Powrót do góry

Plac zabaw lubi każdy z rodziny - rodzice mają chwilę dla siebie, w czasie gdy maluchy się bawią. Jak wybrać najlepszy? Zapraszamy na bloga, gdzie piszemy więcej na ten temat.

Ogrodowy plac zabaw - strefa dla każdego

Ogrodowy plac zabaw powinien znaleźć się w każdej przestrzeni ogrodowej - zarówno w ogrodzie prywatnym , gdzie pojawiają się dzieci, oraz w przestrzeniach komercyjnych. Bezpieczna przestrzeń, która zachęca dzieci do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, jest pożądana w każdym miejscu. Plac zabaw do ogrodu powoduje, że wypoczynek w ogrodzie stanie się ulubionym relaksem wszystkich członków rodziny. Dzieci zyskują pretekst do wyjścia na dwór, rodzice mają chwilę wytchnienia. Aby jednak plac zabaw idealnie spełniał swoją rolę, musi być dobrze dobrany. Jego zakup powinien być przemyślany i dobrze zaplanowany. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu placu zabaw? W naszym artykule zdradzamy kilka zasad, jakimi należy się kierować. Jesteśmy pewni, iż ułatwią one wybranie Wam placu zabaw do ogrodu.


Po pierwsze - wysoka jakość

Wysoka jakość placów zabaw dla dzieci przejawia się w kilku czynnikach. Przede wszystkim tworzywo z jakiego zostały wykonane elementy na plac zabaw , powinno być odporne na uszkodzenia mechaniczne i oddziaływania środowiska. Najpopularniejsze są dwa rodzaje placów zabaw - place z drewna, oraz place zabaw z plastiku. Istnieje wiele rodzajów materiałów, nie każde drewno czy plastikowe są sobie równe. Kupując sprzęty z danego tworzywa, powinniśmy zwrócić uwagę na wytrzymałość materiału, oraz czy posiada jakieś atesty. Jeżeli zadbamy o jakość tworzywa, plac posłuży nam dłużej i będzie mniej kłopotliwy w utrzymaniu i pielęgnacji.

Wysoka jakość powinna cechować również wykonanie placu zabaw. Każdy element powinien być starannie wykończony - elementy drewniane wyszlifowane. Każdy element musi być solidnie połączony, pozbawiony ostrych krawędzi, szczelin czy niebezpiecznie wysuniętych śrub. Części poszczególnych elementów muszą być solidne, mocno połączone, dzięki czemu bawiące się na nich dzieci będą bezpieczne. Ważne jest zabezpieczenie potencjalnie niebezpiecznych elementów - nawet nakrętka do śruby powinna być schowana, aby nie stwarzać zagrożenia potknięcia czy skaleczenia się o nią.

plac zabaw junior ogrodolandia

Plac zabaw drewniany z Ogrodolandia.pl 

Po drugie - odporny plac zabaw

Każdy element czy moduł placu zabaw będzie przez wiele lat, zazwyczaj 12 miesięcy w roku, poddany oddziaływaniu czynników zewnętrznych takich jak wilgoć, nasłonecznienie czy wahania temperatury. Jeżeli zadbamy o to , aby sprzęty nie poddawały się niszczącemu oddziaływaniu tych czynników, plac zabaw posłuży nam dłużej. Po za tym, elementy nie będą wymagały kłopotliwej pielęgnacji czy kosztownej naprawy. Każdy plastikowy element powinien być posiadają stabilizatory UV chroniące go przed utratą koloru, oraz kruszeniem, natomiast drewniane elementy powinny zostać fabrycznie zaimpregnowane. Ważne jest również, aby konstrukcyjne części łączące, jak śruby czy wkręty, były ze stali nierdzewnej.

Plac zabaw jest dopasowany do użytkowników

Plac zabaw tylko wtedy będzie cieszył się zainteresowaniem użytkowników, jeżeli będzie odpowiadał na ich potrzeby. Planując plac zabaw, musimy przede wszystkim uwzględnić, w jakiej kategorii wiekowej znajdują się dzieci, które będą z niego korzystać. Dla najmłodszych doskonałe będą piaskownice czy bujaki, oraz małe zjeżdżalnie. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym ucieszą się z huśtawek czy zjeżdżalni, oraz wspinaczkowych lin. Dla starszych idealne staną się ścianki wspinaczkowe, czy nawet elementy siłowni na świeżym powietrzu. Jedno jest pewne, każdy wiek rządzi się swoimi prawami.

Warto również urządzać tematyczne place zabaw, które charakteryzują się wyraźnym stylem i tym wyróżniają się z otoczenia. Plac dzikich zwierząt, plac dla księżniczek i rycerzy, plac muzyczny - każdy z nich z pewnością szybko zapadnie w pamięć a dzieci będą tam często wracać. Również ogrodowe place zabaw w prywatnym ogrodzie powinny odpowiadać na indywidualne potrzeby dzieci, ich zainteresowania. Jest to zadanie jeszcze łatwiejsze, gdyż tworzymy przestrzeń dla naszych dzieci,a nie dzieci z całego miasta. Jeżeli urządzamy jednak plac prywatny, warto pamiętać, aby dać mu możliwość rozwoju i dopasowania się do rosnącego dziecka i jego zmieniających się potrzeb.

ogrodowe place zabaw ogrodolandia

Plac zabaw musi być dopasowany do swoich użytkowników.

Otoczenie placu zabaw

Bezpieczny plac zabaw gwarantuje również jego bezpieczne otoczenie - i nie mamy na myśli lokalizacji czy konkretnej dzielnicy w mieście. Ważne jest kilka elementów znajdujących się w jego pobliżu.

Każdy plac zabaw powinien posiadać ogrodzenie, z dobrze widocznym jednym lub dwoma wejściami. Dzięki temu dziecko będzie pod kontrolą cały czas,co ważne jest zwłaszcza u młodszych, które nie powinny same się się oddalać. Dodatkowo dobrze widoczne, ograniczone wejścia pozwolą sprawować kontrolę również nad tym kto wchodzi na plac zabaw.

W otoczeniu placu zabaw powinniśmy również skontrolować nasadzenia roślinne. Drzewa czy inne rośliny są potrzebne - są źródłem cienia, a dodatkowo wpływają na jakość powietrza, oczyszczając je. Jednak niektóre gatunki są trujące lub niebezpieczne - parzą, wydzielają drażniącego olejki, które mogą podrażniać lub parzyć, przyciągać pszczoły czy inne owady. Dlatego w pobliżu placów zabaw powinny rosnąć sprawdzone, dobrze znane rośliny. Idealnie sprawdzą się gatunki odporne na uszkodzenia mechaniczne, a również takie o barwnych liściach, ciekawych owocach - jak jarzęby czy klony.


Bezpieczny i atrakcyjny plac zabaw zadowoli dzieci i rodziców.

Nawierzchnia na placu zabaw

Nawierzchnia to element, który znacząco wpływa na bezpieczeństwo i funkcjonalność placu zabaw. Jakie cechy powinna mieć nawierzchnia na plac zabaw?

  • bezpieczna, czyli amortyzująca upadek, antypoślizgowa,
  • szybko sucha po deszczu,
  • dobrze przepuszczalna,
  • łatwa w konserwacji,
  • trwała i odporna.

Najpopularniejsze nawierzchnie z piasku są łatwe w utrzymaniu, konserwacji i bezpieczne, ale często mało funkcjonalne. Coraz częściej wykorzystuje się również nawierzchnie z wiór drzewnych. Taka nawierzchnia odpowiednio obrobiona staje się delikatna i dobrze amortyzuje upadek.

Warta uwagi jest nawierzchnia z tworzywa sztucznego, wykonana z gumy i żywicy, które zapewnia bezpieczeństwo, jest trwała i łatwo przepuszcza wodę. Chętnie wykorzystywana na placach zabaw przy szkole .

Plac zabaw to miejsce, które powinno zachwycać do kreatywnej zabawy na świeżym powietrzu. Warto więc dobrze przemyśleć jego założenie, a z pewnością stanie się wtedy idealnym pretekstem do relaksu w ogrodzie czy parku.

Opinie użytkowników (0)

ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ aby dodawać komentarz

Prosimy, podziel się z nami swoją opinią - dzięki temu będziemy mogli udoskonalać to co robimy :) Dziękujemy!