Powrót do góry

Wszyscy oczekujący noworodka rodzice stoją przed dylematem, jakie łóżeczko wybrać dla swojej pociechy, aby było najbardziej odpowiednie i bezpieczne. Na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup łóżeczka dla malucha? Podpowiedź znajdziesz w artykule.

  1. Rodzaje łóżeczek dla dzieci
  2. Na co zwracać uwagę, wybierając łóżeczko dla dziecka?

Rodzaje łóżeczek dla dzieci

Na rynku dostępny jest szeroki wybór różnorodnych rodzajów i modeli łóżeczek dziecięcych. Różnią się one między sobą przede wszystkim rozmiarem, kolorem, funkcjonalnością oraz kształtem. Generalnie wyróżnić można jednak dwie podstawowe wielkości łóżeczka dla dziecka: 60x120 oraz 70x140 cm. Pierwszy typ jest odpowiedni dla najmłodszych dzieci, z kolei drugi rodzaj można z czasem dostosować do potrzeb rosnącego malucha. Przemiana takiego mebelka w tapczanik nie jest trudna, a pozwala uzyskać wygodne miejsce do spania dla dziecka nawet do ukończenia przez nie piątego roku życia. To nie wszystkie modele łóżeczek dla dzieci. Sklepy oferują również wersje z opuszczanym bokiem, z wyjmowanymi szczebelkami, na kółkach, a także łóżeczka-kołyski – zobacz modele. Wszystkie te produkty są funkcjonalnymi meblami, odpowiednimi i bezpiecznymi dla dziecka. Decyzja o wyborze konkretnego z nich powinna być podjęta na podstawie szczegółowej analizy właściwości i funkcjonalności każdego z nich.


Na co zwracać uwagę, wybierając łóżeczko dla dziecka?

Łóżeczko dla niemowlęcia oraz nieco starszego malucha powinno być przede wszystkim bezpieczne. Ważne jest, aby dziecko nie mało możliwości wyjścia z łóżeczka, odkręcenia szczebelków czy też wsadzenia głowy pomiędzy owe szczebelki (szczelina powinna wynosić maksymalnie 6 cm). Ważny jest materiał wykonania. Najlepiej, aby mebel został wyprodukowany z drewna sosnowego, które jest bardzo wytrzymałe. Co istotne, należy sprawdzić, jakimi farbami łóżeczko zostało pomalowane, a także czy produkt posiada odpowiednie atesty. Jest to ważne, zwłaszcza od chwili, gdy dziecku zaczną wyżynać się zęby. Może ono wówczas próbować gryźć wszystko, co będzie wokół niego, w tym również samo łóżko.

Poza kwestią bezpieczeństwa, istotna jest też funkcjonalność mebla, który powinien „rosnąć wraz z dzieckiem”. Jak już wspomniano wyżej, łóżeczko powinno być tak skonstruowane, aby z łatwością można było je przekształcić w model odpowiedni dla starszego malucha. Dobrze jest również dokupić do łóżka specjalną szufladę na pościel albo niewielką półkę, na której można położyć niezbędne akcesoria niemowlęce. Jest to polecane rozwiązanie szczególnie w przypadku niewielkich mieszkań, w których liczy się dosłownie każdy centymetr kwadratowy przestrzeni.

Opinie użytkowników (0)

ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ aby dodawać komentarz

Prosimy, podziel się z nami swoją opinią - dzięki temu będziemy mogli udoskonalać to co robimy :) Dziękujemy!