Jak wybrać podłoże pod plac zabaw?

Dowiedź się jakie są dostępne podłoża, poznaj ich wady i zalety.

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: ponad 4 lat temu

Kategorie: Najlepsze place zabaw dla dzieci

Standardem każdego placu zabaw jest jego bezpieczna nawierzchnia. Godziny zabaw, oprócz aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, wiążą się również z upadkami, dlatego niezwykle istotne jest, by takie podłoże spełniało odpowiednie normy. Najbardziej kojarzoną z placami zabaw nawierzchnią jest trawa lub piasek. Obecnie w ofercie znaleźć można wiele innych opcji, które będą spełniały swoją rolę. Warto dostosować je do indywidualnych czynników projektu oraz kwestii bezpieczeństwa. W zależności od wysokości danych urządzeń na placach zabaw, trzeba zastosować inne podłoże. Zatem jakie podłoże pod plac zabaw możemy wybrać?

Ziemia lub trawa - czy to wystarczy?

Trawiasta lub glebowa nawierzchnia placu zabaw może zostać wykorzystana, jeśli krytyczna wysokość ewentualnego upadku z danego urządzenia jest mniejsz lub równa 1 metra. Trawa pełni funkcję amortyzatora, dlatego sprawdzi się w przypadku niewielkich urządzeń zabawowych. Jednak wraz ze zwiększoną intensywnością użytkowania, takie podłoże się wydeptuje. Oczywiście można zastosować również sztuczną trawę. Ziemia sprawdzi się na podobnym poziomie. Gleba powinna być jednak tak dostosowana, by w razie ulewy, nie tworzyło się gęste błoto.

trawa pod plac zabaw

Żwirek na placach zabaw

Żwir jako podłoże pod plac zabaw powinien posiadać ziarna o wielkości mieszczącej się w zakresie 2-5 mm. Nawierzchnie sypkie, co sugeruje sama ich nazwa, mogą w bardzo łatwy sposób się rozsypywać, a zatem należy systematycznie kontrolować grubość takiego podłoża, by zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo. Żwirek można stosować na większych placach zabaw.

Piasek musi spełniać wymogi

Popularnym podłożem pod plac zabaw jest piasek. Konieczne jest jednak, by posiadał on odpowiednie właściwości. Wielkość ziaren powinna mieścić się w zakresie od 0,2 do 2 mm, a minimalna grubość takiej nawierzchni to przynajmniej 30 cm w przypadku krytycznej wysokości upadku na poziomie 2-3 metrów. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale zarówno w przypadku placów o dużej powierzchni jak i w małej strefie upadkowej np. Pod huśtawką, warunek piasek musi być płukany nie rzeczny i nie budowlany .

piasek pod plac zabaw

Płyty poliuretanowe tz. puzle SBR lub EPDM

Nawierzchnie gumowe pod plac zabaw bardzo szybko zyskały na popularności. Wykonuje się je z tworzywa poliuretanowego . Wyróżniamy SBR, lub EPDM. Takie podłoże zapewnia bardzo dobrą amortyzację i ochronę przed urazami. Dodatkowo gumowe płyty posiadają porową powierzchnię, co czyni je antypoślizgowymi oraz są wodoprzepuszczalne co umożliwia odpływ wody z placu zabaw . Płyty układa sie na specjalnie przygotowanej pod nie podbudowie. Taka nawierzchnia nawet po intensywnym użytkowaniu zachowuje swoją strukturę, nie ma na niej również widocznych odkształceń.

Nawierzchnia poliuretanowa wylewana SBR lub EPDM

Na placach zabaw coraz częściej można także spotkać nawierzchnie poliuretanowe, które wykorzystywane są również na boiskach czy stadionach. Takie podłoże charakteryzuje wysoka wytrzymałość zarówno na intensywne użytkowanie, jak i na czynniki atmosferyczne. Instaluje się je przy użyciu specjalistycznego sprzętu, można je montować na podbudowie mineralnej lub na betonie z dylatacją. Nawierzchnia poliuretanowa zapewnia dużą amortyzację.

nawierzchnia pod plac zabaw

Płyty Przerostowe

Tańszą alternatywą podłoża poliuretanowego są płyty przerostowe . Nie wymagają specjalnych przygotowań i są układane bezpośrednio na wyrównanej ziemi. Po zasypaniu ziemią i zasianiu trawy mamy ładną powierzchnię zabezpieczającą przed upadkiem i łatwą w utrzymaniu ponieważ należy tylko od czasu do czasu skosić trawę kosiarką.

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wyborze podłoża, planach wykonania placu zabaw oraz doborze urządzeń to skontaktuj się z nami już dziś a my pomożemy CI wybrać najlepsze rozwiązania dla Ciebie i dzieci. To będzie wspaniały plac zabaw. 

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem