Od kiedy układać puzzle z dziećmi?

Odkryj magię puzzli i puzzli online

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: około 2 lat temu

Kategorie: Nauka przez zabawę dla dzieci

Żyjemy w świecie pełnym gadżetów, które jeszcze kilkanaście lat temu były nie do pomyślenia czy wyobrażenia. Sklepy z zabawkami roją się od kolorowych, przykuwających wzrok rzeczy, które nagminnie określane są jako interaktywne. Jednak nasuwa się myśl, że dosyć często asortyment ten zabija w dziecku myślenie koncepcyjne i wyobraźnię, bo narzuca swoimi krzykliwymi detalami jeden tok myślenia bądź rozwiązanie. Dobrze, że obracamy się jeszcze wśród tradycyjnych misiów czy lalek. Taką prostą, a jednocześnie skomplikowaną zabawką z dużymi tradycjami są puzzle. Co dzieci zyskują, bawiąc się nią i od kiedy można próbować im ją podsuwać?


puzzle dla dzieci

Co dają dziecku puzzle?


Za twórcę puzzli uważa się John’a Spilsbury’ego (1763). Pochodzący z Londynu grawer i kartograf wpadł na pomysł, aby w celu lepszego przybliżenia nauki geografii, podzielić mapę Europy na mniejsze kawałki. Ten pomysł tak mu się spodobał, że postanowił na tym zarobić. I tak do dnia dzisiejszego zabawka ta służy nam do rozrywki, ale także do rozwoju naszych pociech. W piśmie „Child development” pokazano badania naukowców z University of East Anglia. Okazuje się, że dzieci na różnym etapie rozwoju podchodzą inaczej do rozwiązania problemu z układankami. Trzylatki próbowały odnieść sukces jedynie poprzez ciągłe, przypadkowe sprawdzanie, czy dany element pasuje do drugiego, nie analizowały tego, jakie fragmenty obrazka znajdują się na puzzlu. Natomiast czterolatki nie stosowały już metody prób i błędów, tylko używały sztuki dedukcji i wykorzystywały informacje na namalowanym rysunku. Te zdolności obrazowego patrzenia na układankę, dają możliwość rysowania i malowania. Z badań wynika bezpośrednio, że puzzle dla dzieci uczą rozwiązywania problemów, rozwijają koordynację między ręką a okiem (motoryka), ćwiczą koncentrację oraz spostrzegawczość.

W jakim wieku puzzle?


Dzieci rozwijają się w różnym tempie i tak naprawdę w każdym wieku można zacząć zabawę z puzzlami, jeśli widać, że pociecha jest na nie gotowa. Nawet od pierwszego roku życia dziecko może już zacząć swoje pierwsze próby. Wiadomo, że skomplikowaność takiej układanki jest na miarę możliwości małej osóbki, czyli elementy składają się wtedy z dwóch części i są pokaźnej wielkości. Apetyt rośnie wraz z wiekiem, więc 6 części może się pojawić dla dwulatka. Czterolatek może objąć swoim umysłem nawet 30 elementów. Duży przeskok odnotowuje sześciolatek - dla niego jest już dobra układanka aż z 250 elementami.

Nie tylko puzzle stacjonarne – puzzle dla dzieci online


Wraz z rozwojem techniki dużo elementów z życia codziennego przenosi się do internetu. Tak też się stało z puzzlami, które przywędrowały do puzzlefactory.pl. Strona daje niezliczoną ilość obrazków, niemożliwe byłoby mieć tyle pudełek z układanką! Jest tam mnóstwo puzzli dla tych młodszych i starszych. Odnajdą się tam bardzo dobrze dzieci w wieku przedszkolnym. Jest tam dział edukacyjny, który ucząc, bawi. Znajduje się tam dużo obrazów dla fanów mangi, krajobrazów, kwiatów czy sztuki. Wzrok większych dzieci przykuje podstrona z pojazdami czy technologią. Można zanurzyć się w mnóstwie pozytywnych widoków i próbować jakoś to ułożyć ;)
Zwykły patyk czy klocki miały kiedyś większą moc sprawczą, bo zmuszały dziecko do myślenia abstrakcyjnego. Całe szczęście, że jest jeszcze wiele zabawek, które przetrwały i dają dziecku dużą dawkę radości, a z drugiej strony powodują o wiele lepszy rozwój. Puzzle online dla dzieci są takim mostem, łączącym nowoczesność z tradycją, przy okazji dostarczającym mnóstwo wiedzy i satysfakcji.

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem