Czym się kierować przy wyborze butów dla dziecka?

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: prawie 2 lat temu

Kategorie: Zdrowie i rozwój dziecka

Buty są jednym z najważniejszych elementów ubioru malucha. Powinny być one jednak nie tylko modne ale również wygodne i odpowiednio dobrane do jego stopy. Właściwy dobór szerokości i rozmiaru obuwia to jeden z pierwszych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając konkretny model dla naszej pociechy. Czym kierować się przy wyborze butów dla dziecka? Podpowiadamy.

Rozmiar stopy dziecka

Stopa naszych dzieci rośnie bardzo szybko, dlatego przed wyborem jakiegokolwiek obuwia warto sprawdzić, jaki rozmiar obecnie nosi nasz maluch. Z tego też powodu najlepiej kupować buty na bieżąco, ponieważ wtedy nie musimy się obawiać, że nasze dziecko będzie chodzić w za małym lub za dużym fasonie, co grozi powstawaniem różnego rodzaju wad. Żeby zmierzyć maluchowi stopę można udać się do profesjonalnego sklepu lub samodzielnie dokonać pomiaru za pomocą jej odrysu.


buty dziecięce bobux

Materiał butów dziecięcych

Wybierając buty dla dziecka, warto zwrócić uwagę na materiał z którego są wykonane. Jest to niezwykle istotny aspekt, ponieważ musi być on dopasowany do warunków w których obuwie ma być wykorzystywane. W przypadku sandałków warto postawić na skórę naturalną — zapobiega ona rozwojowi grzybicy ze względu na to, że wchłania pot i wilgoć. Dodatkowo materiał ten musi być lekki, aby ułatwiać, a nie utrudniać chodzenie naszemu dziecku.

Jeżeli skóra jest barwiona — proces ten powinien odbywać się w sposób całkowicie bezpieczny dla dziecka. Oznacza to, że obuwie musi być produkowane bez szkodliwych i drażniących substancji takich jak rtęć, czy chrom. Najlepiej jeżeli wykorzystuje się barwniki na bazie wody, które są przyjazne środowisku tak jak w Bobux buty.

Podeszwa i zapięcie buta dziecięcego

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, wybierając buty dla dziecka, jest podeszwa — powinna być ona odpowiednio wyprofilowana i wykonana z naturalnych materiałów, aby pozwalała maluchowi prawidłowo się rozwijać. Należy sprawdzić również jej dolną część — musi być elastyczna, aby ułatwiała maluchowi chodzenie, lecz na tyle gruba, aby nie przebijały się przez nią np. kamienie. Niezwykle istotne jest również zapięcie — w przypadku dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie wiązać sznurówek, warto postawić na rzepy. Muszą być one jednak przytwierdzone w takich miejscach, aby pozwalały na dopasowanie obuwia do szerokości stopy malucha. Z tego powodu w przypadku sandałów najlepiej sięgać po modele z podwójną regulacją — pozwalają one na perfekcyjne dopasowanie obuwia do szerokości stopy dziecka.

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem