Zgodnie z historycznym pierwowzorem

Autor: ziemiasochaczewska@gmail.com

Opublikowane: ponad 5 lat temu

Kategorie: Ciekawe miejsca dla dzieci

W parku przy szkole muzycznej już widać efekty kilkumiesięcznej pracy i, choć oficjalnie ten teren jeszcze jest placem budowy, już tłumnie odwiedzają go mieszkańcy. Skromniej wygląda obszar nad Bzurą, gdzie samorząd buduje bulwary i kawiarnię, ale tam termin zakończenia prac to dopiero połowa przyszłego roku, zatem na efekty musimy poczekać.

Park Ignacego Garbolewskiego jest rewitalizowany kosztem 3,8 mln zł. Oprócz ścieżek spacerowych (ich skorygowany przebieg to powrót do planów dworu sprzed ok. 150 lat), nowej zieleni, oświetlenia i w pełni przebudowanej drogi przed szkołą muzyczną, znajdziemy scenę plenerową, a tuż obok niej, blisko stawu, ogród muzyczny. Scena zbudowana w miejscu dawnej oficyny dworskiej i plenerowy zestaw instrumentów, to nowe elementy w parkowej przestrzeni.


- Choć oficjalnie park jeszcze nie został oddany do użytku, codziennie widzę tam dziesiątki ludzi. Spacerują, jeżdżą na rowerach, dzieci karmią kaczki, grają na instrumentach. Park żyje od rana do zmroku i najwyraźniej jego nowe oblicze spodobało się mieszkańcom. Ostatnim elementem prac będzie wykonanie tuż przy schodach od strony ulicy Piłsudskiego podjazdu dla niepełnosprawnych. Na ogłoszony przez nas przetarg niestety nie wpłynęła żadna oferta, więc powtórzymy to postępowanie - mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Przed dawnym dworem rodziny Garbolewskich odtworzono historyczny przebieg alejek oraz okrągły, ozdobny kwietnik. Projektując te zmiany ratusz sięgnął m.in. do zdjęć z 1915 roku oraz inwentaryzacji parku wykonanej w 1956 r.

Intensywne prace prowadzone są także nad Bzurą, gdzie powstają bulwary rekreacyjne. Na razie jeszcze nie widać skali tego przedsięwzięcia, ale to tylko kwestia czasu. Kosztem kilkunastu milionów ratusz wytycza nowy przebieg ulicy Podzamcze, na końcu której, blisko rzeki, stanie pomnik dziś znajdujący się przy ulicy Traugutta. Teren przetnie kilka ścieżek spacerowych, staną wiaty piknikowe, ławki, będą też specjalne miejsca dla wędkarzy. Do przyszłorocznych wakacji na miejscu przystani zbudowana będzie kawiarnia z tarasem widokowym.

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem