Siatkówka drogą do sukcesu w sporcie

Osiągnięcie sukcesu w sporcie na przykładzie siatkówki.

Autor: sportcamp@sportcamp.pl

Opublikowane: ponad 5 lat temu

Kategorie: Zdrowie i rozwój dziecka

Osiągnięcie sukcesu w sporcie wymaga poskładania w całość kilku elementów i nie wystarczą wyłącznie odpowiednie predyspozycje fizyczne oraz gruntowne wyszkolenie techniczne, ale liczy się również wytrwałość, ciężka praca czy też czerpanie przyjemności z treningu. Nie można również pomijać tak ważnej kwestii, jak trening mentalny, który niejednokrotnie stanowi walor dodany. To wszystko dotyczy praktycznie każdej dyscypliny, a sporty zespołowe, jak siatkówka, wymagają również umiejętności współpracy w grupie. 

Trening siatkówki dla dzieci – konieczne etapy 

Dołącz do społeczności świadomych rodziców

Przetwarzamy Twoje dane osobowe zgodnie z naszą Polityką Prywatności.
Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie.Chociaż nawet kilkuletnie maluchy mogą odbijać dużą i lekką piłkę, to bardziej klasyczny trening siatkówki będzie już zarezerwowany dla dzieci mających 9-10 lat, kiedy jest już większa koordynacja ruchowa, a jednocześnie wzrasta siła mięśni. Droga do osiągnięcia sukcesu zawsze składa się z określonych etapów szkoleniowych, których nie należy pomijać, ponieważ to one umożliwiają w sposób metodyczny  i w pełni kontrolowany poprowadzić całą karierę siatkarza. 

Mniej więcej do trzynastego roku życia siatkówka dla dzieci będzie bardziej formą zabawy, budowaniem wewnętrznej motywacji oraz wszechstronnego rozwoju młodego człowieka pod kątem ukształtowania dobrej koordynacji ruchowej, gibkości, szybkości i wytrzymałości. Treningi nie mogą być ani za długie, ani też za bardzo intensywne. Obserwacja dzieci daje też trenerom ogląd, na ile siatkówka nadaje się dla danego dziecka. Ciężką pracą można wiele osiągnąć, ale bez pewnych predyspozycji fizycznych nigdy określonego pułapu się nie przeskoczy. 

Młodzież w wieku 14-16 można już ukierunkować pod kątem przyszłej specjalizacji, a więc pozycji na boisku oraz techniki indywidualnej. Pojawiają się elementy treningu specjalistycznego, a zarazem zmniejsza się ilość ćwiczeń wszechstronnych. Dochodzą również podstawy taktyki. Trening jednocześnie staje się bardziej intensywny, a swoistą nagrodą i czynnikiem motywacyjnym będzie możliwość uczestniczenia w zawodach wyższej rangi. 

Po siedemnastym roku życia mamy już do czynienia z trójfazowym treningiem specjalistycznym. Przez pierwsze 2-3 lata istotą będzie przygotowanie bazowe i wtedy wzrastają obciążenia treningowe oraz ilość startów, a zarazem pojawiają się długie zgrupowania z wykorzystaniem bezpośredniego przygotowania startowego. W tym czasie młody siatkarz jest nie tylko objęty specjalistyczną opieką lekarską, ale także opieką psychologiczną. Trening mentalny staje się jednym z kluczowych ogniw w przygotowaniu do osiągnięcia sukcesu 
w sporcie. Kolejne lata stanowią rozwój maksymalnych możliwości, kiedy jeszcze bardziej wzrasta ilość obciążeń i ćwiczeń specjalistycznych, a końcowym etapem jest faza stabilizacji rezultatów, w której naczelnym założeniem będzie indywidualizacja treningu. 

Siatkówka dla dzieci – krok po kroku do sukcesu

Siatkówka jest sportem drużynowym, więc wymaga też trochę innych predyspozycji niż dyscypliny indywidualne, jednak pewne elementy są niezbędne zawsze, aby osiągnąć sukces. Zgodnie z piramidą sukcesu podstawą będzie pracowitość, współpraca i entuzjazm. Do tego musi dochodzić ciężka praca i radość z tego, co się wykonuje. Jednak to za mało i niezbędna jest także cierpliwość, wytrwałość oraz wiara w siebie. Ten ostatni czynnik, to nic innego, jak kwestia odpowiedniego nastawienia mentalnego. W historii sportu wiele jest przykładów pokazujących, że sam trening fizyczny stanowi jedynie bazę, ale bez mocnej psychiki, umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz wiary we własne możliwości nie osiągnie się prawdziwego sukcesu. 

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem