Najlepsze książki na leśne spacery

Dowiedź się, po co warto sięgnąć zanim wybierzesz się z dziećmi do lasu!

Autor: Książki Dla Dzieci karolina@wnaszejbajce.pl

Opublikowane: ponad 6 lat temu

Kategorie: Książki dla dzieci

Gdy tylko mamy wolną chwilkę to łapiemy za plecaki, pakujemy prowiant, dobre książki i ruszamy do pobliskiego lasu. Mamy to szczęście że jest on blisko nas i takie wycieczki zaliczamy często. Nie ma nic przyjemniejszego niż cisza, szum wiatru w gałęziach drzew, śpiew ptaków i rozbiegane dzieci, które z radością wyszukują kolejne cuda i upychają kieszenie szyszkami, patykami, czy niezwykłymi listkami. Zawsze wracamy do domu z nową partią "wynalazków" :)

Dziś chciałam Wam polecić piękne książki, do których często zaglądamy. Wszystkie tytuły to leśne pozycje. Jedne do zabawy, inne do odkrywania uroków przyrody, kolejne do oglądania i zachwycania oka. To taki must have każdego miłośnika natury. Jak widać poniżej, nawet chrząszcz dyląż garbarz podziela naszą opinię i poleca lektury :)


książeczki dla dzieci o lesie


"Leśna szkoła dla Każdego"


Peter Houghton i Jane Worroll


Wydawnictwo Muza


Oprawa miękka, 160 stron


Nie spodziewałam się patrząc na okładkę że ta książka może skrywać tak duże pokłady energii i pomysłowości. Istne kompendium zabaw, aktywności na świeżym powietrzu, wiedzy i sposobów na to jak zaprzyjaźnić się z przyrodą i zrobić dzięki niej "coś z niczego". Autorami są ludzie z pasją, prowadzący autorską leśną szkołę, w której uczą dzieci od najmłodszych lat, jak z szacunkiem czerpać radość z natury. Doskonale wiedzą o tym, że zajęcia na świeżym powietrzu rozwijają w dzieciach pewność siebie, wysoką samoocenę i kreatywność. W książce znajdziecie proste, ilustrowane instrukcje gier i zabaw, w których już trzylatki mogą brać aktywny udział, a górnej granicy wieku zdecydowanie nie ma! To książka dla każdego!

Podzielona jest na cztery działy:

  • Odkrywanie przyrody - pokazywanie jak jest ona piękna, jak dużo można z niej czerpać, ukazywanie poszanowania i poczucia odpowiedzialności.
  • Leśne dzieła sztuki - świetne pomysły na zabawki - magiczne różdżki, stroki, łuki, biżuterię, ramki z patyków i wiele więcej.
  • Radzę sobie w lesie - węzły, budowa schronienia, ognisko, samowar, dziko rosnące pożywienie.
  • Zabawy w życie lasu - aż 8 prostych gier które spodobają się każdemu. Dużo radości i emocji!

Bardzo polecamy! Idealna lektura wyciągająca dzieci na dwór, ucząca tworzenia i budowania w prawdziwym świecie zamiast na ekranach komputerów czy tabletów. Idealna na każdy spacer. Cieszę się ogromnie że powstała taka pozycja, istna kopalnia wiedzy.

Bardzo polecamy! Idealna lektura wyciągająca dzieci na dwór, ucząca tworzenia i budowania w prawdziwym świecie zamiast na ekranach komputerów czy tabletów. Idealna na każdy spacer. Cieszę się ogromnie że powstała taka pozycja, istna kopalnia wiedzy.

książka dla dzieci Leśna szkoła dla Każdego

książka dla dzieci Leśna szkoła dla Każdego

książka dla dzieci Leśna szkoła dla Każdego

książka dla dzieci Leśna szkoła dla Każdego

książka dla dzieci Leśna szkoła dla Każdego


"Las zabaw"


Mateusz Wysocki, Agata Królak


Wydawnictwo Czerwony Konik


Oprawa twarda, 36 stron + mapa


Piękna, poetycka, malownicza opowieść o tym co można robić w lesie i jak można wykorzystać jego skarby. Znajdziemy tu aż piętnaście zadań do wykonania: wspinanie się na gałęzie, lepienie kulki z żywicy, skok w stertę liści, głaskanie mchu, budowanie łódki z kory i wiele innych. Każdemu poleceniu towarzyszy nietuzinkowy, ujęty cudownymi słowami opis, oraz ważna i interesująca przyrodnicza ciekawostka, np. kiedy żyło pierwsze drzewo, jak rozmnażają się świerki, co to jest babie lato, gdzie zamieszkują niedźwiedzie i inne. Dodatkowym ważnym elementem jest cudnie wydana mapa, którą można wkładać w tylną okładką, gdzie ma swój "schowek". Mapa po rozłożeniu jest dużego rozmiaru i zawiera wolne miejsca, w których można ją uzupełniać o własne spacerowe spostrzeżenia, czy malownicze zdobycze. Świetnie sprawdzi się podczas pieszych wędrówek, gdyż zawiera specjalne zadania do wykonania. Niedługo planujemy ją uzupełnić, oprawić i zawiesić na ścianie. Będzie świetną ozdobą naszego pokoju z książkami.

To kolejna lektura, którą bardzo Wam polecamy. Las jest wszakże istnym poligonem doświadczalnym i niewyczerpanym źródłem wiedzy. Dzięki tej książce poznacie jego różne oblicza i mile spędzicie czas podczas wykonywania zadań. Zanurzcie się z nią po pas w las!

książka dla dzieci las zabaw

książka dla dzieci las zabaw

książka dla dzieci las zabaw

książka dla dzieci las zabaw

książka dla dzieci las zabaw

książka dla dzieci las zabaw


Kwartalnik "Głos przyrody"


55 stron


www.glosprzyrody.pl


Na czasopismo trafiłam niedawno i zupełnie przypadkowo. Już sam tytuł upewnił mnie, że to lektura dla nas. Edukacyjny magazyn to idealna pozycja dla dzieci i dorosłych, jak również świetna pomoc dydaktyczna podczas szkolnych zajęć. Jest wydany na grubszym, solidnym papierze, a wewnątrz znajdziemy tekturowy plakat "Sekretne życie ptaków" Katarzyny Bajerowicz - o książce tej autorki pisałam tutaj - KLIK.

Ależ tu znajdziemy rozmaitości! Na początek świetny komiks Macieja Trzepałki o dżdżownicy, z dodatkową dużą porcją solidnej wiedzy. Kolejnym jest sposób na wykonanie kwietnego memory, przegląd wiosennych, żółtych kwiatów, wraz z kolorowanką. Bardzo ciekawym działem jest ewolucja - tajemnice życia na ziemi, z jej skutkami i szybkim tempem, oraz charakterystyka niesamowitej rośliny - lepiężnika różowego. Następnie poznajemy pięknego chrabąszcza majowego i ćwiczymy spostrzegawczość. W dziale zielnikowym poczytamy o czosnku niedźwiedzim, a potem dowiemy się dlaczego wiosną warto mieć przy sobie lornetkę podczas spacerów. Będzie też o częstej zmorze w ogródkach - kretach - świetne informacje skierowane do najmłodszych, a pod koniec znajdziemy także sprawdzian wiedzy z kopcami w tle. Ważnym działem są "Reporterzy przyrody", a tym razem poznamy historię ratowania ptaków. Moja córka zdecydowanie pokochała rozdział "Na wsi z kotem Kleofasem" z ciekawą bajką, w którą wpleciono roślinne ciekawostki. Ponadto krzyżówka, warsztaty dobrej fotografii, mama i córka na bezdrożach Namibii, oraz duuuuużo ciekawostek ze świata zwierząt, zagadki z lasów i pól, konkurs i rubryka rozmaitości.

Cóż mogę powiedzieć - niezbędnik prawdziwego fana i miłośnika przyrody. Bardzo starannie wydany, każdy dział dopracowany, wyborowe zdjęcia. Warto!

Kwartalnik dla dzieci Głos przyrody

Kwartalnik dla dzieci Głos przyrody

Kwartalnik dla dzieci Głos przyrody

Kwartalnik dla dzieci Głos przyrody

Kwartalnik dla dzieci Głos przyrody


"Lasy Polski"


Edward Marszałek


Wydawnictwo Multico


Oprawa twarda, 248 stron.


Cudo! Obłęd! Uczta dla oczu i duszy. Wypatrzyła ją moja córka już bardzo dawno temu w księgarni i nie mogłyśmy wyjść bez niej ;) Album pokazuje unikalne w skali Europy bogactwo naszych lasów. Autor, znawca tematyki leśnej prowadzi nas przez wszystkie najważniejsze typy lasów występujących w Polsce. Odkrywamy tu specyfikę i urodę o różnych porach roku, poznajemy rośliny runa, oraz zwierzęta je zamieszkujące. Tekst jest niezwykle interesujący, w języku polskim i angielskim. A zdjęcia? Zobaczcie sami! Najlepsi polscy fotografowie przyrody stworzyli dzieła sztuki. Podziwiajcie jaka piękna jest nasza polska przyroda.

książka dla dzieci lasy polski

książka dla dzieci lasy polski

książka dla dzieci lasy polski

książka dla dzieci lasy polski

książka dla dzieci lasy polski

książka dla dzieci lasy polski


Oczywiście polecamy! Cudowna pozycja, w sam raz żeby rozsiąść się z nią w deszczowy, ponury dzień i zatopić wzrok w malowniczych fotografiach. Na co dzień polecamy podziwiać je na żywo, w lesie, ale jak pogoda nie dopisuje wtedy jest ona - piękna książka.

Mam nadzieję że udało mi się zachęcić Was do leśnych spacerów i odkrywania uroków przyrody. To niezwykle relaksujące miejsce, które pomaga naładować baterie na długo. Polecamy serdecznie aktywne spędzania czasu, a w wolnych chwilach lektury książek, które oswoją najmłodszych z pięknem natury.

Michasia przypomniała mi o jeszcze jednej, genialnej książce, bardzo przez nas lubianej, o której wspomnieć koniecznie muszę - "Rok w lesie" z Wydawnictwa Nasza Księgarnia. W całości kartonowa, przepięknie zilustrowana przez Emilię Dziubak pozycja. Polecałam ją ponad rok temu na Instagramie.

Jeżeli znacie jeszcze inne, godne polecenia leśne książki to koniecznie dajcie znać w komentarzu. Chętnie je poznamy.blog w naszej bajce

A na leśne spacery chodzimy o każdej porze roku i Was również do tego zachęcamy!

Po więcej książek dla dzieci w każdym wieku zapraszam na blog:

www.wNaszejBajce.pl


Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem