Jak zabawa klockami wpływa na rozwój dziecka?

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: ponad rok temu

Kategorie: Nauka przez zabawę dla dzieci

Świetna zabawa, wspaniale spędzony czas, ale także rozwój wyobraźni, kreatywności czy też umiejętności manualnych. Zabawa klockami to świetny sposób na zapewnienie maluchom w różnym wieku wielu bodźców do rozwoju. To także sposób na wzbudzanie i pogłębianie ich zainteresowań.

Klocki składające się z różnych elementów, to doskonałe narzędzie, które pozwala dzieciom świetnie bawić się nawet przez kilka godzin. Tworzenie własnych budowli, aranżowanie otoczenia, a nawet budowanie całych miast z klocków, to nie tylko doskonała rozrywka. Dziecko może w ten sposób rozwijać szereg umiejętności przydatnych w codziennym życiu.

zabawa klockami lego

Rozwój manualny

Ze względu na różnorodność elementów, możliwość łączenia i odczepiania klocków, stanowią one świetne pole do ćwiczeń np. koordynacji ręka-oko. Już najmłodsze dzieci mogą w ten sposób uczyć się panowania nad ruchami swoich dłoni. Swoją przygodę z nimi najczęściej zaczynają po prostu od nauki trzymania, a następnie łączenia ze sobą pierwszych klocków. Z czasem nabywają coraz bardziej zaawansowanych umiejętności i budowania coraz większych przedmiotów. Jednak w przypadku klocków LEGO nawet znacznie starsze dzieci mają możliwość rozwijania zdolności manualnych poprzez zabawę. Wiele zaawansowanych zestawów LEGO wymaga bowiem precyzyjnego składania, a tym samym pewnej ręki.

Przestrzeń do kreatywności

Ogromną zaletą klocków, która jednocześnie sprawia, że zabawa nimi potrafi być tak wciągająca, jest możliwość tworzenia zupełnie nowych budowli i przedmiotów przy wykorzystaniu tych samych klocków. Co więcej, bogactwo zestawów LEGO sprawia, że można w ten sposób tworzyć całe tematyczne światy. Możemy zbudować współczesne miasta, przenieść się do czasów średniowiecznych rycerzy, zaaranżować świat bohaterów ulubionych bajek, odkrywać kosmos, a także łączyć ze sobą pozornie niepasujące do siebie części zestawów. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, a właśnie dzięki klockom i dobrej zabawie, możemy zapewnić jej niesamowity rozwój.

Rozwój zainteresowań

Tym, co w szczególnym stopniu wyróżnia klocki LEGO, jest bogactwo zestawów tematycznych. Dzięki temu stanowią one wspaniałe narzędzie do nauki i rozwoju konkretnych zainteresowań dzieci. Najmłodsze maluchy mogą np. poznawać w ten sposób nowe zwierzęta z całego świata. Nieco starsze dzieci mogą z klocków zbudować świat, który znają z bajek, jak np. Zamek Kopciuszka. Im starsze dzieci, tym bogatsze i bardziej kierunkowe zainteresowania. Jednak nawet dla najbardziej wymagających oraz starszych pasjonatów klocków znajdą się odpowiednie zestawy LEGO. Masz w domu młodego pasjonata samochodów bądź inżynierii? Świetnym pomysłem będą zaawansowane zestawy LEGO Technic z samochodami wyścigowymi. Dzięki klockom można lepiej zrozumieć, jak działa taki samochód, a także jak skomplikowaną jest konstrukcją!

Klocki LEGO, to świetny sposób na wielokierunkowy rozwój dzieci w każdym wieku. A przy tym wszystkim stanowią świetną zabawę. O tym, jak niesamowite możliwości dają klocki LEGO, możesz przekonać się dzięki unikalnemu programowi LEGO Masters. Jego uczestnicy w wyjątkowy sposób pokazują swoją pasję do tworzenia oraz niesamowitą pomysłowość. Oglądaj LEGO Masters w TVN od 5 listopada i zobacz, jakie wyzwania czekają na uczestników nowego sezonu!

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem