Nowe trendy w obozach dla młodzieży

Poznaj kolonie dawniej i dziś

Autor: m.ptak@s90.pl

Opublikowane: około 4 lat temu

Kategorie: Podróże z dziećmi

Nie każdy wie, że rynek usług turystycznych dla młodzieży ulega bardzo dynamicznym zmianom i ciągłemu rozwojowi. Jest to nieduża, ale ważna gałąź gospodarki turystycznej, niemal w stu procentach zajmowana przez małe i średnie firmy krajowe. Światowym gigantom polski rynek kolonii nie przyda się, bo zarobki są stosunkowo niewielkie, a wkład pracy i innowacyjności musi być spory. Firmy organizujące wypoczynek dzieci muszą tez być niezwykle elastyczne i szybko reagujące na zmiany oczekiwań młodych klientów, gdyż z roku na rok wyjazdami młodzieżowymi i dziecięcymi rządzą coraz to nowe trendy i mody. Przyjrzyjmy się tym ciekawym zmianom.

Obóz młodzieżowy na czasie

Obozy dla młodzieży są świetnym pomysłem na wakacje - nigdzie młody człowiek nie doświadczy tylu nowych przygód, sytuacji i nie pozna tylu grupowych aktywności, jak na obozie letnim. Aby takie wyjazdy były atrakcyjne dla uczestników, organizatorzy muszą się z roku na rok sporo nagłowić, a także rozmawiać ze swoimi klientami, by znać ich oczekiwania względem miejsc i tematyk, które będą proponowane na kolejne lato. Obóz młodzieżowy w dzisiejszych czasach musi spełnić bardzo wiele wymogów formalnych, ale też ogromnie ważną kwestią jest jego program. Młodzież zwraca wielką uwagę na nowości, ciekawe aktywności, nowoczesne pomysły, rozwiązania na czasie. Świetnie, gdy nowym doświadczeniem dany nastolatek będzie mógł pochwalić się w mediach społecznościowych, a także jeśli zdobędzie uznanie rówieśników jako prekursor rozmaitych tematów, sportów czy aktywności. Oczywiście dzieci są różne i nie dla każdego liczy się nowość i moda, część dzieci wybiera tradycyjne tematyki, jak plastyka, piłka nożna czy jeździectwo. Jednak wielu jest takich, którzy chcą wrażeń, nowości, bo bardzo dużo aktywności już znają i są nimi znudzeni. Dla takich nastolatków organizatorzy głowią się nad programami niebanalnymi, zaskakującymi i pełnymi nowości.

obozy kolonie kogis

Nowości na rynku

Kiedyś w obozach młodzieżowych przeważały wyjazdy ogólne, wypoczynkowe, ewentualnie z jedną wycieczką autokarową. Dzieci spędzały czas w ośrodku i na plaży, na spacerach i na grze w piłkę, czasem rysowały czy grały w grę planszową. Na tym kończył się program. To było wystarczające, nikt nie oczekiwał więcej, ale też były to czasy, gdy dzieci nie miały smartfonów i umiały organizować sobie czas wolny, umiały nawiązywać relacje z rówieśnikami i cieszyć się z nawet błahych atrakcji. W ostatnich dwudziestu latach jednak wszystko się zmieniło - wraz z rozwojem gospodarczym Polski, konsumpcjonizmem i zmianą kultury bycia, zmieniły się też dzieci i ich podejście do wypoczynku, a nawet do standardu obiektów i jakości sprzętu. Mali klienci i ich rodzice są dziś niezwykle wymagający - i słusznie, bo to przecież inne czasy. Teraz nowością nie jest już obóz siatkarski, nurkowy czy wspinaczkowy, ale pojawiają się tematyki zupełnie wcześniej nieznane, jak lacrosse, unihokej, zorbing, workout, czy parkour. Dla starszego pokolenia są to obcobrzmiące słowa, a dla młodzieży podstawa bycia na czasie. Powstaje więc też wiele obozów młodzieżowych opartych na modnych teraz filmach i grach, jak choćby obóz Minecraft, obóz postapo, obóz Avengers czy obóz Counter Strike. Nawet najmłodsze dzieci chętniej pojadą na kolonię z Harrym Potterem, niż na ogólną “kolonię bajkową”. Specjalizacje więc to wymóg dzisiejszego rynku kolonii. A wysoka jakość wykonania tych programów i szczęście dzieci to recepta na sukces.

Trendy w nowych obozach dla młodzieży

Dzisiejszy obóz młodzieżowy powinien w programie mieć wiele nowości, powinien też być sprofilowany, bo zainteresowania młodzieży są już bardzo wyspecjlizowane. Stad pojawiły się obozy kultury japońskiej, komiksowe czy języka chińskiego. Nikogo nie dziwią już obozy crossfit, workout, fitness, czy eko-bushcraft. Nowoczesny obóz dla młodzieży trwa zwykle ok 10 dni, jest dość kameralny (na przykład 60-osobowy), a grupy zajęciowe są bardzo małe (od pięciu do kilkunastu osób). Pozwala to na indywidualny kontakt kadry z lkażdym uczestnikiem, zwiększa też komfort i bezpieczeństwo dzieci. Obóz dla młodzieży musi mieć pewnie “hity” jak wyjazd do parku rozrywki czy pobyt w aquaparku. Rodzice i dzieci zwracają też uwagę na to, czy w programie obozu młodzieżowego będzie coś ciekawego, nowego, rozwijającego i na czasie.

kogis obozy kolonie

Obóz młodzieżowy w Polsce

Ofertami, które na lato młodzież wybiera najchętniej, są oferty w Polsce. Mimo, że w krajach południowej Europy jest więcej słońca i ciepła woda, jednak młodzież zdecydowanie stawia na lokalne wyjazdy. Dzieci młodsze niż trzynaście lat prawie w stu procentach wybierają krajowy wypoczynek. Powodem jest uciążliwość podróży, bezpieczeństwo, ale też ogromne bogactwo programów obozów na terenie kraju. Dlatego polskie obozy młodzieżowe świetnie konkurują ze słońcem Hiszpanii czy Włoch. Młodzież liczy na rozwój swoich pasji, naukę połączoną z przygodą, co znajduje w polskich ofertach. Zresztą w ostatnich latach wakacje są tak ciepłe i słoneczne, że klimat zbliżony jest niemal do Chorwacji czy Bułgarii, więc narzekać nie ma na co. A Polska jest tak różnorodna i piękna, że stawia przed młodymi podróżnikami mnóstwo wyzwań i zaskakuje pięknymi krajobrazami znad jezior, z rozmaitych gór czy znad morza, które w Polsce też ma urozmaicone tereny - od płaskich plaż Helu po wysokie klify Międzyzdrojów. Dodając do tego bogactwo kulturowe, wielość nowych parków rozrywki i atrakcji, zamków czy skansenów - wypoczynek w Polsce nie może być nudny.

Obóz dla młodzieży za granicą

Wielu starszych nastolatków, szczególnie powyżej szesnastu lat, wybiera na wakacje obóz młodzieżowy za granicą. Powodem jest chęć zwiedzenia świata, sprawdzenia swoich umiejętności językowych oraz wypoczynek nad ciepłym morzem. Również moda ma niebagatelny wpływ na wybór kierunku wakacji - Hiszpania króluje w najmodniejszych wyjazdach i niemal każdy nastolatek chętnie się takim obozem młodzieżowym pochwali. Często wybierane są też obozy we Włoszech, w Grecji, w Chorwacji, czy Bułgarii. Te dwa ostatnie państwa są popularne, gdyż podróż do nich trwa nieco krócej niż np. do Hiszpanii. Obóz dla młodzieży za granicą jest zwykle droższy niż oferta w Polsce, jednak w promocjach można go zakupić też w cenach zbliżonych do wypoczynku krajowego. Drogie zazwyczaj są dodatkowe wycieczki, zakupy, napoje, pamiątki, opłaty lokalne - dlatego oferty należy czytać bardzo dokładnie. Na obozach zagranicznych młodzież jest też mniej pilnowana niż na obozach w Polsce, co powinni wiedzieć rodzice wszystkich nastolatków wybierających się do ciepłych krajów.

kogos obozy i kolonie dla młodzieży

Obozy dla młodzieży dawniej i dziś

Reasumując, obozy kiedyś skoncentrowane były na wolnym czasie i odpoczynku. Teraz obóz dla młodzieży ma zazwyczaj wyraźnie zaznaczone atrakcje i dokładnie opisany program. Często zawiera albo sprecyzowane ściśle warsztaty tematyczne, albo konkretne treningi sportowe - w każdym razie obecnie klient kupujący wyjazd wie dokładnie, czego chce i dużo od organizatora wymaga. Młodzież także jest nastawiona na rozwijanie pasji, na nowe doświadczenia i rozrywkę na wysokim poziomie. Nikomu już nie wystarczy gra w piłkę czy gra planszowa. Bogactwo programu powoduje wręcz czasem zmęczenie i powoduje, że nastaje nowa moda - na obozy “nic nie robienia”, czyli obozy chillout. Jednak nawet te chilloutowe obozy młodzieżowe mają dość wnikliwie opisany program, bo żaden organizator nie zdecyduje się na zupełny brak programu. Po prostu na wyjazdach typu chillout program jest mniej wymagający, mniej napięty, mniej obowiązkowy dla każdego i mniej męczący.

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem