Opublikowane: ponad 5 lat temu

Kategorie: Kultura i sztuka

Kraj: Polska

Województwo: Województwo śląskie

Miasto: Katowice

Katowicka Strefa Kultury to miejsce pomiędzy Spodkiem, a nowymi budynkami, które powstały na terenie po byłej kopalni „Katowice”, czyli obecnie Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK), budynkiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) oraz Muzeum Śląskim.

Strefę Kultury tworzą budynki, które zostały zaadaptowane tak, aby tworzyć spójną całość, która będzie idealnie współgrała z budowanym w latach 60 i 70 XX wieku Spodkiem. Dzięki wykorzystaniu środków unijnych pokopalniana przestrzeń w samym centrum Katowic została przywrócona mieszkańcom. Stała się miejscem spotkań i obowiązkową atrakcją turystyczną pokazywaną przyjezdnym.

Budynki swoją architekturą nawiązują do charakterystycznych dla Śląska motywów.

  • Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK): wielofunkcyjny budynek przystosowany do organizacji największych wydarzeń w regionie, w tym: kongresów, konferencji, konwentów, koncertów, bankietów i targów.

  • Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR): miejsce to prezentuje najwyższy poziom światowej klasy. Zlokalizowano tutaj 116 pomieszczeń w tym m.in. dużą salę koncertową na 1 800 miejsc, którą chętnie poszczyciłyby się inne kraje nie tylko europejskie. Jak przystało na Katowice, NOSPR swoją świetnością, potwierdza to, iż warto było było walczyć o tytuł Katowic, jako Miasta Muzyki.

  • Spodek - najbardziej znany obiekt Katowic, to hala widowiskowo-sportowa, w której odbywają się imprezy sportowe, targi oraz koncerty. 

  • Muzeum Śląskie - główna część kompleksu znajduje się pod ziemią. Do zwiedzania udostępnione zostały wystawy stałe i czasowe. Teren nadziemny Muzeum stanowi przestrzeń udostępnioną publicznie, z której chętnie korzystają mieszkańcy Katowic oraz przyjezdni.

Strefa Kultury to miejsce niezwykłe, ponieważ z tarasów tzw. Zielonej Doliny, czyli trawiastego dachu MCK, oraz wieży widokowej Muzeum Śląskiego roztacza się fantastyczny widok na Katowice i okolicę, dzięki temu stanowi częsty cel spacerów mieszkańców i odwiedzin gości.

Więcej informacji i zdjęć z Katowickiej Strefy Kultury znajdziecie w naszych artykułach.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem