Powrót do góry

Urządzenie dziecięcego pokoju to duże wyzwanie. Jeżeli jednak podejdziemy do tego zadania rozważnie, może przynieść nam to wiele satysfakcji. Pokój jest jednym z miejsc, gdzie dziecko spędza znaczną część swojego czasu, warto więc by czuło się w nim jak najlepiej. Najważniejsze jest to, by oddzielić własne wyobrażenia, od realnych potrzeb i oczekiwań dziecka. Dla młodszych dzieci najważniejsza jest ergonomia i bezpieczeństwo. W przypadku starszych dzieci – weźmy pod uwagę ich temperament i upodobania. Pamiętajmy także o funkcjonalności i bezpieczeństwie.


1. Odpowiednie wymiary pomieszczenia

Najpierw rozwiejmy pewien mit. Wśród rodziców panuje błędne przekonanie, że pokój dziecięcy powinien być dostosowany do wielkości dziecka, czyli być malutki. To nie prawda! Pokoje dziecięce nie powinny mieć mniej niż 11-12 m2. Mniejsza powierzchnia nie pozwala na optymalną aranżację przeciwstawnych stref wnętrza.

aranzacja pokoju dla dziecka my sweet room

2. Podział na strefy funkcjonalne

Planując rozkład wnętrza, należy uwzględnić 3 podstawowe strefy:

  • sen i wypoczynek,
  • zabawa i kreatywność,
  • nauka i skupienie,
  • garderoba z pojemną szafą.

Pamiętajmy, że strefa do zabawy wymaga dużo światła dziennego i przestrzeni, natomiast łóżko najlepiej ustawić jak najdalej od okna.

3. Bezpieczeństwo to podstawa

Meble do dziecięcego pokoju muszą być przede wszystkim bezpieczne. Zwróćmy uwagę na ich stabilność, trwałość i wytrzymałość. Pamiętajmy, że meble mające więcej niż 60 cm wysokości. powinny być przymocowane do ścian, by nie stanowić zagrożenia dla wszędobylskich maluchów. Uważajmy również na ostre krawędzie i wystające ranty. Warto również sprawdzić czy meble posiadają ciche domyki. Jest to znacznie bezpieczniejsze dla małych paluszków naszych pociech.

4. Dobra jakość materiałów

Na wyposażeniu pokoju dziecięcego nie warto oszczędzać. Zdecydowanie polecamy meble z naturalnego drewna oraz płyty MDF. Są one zdecydowanie mniej podatne na zniszczenie niż tańsze meble z płyt wiórowych. Pamiętamy, żeby nie inwestować w meble, do produkcji których użyto toksycznych farb czy klejów.

jak zaprojektować pokój dziecka

5. Uniwersalizm i modułowość

Jeżeli nie planujesz częstych zmian aranżacji pokoju dziecięcego, powinieneś postawić na meble modułowe, uniwersalne motywy i neutralne fronty mebli. W ten sposób konieczna zmiana nie będzie wiązała się z dużym nakładami.

6. Kolorystyczny umiar

Kolejne błędne przekonanie głosi, że dziecięcy pokój powinien być jaskrawy i kolorowy. Nic bardziej mylnego. W pokoju dziecka nie powinno się stosować więcej niż 3-4 kolorów w umiarkowanych odcieniach. Naukowcy udowodnili, że natłok barw i wzorów negatywnie wpływa na koncentrację i może wywoływać niepokój.

7. Przemyślanie oświetlenie

Obok oświetlenia ogólnego, mamy jeszcze lampkę przy biurku i łóżku. W przypadku mniejszych dzieci, mających problem z zaśnięciem po ciemku, warto zaopatrzyć się w dodatkowe oświetlenie nastrojowe, które nie będzie emitować silnego światła, ale pozwoli na spokojny sen.


8. Kreatywne dodatki

Farba tablicowa lub magnetyczna, namiot tipi, naklejki ścienne… to tylko niektóre pomysły, które pobudzą kreatywność i zamienią pokój dziecka w jego własne królestwo.

projekt pokoju dziecięcego

9. Unikanie siedlisk bakterii

Tradycyjne materiały pluszowe, duża ilość tekstyliów, tkaniny na ścianach, ciężkie zasłony i dywany z długim włosiem to siedliska bakterii i roztoczy. Należy ich bezwzględnie unikać. Urządzając pokój dziecięcy, wybierajmy materiały hipoalergiczne i antybakteryjne. Jeśli decydujesz się na dywan do pokoju dziecka, to warto zainwestować w taki, który będzie można prać w pralce i tym samym łatwo utrzymać go w czystości.

10. Proste utrzymywanie porządku

Pokój dziecięcy powinien być tak zaprojektowane, by można go było szybko posprzątać. Niezbędne okażą się pojemne szafki, skrzynie i schowki z licznymi przegródkami. Ważne jest, aby były one dostosowane do wielkości dziecka i umożliwiały samodzielne z nich korzystanie. Warto także pomalować ściany farbami zmywalnymi.

Więcej informacji na:

mysweetroom.pl

napisz do nas już teraz przez Facebooka

Messenger

Opinie użytkowników (0)

ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ aby dodawać komentarz

Prosimy, podziel się z nami swoją opinią - dzięki temu będziemy mogli udoskonalać to co robimy :) Dziękujemy!