Kiedy wybrać się z dzieckiem do podologa?

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: ponad 3 lat temu

Kategorie: Zdrowie i rozwój dziecka

Kiedy wybrać się z dzieckiem do podologa?

Podolog to nie lekarz, ale specjalista, który zajmuje się stopami. Jeśli wydaje nam się, że podologa należy wybrać się jedynie wtedy, gdy mamy konkretny problem ze stopami, jesteśmy w błędzie. Okazuje się bowiem, że podolog to także doskonały specjalista dla dzieci. To właśnie on jest w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości na stopie, a także zapobiec ewentualnym wadom postawy. Pierwsza wizyta u podologa powinna mieć miejsce wtedy, gdy dziecko skończy 3 - 4 lata. Dlaczego tak ważna jest wizyta z dzieckiem u podologa? Jak znaleźć dobrego specjalistę? Na te i na wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

podologia dziecięca

Kiedy warto postawić na podologa dziecięcego?

Podologia dziecięca w gruncie rzeczy nie rozwija się znacząco szybko, ale coraz większa grupa rodziców ma świadomość tego, że o stopy dziecka należy dbać już od najmłodszych lat. Do podologa można wybrać się kontrolnie, aby sprawdził on dokładnie stopy i ewentualnie wskazał nieprawidłowości. Koniecznie zaś należy wybrać się do tego specjalisty wtedy, gdy dziecko skarży się na ból stóp, jeśli pojawiają się na nich stany zapalne, jeśli widoczny jest zrogowaciały naskórek. Co więcej, jeśli widzimy u dziecka koślawy chód, podologia dziecięca satin.pl/zabiegi-podologiczne/podologia-dziecieca stanowi w takich przypadkach również bardzo dobry wybór, na jaki tylko można postawić.

Bardzo często to właśnie niedopatrzenie w wieku dziecięcym powoduje problemy w dorosłości, których później już nie jesteśmy w stanie wyleczyć. Źle stawiana stopa może mieć istotny wpływ między innymi na stawy kolanowe, jak i na przykład na odcinek lędźwiowy. Źle dobrane buty, zła stabilizacja stopy, zbyt szybkie prowadzenie dziecka za rękę. Tak naprawdę każdy z tych elementów może mieć istotne znaczenie dla całej postawy dziecka i późniejszego jego sposobu chodzenia.

Dołącz do społeczności świadomych rodziców

Przetwarzamy Twoje dane osobowe zgodnie z naszą Polityką Prywatności.
Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie.


Podologia dziecięca jest w stanie poradzić sobie z wieloma problemami, a do tego bardzo łatwo diagnozuje różnego rodzaju przypadłości. Wystarczy na przykład użyć podoskopów, by zobaczyć jak dziecko stawia stopę. Dobry podolog jest w stanie wykryć wszelkie możliwe wady i tak zdiagnozować problem, by wdrożyć jak najlepsze leczenie. Choć podolog nie jest lekarzem, ma on ogromny zakres wiedzy i w wielu przypadkach okazuje się on być nieoceniony, jeśli chodzi o pomoc w obrębie stóp.

Podologia dziecięca - jak często wybierać się z dzieckiem do podologa?

Nie ma określonej ilości wizyt, jakie należy odbyć z dzieckiem u podologa, gdyż jest to kwestia indywidualna u każdego dziecka. Jeśli nic nie budzi obaw, warto wybrać się z dzieckiem raz do roku, tak, aby mógł on kontrolować ułożenie stóp i wykryć ewentualne wady i problemy. Jeśli pojawiają się jednak problemy, wizyta jest koniecznością i im szybciej na nią postawimy, tym większa szansa, że problem zostanie szybko zdiagnozowany i wyleczony. Podologia dziecięca satin.pl/zabiegi-podologiczne/konsultacja-z-zakresu-podologii-dzieciecej pozwala nie tylko poradzić sobie z problemami, które są widoczne, takie jak na przykład odciski, potliwość stóp, czy problemy z wrastającymi paznokciami. Podolog wykorzystując bowiem podoskop, sprawdza ocenę nacisku stopy na podłoże, patrzy, jak dziecko chodzi, czy sposób chodzenia nie wpływa na postawę.

Problemy ze stopami - lekarz czy podolog?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy lepiej jest wybrać się ze stopami dziecka do podologa czy do lekarza? W przypadku maluchów, pierwszą wizytę w przypadku jakichkolwiek naszych obaw, należy odbyć u

lekarza pediatry. Ten określi czy problem istnieje, czy może nie jest to jakakolwiek obawa. Jeśli pojawiają się na stopach zmiany, którymi należy się zająć, by zatroszczyć się o pielęgnację stóp, wówczas dobrym wyborem będzie podolog. Może on wykonać różnorodne zabiegi, w tym usunąć zrogowaciały naskórek, usunąć odciski i modzele, poradzić sobie z kurzajkami. Zdarzają się przypadki, że paznokieć wrasta w skórę, że pojawiają się na stopach rany. Jeśli problem jest dużo bardziej poważny, wówczas taki podolog kieruje dziecko do lekarza dermatologa, który na przykład musi wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeśli chodzi z kolei o wady postawy, na pewno podologia dziecięca to bardzo dobry wybór, by móc zdiagnozować problem i jeśli wymaga on na przykład dokładniejszej analizy, a do tego i leczenia, wtedy można wybrać się do lekarza ortopedy.

Wybór odpowiedniego podologa

Nie każdy podolog satin.pl/warsztaty-zdrowych-stopek działa na takiej samej zasadzie i nie każdy jest specjalistą. Dziś wielu wykonuje kursy weekendowe i takim mianem się określa. Jeśli chcemy wybrać się z dzieckiem do podologa, bez wątpienia koniecznym elementem jest to, aby postawić na kogoś, kto jest po prostu najbardziej odpowiednią osobą na tym stanowisku.

Dołącz do społeczności świadomych rodziców

Przetwarzamy Twoje dane osobowe zgodnie z naszą Polityką Prywatności.
Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie.


Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem