowicie, dlatego wspaniale jest poznawać go w ten sposób.

Artykuł powstał we współpracy z biurem podróży EXIM tours.

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem