Powrót do góry

Jakie korzyści daje układanie klocków?

Zabawki stanowią nieodłączną część dziecięcego życia i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Są potrzebne dosłownie na każdym etapie rozwoju. Jedną z najpopularniejszych, najbardziej uniwersalnych oraz najbardziej pożytecznych zabawek stanowią klocki. Mogą bawić się nimi maluchy i starszaki – samodzielnie, z rodzicami lub w większej grupie. Kluczem do sukcesu jest wybranie zestawu odpowiedniego do danego wieku.

Układanie klocków niesie za sobą naprawdę wiele korzyści. Poczynając od pobudzenia wyobraźni i kreatywności, przez wzmocnienie chwytania i małej motoryki, po naukę kolorów, liczenia oraz planowania i myślenia przestrzennego. W sprzedaży znajdziemy najróżniejsze klocki na dzieci – klasyczne, puzzlowe, jeżyki, wafle oraz… klocki magnetyczne. Na czym polega ich fenomen?


Rodzaje klocków magnetycznych

Klocki magnetyczne – jak nietrudno się domyślić – posiadają w środku magnesy, które przyciągają się, łącząc w dowolne figury. Działanie klocków magnetycznych może być odebrane przez dzieci za nieco magiczne – elementy są gładkie, nie mają wypustek, a mimo to bez problemu się spajają. Czy trzeba zrobić coś szczególnego? Nie, wystarczy je jedynie do siebie zbliżyć. Choć czasami, zgodnie z prawami fizyki, będą się odpychać. Klocki magnetyczne są sprzedawane w zestawach różniących się od siebie nie tylko liczbą elementów, ale też kolorystyką oraz kształtem. Każdy należy zawsze dostosować do wieku dziecka oraz jego rozwoju i umiejętności.

Plastikowe klocki magnetyczne

Klocki magnetyczne wykonane z tworzywa sztucznego występują w ogromnej liczbie wariantów, umożliwiając niesamowicie kreatywną zabawę. W zależności od zestawu mogą to być kwadraty, prostokąty, trójkąty, pałeczki, koła, walce, sześciany i inne niestandardowe elementy. Im starsze mamy dziecko, tym możemy wybierać bardziej skomplikowane klocki magnetyczne.

Drewniane klocki magnetyczne

W sklepach znajdziemy nie tylko tradycyjne plastikowe klocki magnetyczne, ale również drewniane. Tego typu zestawy są niezwykle żywotne, przetrwają nawet bardzo intensywne użytkowanie. Dodatkowo mają klasyczny design i są lepsze dla środowiska.

Kulki magnetyczne

Najprostsze zestawy zawierają wyłącznie kulki, inne mogą być rozbudowane o dodatkowe elementy w różnych kształtach. Zasada jest jedna – kulki można dowolnie przekręcać, dokładać i zmieniać, cały czas otrzymując nowe figury. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu klocki magnetyczne są łatwe do połknięcia, więc dzieci powinny bawić się nimi tylko pod kontrolą osoby dorosłej.

Klocki magnetyczne nie tylko do zabawy, ale i… nauki

Nauka poprzez zabawę jest przyjemna i daje realne efekty. Klocki magnetyczne umożliwiają przestrzenne tworzenie różnych obiektów – sprawdzą się doskonale nie tylko małym dzieciom. Przykładowo uczniowie szkoły podstawowej mogą kreować z klocków magnetycznych najróżniejsze bryły, figury geometryczne, ale także modele pierwiastków i związków. Takie kreatywne podejście do tematu pozwala oswoić trudne tematy z dziedziny fizyki, matematyki czy chemii.

Klocki magnetyczne dla dzieci są niezwykle proste w obsłudze i nie wymagają użycia siły. Zbudowane z nich konstrukcje są trwałe oraz odporne na przypadkowe zburzenie. Elementy trzymają się naprawdę mocno.

Opinie użytkowników (0)

ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ aby dodawać komentarz

Prosimy, podziel się z nami swoją opinią - dzięki temu będziemy mogli udoskonalać to co robimy :) Dziękujemy!