Kiedy pogoda nie dopisuje - poznaj najlepsze zabawy z dzieckiem w domu!

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: 12 miesięcy temu

Kategorie: Porady dla mam

Niekorzystna pogoda za oknem wcale nie musi oznaczać, że twoja pociecha będzie się nudzić. W domowym zaciszu można zorganizować angażujące zabawy zarówno dla najmłodszych dzieci, jak i tych starszych, które dostarczą im mnóstwo frajdy. Jakie zabawy z dzieckiem umilą wam wspólne chwile? Dowiedz się tego w poniższym artykule!

Dlaczego wspólna zabawa jest tak ważna dla młodszych i starszych dzieci?

Spędzając czas w domowym zaciszu, często staramy się zająć pociechę na dłuższy czas, znajdując jej jakieś angażujące zajęcie. Chociaż wielu dorosłym dziecięce zabawy nie zawsze wydają się interesujące, zdecydowanie warto spędzić czas robiąc coś wspólnie z dzieckiem. Dlaczego jest to tak istotne? Wspólne gotowanie, wykonywanie innych czynności w domu czy właśnie zabawa to ważny czas dla dziecka, w którym może być blisko rodzica oraz wiele się nauczyć.

Wszelkie zabawy sensoryczne docenią nie tylko maluchy, ale i starsze dzieci - pozwolą one nie tylko rozwijać ich motorykę, ale i twórcze myślenie oraz kreatywność, które niezwykle przydadzą się im w przyszłości. Ważne są zwłaszcza zabawy wspierające rozwój intelektualny dziecka, takie jak układanie puzzli, gry typu memory, które bawiąc jednocześnie uczą logicznego myślenia i wpływają na zdolność zapamiętywania. Bawiąc się wspólnie z dzieckiem, ma ono szansę zaobserwować emocje innych osób.

Jest to bardzo ważne, gdyż niepozorne zabawy na przykład w dom czy lekarza uczą się one empatii i rozpoznawania różnych emocji, oswajając się z nimi w najbardziej przystępny dla nich sposób. Dodatkowo, maluchy doceniają w ten sposób magię dzielenia się, a także uczą się budowania relacji, co przydaje się nie tylko w przedszkolu czy szkole, ale i w późniejszym dorosłym życiu. 

 

Poznaj kilka ciekawych propozycji na zabawy z dzieckiem!

Doskonałym sposobem, aby zapobiec nudzie, jest wspólna gra w gry planszowe dla dzieci. W sklepach znajdziecie gry planszowe dostosowane do wieku młodszych i starszych graczy, dzięki czemu rozgrywka będzie w pełni zrozumiała dla pociechy niezależnie od tego, ile ma lat. Wspólne granie w gry to świetna zabawa dla wszystkich członków rodziny, która nie tylko dostarcza mnóstwo frajdy, ale też rozwija wiele cennych umiejętności. Równie doskonałym wyborem będą klasyczne puzzle - układając je, twoje dziecko będzie miało okazję nauczyć się cierpliwości, koncentracji i logicznego myślenia.

Dzień spędzony w domu to wspaniała okazja, aby zrobić coś kreatywnego. Wiele radości przyniosą wam obojgu zabawy plastyczne - wspólne rysowanie, malowanie czy lepienie figurek z masy solnej. Jeżeli twoja pociecha to artystyczna dusza, warto kupić zestaw artystyczny dla dziecka, zawierający cały arsenał w postaci barwnych flamastrów, kredek czy farb. Dzięki temu stworzycie prawdziwe dzieła sztuki, które będą jednocześnie piękną pamiątką przypominającą wspólnie spędzone chwile.  

Równie dobrze możesz sprezentować swojemu dziecku farby do malowania twarzy, przy pomocy których wzajemnie ozdobicie swoje buzie w zabawny sposób. Ta prosta zabawa może stać się doskonałym pretekstem do pobudzenia w maluchu kreatywności oraz zrobienia balu dla domowników, który będzie świetną rozrywką. Oprócz malowania buziek przygotujcie wspólnie kolorowe ciasteczka, włączcie wesołą muzykę i oddajcie się zdrowej rywalizacji podczas domowych zawodów. Wymyśl dyscypliny, które dostarczą wam wiele frajdy, na przykład kto dłużej wytrzyma stojąc na jednej nodze lub kto przejdzie przez tor przeszkód, nie tłukąc jajka znajdującego się na łyżce trzymanej w dłoni. 

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem