Powrót do góry

300 złotych - tyle otrzymają rodzice w ramach rządowego programu "Dobry Start". Pieniądze trafią do 4,6 mln uczniów, w tym blisko 4 tysięcy uczęszczających do sochaczewskich szkół. Wnioski można składać już od lipca. Świadczenie będzie przyznawane bez względu na dochody.


Pieniądze będą przysługiwać raz w roku, na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia 24. roku życia. Świadczenie nie będzie przysługiwać na maluchy uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.


Wniosek o świadczenie mogą złożyć rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni, rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Koszt realizacji świadczenia w skali kraju szacuje się na około 1,4 mld zł rocznie.

Wnioski o świadczenie będą przyjmowane przez te same instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 500+". W Sochaczewie będzie to więc Wydział Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta, znajdujący się na trzecim piętrze ratusza. 
- Wniosek, podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu "Rodzina 500+", będzie można składać już od 1 lipca po raz pierwszy online, przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz za pośrednictwem bankowości internetowej, a od 1 sierpnia droga papierową - mówi naczelnik wydziału Joanna Kamińska. - W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, gminy będą miały maksymalnie dwa miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę środków.

W celu usprawnienia i przyspieszenia procesu przyznawania wyprawki szkolnej zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnej. Świadczenie "Dobry Start" zostało zwolnione z podatku, nie podlega egzekucji komorniczej ani wliczeniu do dochodu. 
- W przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, świadczenie "Dobry start" wypłaca się temu z rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych dziecka, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. - mówi Joanna Kamińska. - Wtedy urzędnicy będą musieli ustalić, kto faktycznie sprawuje opiekę i w tym celu będą mogli zwrócić się o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego przez pracownika socjalnego.

Wnioski o świadczenie "Dobry Start" będą przyjmowane w tym samym czasie co wnioski o świadczenie 500+, które trzeba ponawiać co roku. Warto nie przeoczyć terminów, gdyż w przypadku niedopełnienia formalności, od października przestaniemy otrzymywać comiesięczne wypłaty świadczenia na nasze dzieci. Kryterium dochodowe pozostało bez zmian. Wynosi ono 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł jeśli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne.
- Wzięłam udział w tematycznym spotkaniu w ministerstwie, niebawem odbędzie się kolejne. Wszelkie nowe informacje będziemy na bieżąco zamieszczać na portalu Sochaczew.pl i w "Ziemi Sochaczewskiej" dlatego warto śledzić te media - dodaje naczelnik Kamińska.

300 i 500 zł to nie jedyne wsparcie, na jakie mogą liczyć rodzice. Oprócz tego bez zmian pozostaje program darmowych podręczników dla uczniów.

Opinie użytkowników (0)

ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ aby dodawać komentarz

Prosimy, podziel się z nami swoją opinią - dzięki temu będziemy mogli udoskonalać to co robimy :) Dziękujemy!