Autor: it.olkusz@msit.malopolska.pl

Opublikowane: około 8 lat temu

Kategorie: Atrakcje turystyczne

Kraj: Polska

Województwo: Województwo małopolskie

Miasto: Olkusz

Aby poczuć atmosferę wiejskiego domu sprzed stu lat warto zwiedzić "Chatę Kocjana" w Rabsztynie koło Olkusza. Drewniany dom, w którym w 1902 roku urodził się Antoni Kocjan został wybudowany w 1862 roku. Antoni Kocjan był jednym z najwybitniejszych, przedwojennych konstruktorów szybowców. Spośród 1400 szybowców zbudowanych w Polsce w latach trzydziestych, połowa, to konstrukcje Antoniego Kocjana. Na szybowcach jego konstrukcji ustanowiono przeszło 40 rekordów krajowych i międzynarodowych, a motoszybowiec Bąk przez wiele lat był uznawany za najlepszy na świecie.
Podczas okupacji, Antoni Kocjan był szefem Referatu Lotniczego wywiadu ZWZ/AK, który odkrył tajemnice niemieckiej broni V1 i V2. Dlatego, o Antonim Kocjanie mówi się, że był „człowiekiem, który wygrał wojnę”. Antoni Kocjan został rozstrzelany 13 sierpnia 1944 roku w Warszawie.


W „Chacie Kocjana” znajduje się stała ekspozycja poświęcona Antoniemu Kocjanowi, na której można zobaczyć fotografie, dokumenty i pamiątki związane z jego działalnością, w tym oryginalne fragmenty motoszybowca Bąk oraz modele szybowców. Prezentowana jest także wystawa etnograficzna, na którą składają się przedmioty codziennego użytku z początków XX wieku. W oparciu o tę ekspozycję organizowane są warsztaty sztuki ludowej, rzemiosła i warsztaty kulinarne dla dzieci, młodziezy i dorosłych.
„Chata Kocjana” jest administrowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Można ją zwiedzać w sezonie turystycznym.  Szczegółowe informacje www.mok.olkusz.pl

W sezonie turystycznym można ją zwiedzać codziennie od godz. 10.00 do 18.00, a w weekendy od godz. 10.00 do 20.00. Bilet wstępu kosztuje 2 zł, a bilet ulgowy złotówkę.


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem