Plac zabaw Saternus Bajtel Gruba Kompleks Sztolnia Królowa Luiza W Zabrzu

Plac zabaw Saternus Bajtel Gruba Kompleks Sztolnia Królowa Luiza W Zabrzu

Autor: marketing@saternus.pl

Opublikowane: ponad 5 lat temu

Kategorie: Place zabaw

Kraj: Polska

Województwo: Województwo śląskie

Miasto: Zabrze

Bajtel Gruba! Tak właśnie nazywa się jedyny na świecie plac zabaw - Kompleks Sztolnia Królowa Luiza W Zabrzu. Umożliwia on dzieciom poznanie codziennej pracy górników. Poprzez zabawę najmłodsi poznają cały proces wydobycia węgla, zobaczą maszyny i technologie. To niesamowite miejsce w świetny sposób obrazuje nie tylko powierzchniową część kopalni ale także podziemną. Ten niepowtarzalny obiekt zlokalizowano w Parku 12C Sztolni Królowa Luiza w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Nie można wyobrazić sobie chyba lepszego sposobu na zapoznanie dzieci z górniczymi tradycją śląska, a to przecież korzenie tego regionu. Warto dodać, że wyposażenie kopalni jest w pełni sprawne, to nie muzeum, a miejsce interaktywnej zabawy. Urobek wędruje tu na powierzchnię dzięki sile zabawy! Cała instalacja od prawdziwego chodnika różni się chyba tylko zabawną kolorystyką.  Wycieczka na dół jest tak ekscytującym przeżyciem, że pozostanie w pamięci jeszcze na długi czas, zobaczcie sami. Poniżej przedstawiamy film, prezentujący zasady działania oraz etapy projektowania tego placu zabaw, który wykonała Grupa Saternus

 

 
Wśród urządzeń zamontowano naziemną i podziemną kolejkę podwieszaną, gdzie na aluminiowej szynie jest 6 wózków ciągniętych przez dzieci za pomocą lin. Innym urządzeniem są przenośniki wstrząsowe w formie długiej rynny, wprawiane w drgania za pomocą tandemowych rowerków obsługiwanych przez dzieci oraz taśmociąg  wprawiany w ruch za pomocą korby. W naziemnej części kopalni, przeznaczonej dla dzieci zamontowano wieżę wyciągową z pochylnią na piasek,  wiaderko do transportu piasku pomiędzy punktami, obrotnicę z foremkami, taśmociąg oraz taczki.
 plac zabaw kopalnia guido
 
W części podziemnej znajduje się szyb składający się z podszybia (część podziemna), dwóch skipów (wind na urobek) wyjeżdżających z podziemia na powierzchnię, nadszybia (część naziemna), wieży wyciągowej i napędowni, całość zaś wprawiana jest w ruch rowerkiem tandemowym w napędowni. Szyb połączony jest z zsypem, gdzie urobek wraca z powrotem pod ziemię.
 

 

Firma Saternus, producent placów zabaw z Chorzowa, jest wykonawcą całej instalacji w ramach Parku 12C, części podziemnej i naziemnej. Na całość „kopalni” składa się szereg elementów. Zamontowano urządzenia, których celem jest nauka przez zabawę. Celem jest przedstawienie dzieciom pracy górników, pokazanie korzyści pracy zespołowej oraz przekazywanie podstawowych zasad BHP. Wszystko to ma formę dobrej zabawy pod okiem animatorów.

 

kopalnia guido plac zabaw dla dzieci saternus

 

Nikogo więc nie trzeba przekonywać, że jest to niepowtarzalne miejsce, w którym przeplata się zabawa z edukacją. Dodatkowo kopalnia i tajniki pacy górników są ściśle wpisane w tradycję tego regionu. Plac zabaw kopalnia stanowi poszerzenie już bardzo szerokiej oferty Muzeum Górnictwa w Zabrzu.  

 

plac zabaw w kopalni guido w zabrzu

 

Z placu zabaw może skorzystać każdy, kto wejdzie na teren Parku12C w ramach organizowanego wydarzenia płatnego lub bezpłatnego, lub każdy, kto zapłaci za wejście według cennika korzysta z atrakcji na powierzchni.

Jeżeli chcesz odkryć więcej takich miejsc w tej okolicy i poznać niesamowite atrakcje dla dzieci w Zabrzu to poniżej w "zobacz również" przygotowaliśmy kolejne propozycje. Zobaczcie je wszystkie, a być może jedna z nich będzie świetną inspiracją do zorganizowania kolejnej wycieczki. Życzymy więc udanej zabawy i miłego dnia! 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem