Autor: kss4@um.jaslo.pl

Opublikowane: ponad 5 lat temu

Kategorie: Atrakcje turystyczne

Kraj: Polska

Województwo: Województwo podkarpackie

Miasto: Jasło

Wapienie jasielskie w przekopie w Jaśle

W Jaśle, w południowej części miasta, obok terenu rekreacyjnego "Przystanek Kwiatowa" przy ul. Kwiatowej, można zobaczyć ciekawe pod względem geologicznym odsłonięcie w ścianie przekopu wyrobiska starej, nieczynnej już cegielni. To dobrze wyeksponowane sztuczne odsłonięcie geologiczne znalazło się w grupie 100 najciekawszych obiektów geologicznych, opisanych w Katalogu obiektów geoturystycznych w Polsce, obejmującego wybrane geologiczne stanowiska dokumentacyjne.


Skarpa, w obrębie której zostały odsłonięte warstwy skalne ma wysokość 6 m i długość 50 m. W przekopie można zobaczyć profil warstw krośnieńskich dolnych, stanowiące najmłodsze wydzielenie w płaszczowinie śląskiej. Skały te powstały 34 – 23 mln lat temu w oligocenie w procesie sedymentacji, w połączonych basenach karpackich.


Ze względu na występowanie wapieni jasielskich jest to obiekt o dużych walorach naukowych i dydaktycznych. Stanowisko, mające rangę regionalną, przedstawia tzw. profil stratotypowy wapieni jasielskich, czyli wzorcowy profil geologiczny pozwalający na porównanie różnych profili warstw krośnieńskich.

Geoturystyka jest działem turystyki, bazującej na poznawaniu obiektów i procesów geologicznych.

Źródło: Słomka T. i in., 2006, Wapienie jasielskie w przekopie w Jaśle, [w:] Katalog obiektów geoturystycznych w Polsce, AGH Kraków

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem