Aplikacje mobilne dla dzieci.

Czy wiesz, że Aplikacje mobilne mogą wspomagać rozwój dziecka?

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: ponad 7 lat temu

Aplikacje mobilne mogą wspomagać rozwój dziecka

Właściwie stworzona aplikacja może wspierać rodziców w dbaniu o rozwój swoich pociech. Nowe technologie pozwalają dziecku na ćwiczenie pamięci, uwagi, zdolności logicznego myślenia czy umiejętności kojarzenia. Rzecz w tym, że znalezienie odpowiedniej aplikacji wcale nie jest takie proste.  Dzisiejsi rodzice z pewnością pamiętają czasy kiedy kolorowanki, gry typu „pamięć”, „połącz punkty” były dostępne wyłącznie w wersji papierowej, za którą trzeba było oczywiście odpowiednio zapłacić. Świat idzie dynamicznie do przodu. Obecnie większość tego typu atrakcji została przeniesiona do rzeczywistości wirtualnej i dostępna jest na smartfonach oraz tabletach. Nie oznacza to wcale, że przyszedł kres na wersje papierowe, ale zdecydowanie zmniejsza się ich ilość. Trudno się temu dziwić. Dostępność aplikacji niemal w każdym miejscu, szybkość w ich pobieraniu oraz fakt, że w zdecydowanej większości są one za darmo sprawiają, że elektroniczne zamienniki wypierają te papierowe i można powiedzieć, że są przez ludzi używane powszechnie. 

Jeśli chcemy sprawić przyjemność dziecku i dać mu możliwość zagrania w konkretną grę, to naszym zadaniem jest wybór tej właściwej, która pozytywnie wpłynie na jego rozwój i będzie dla niego całkowicie bezpieczna. Nie jest to łatwe. Ilość aplikacji rośnie z dnia na dzień, a sami wydawcy prześcigają się w coraz to nowych pomysłach. Podkreślając jednocześnie, że możliwość interakcji powoduje, że aplikacje zdecydowanie przewyższają ich odpowiedniki w wersji papierowej. 


„Mobilna gra edukacyjna, bo tak chcemy mówić o aplikacjach dedykowanych dzieciom, powinna być stworzona przede wszystkim z myślą o nich. Przy samym projektowaniu gry niezwykle ważne jest, aby zastanowić się czy dana funkcja zainteresuje malucha oraz w jaki sposób może korzystnie wpłynąć na jego rozwój.” – twierdzi Diana Wojciechowska-Srokocz, właściciel firmy DKJM Group, wydawcy gry „Kids Learn: Explore nad Match” („Poznaj i dopasuj – gra edukacyjna dla dzieci”). „Tworząc naszą grę wiedzieliśmy, że chcemy postawić na wspomaganie rozwoju pamięci dziecka, jego uwagi, zdolności logicznego myślenia, rozpoznawania przedmiotów, łączenia ich w odpowiedni sposób oraz poznanie przez malucha otaczającego go świata.”- dodaje. 

„Kids Learn: Explore and Match” („Poznaj i dopasuj gra edukacyjna dla dzieci”) to nowa gra polskiej produkcji, wydana na Androida, w której dziecko w jednym z trybów poznaje różne powiązane ze sobą przedmioty, a potem musi je odpowiednio dopasować. Maluch dzięki aplikacji zaczyna kojarzyć, że buda powiązana jest z psem, ul z pszczołą, a korona z królem. Ponadto dzięki ostatniemu trybowi gry PUZZLE – ma możliwość rozpoznawania kształtów 

i odpowiedniego dopasowywania ich do siebie. Co ważne, gdy w naszym telefonie włączona jest funkcja przesyłania danych (dostęp do Internetu), wszystkie nazwy przedmiotów wymawiane są przez lektora co dodatkowo pozwala przedszkolakowi poznać przedmiot, nazwać go i zapamiętać.

„Dzisiejszy świat oparty jest o nowe technologie i musimy się nauczyć jak z nich korzystać. Niektóre aplikacje edukacyjne w oczywisty sposób mogą wspomagać rozwój naszych dzieci. Dokładnie tak jak kiedyś nasz rozwój wspomagały często te same zagadki, ale zaprezentowane w innej formie. Jednak nie możemy zapominać, że z wszystkiego należy korzystać z umiarem. Dla rozwoju dziecka ważne jest zróżnicowanie jego aktywności.” – mówi psycholog społeczny, dr Aleksandra Sarna. „Aplikacje nie mogą służyć nam jako „wyłączniki”, które spowodują, że maluch przez jakiś czas zajmie się sobą. Nie powinniśmy zostawiać dziecka, gdy bawi się samo w pokoju, ponieważ może sobie zrobić krzywdę. Podobnie i tutaj nie możemy zostawiać dziecka sam na sam z aplikacją. Należy też pamiętać, że nowe technologie i wirtualny świat nigdy nie zastąpią spacerów, czytania książek do poduszki czy wspólnej zabawy.” – dodaje.

W sklepach z aplikacjami, dostępnych jest pewnie kilkadziesiąt tysięcy aplikacji. Wybierając grę dla naszego dziecka poświęćmy chwilę czasu, żeby przeczytać opis gry i postarajmy się poszukać więcej informacji na jej temat. Na końcu, gdy zainstalujemy aplikację, nim damy ją dziecku, spróbujmy zagrać w nią sami i oceńmy jej rzeczywiste walory edukacyjne.


„Kids Learn: Explore and Match” („Poznaj i dopasuj gra edukacyjna dla dzieci”) jest grą dostępną za darmo w Google Play pod linkiem TUTAJ.

Film pokazujący jak gra działa dostępny jest w serwisie YouTube TUTAJ


Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem