"Dobry Start" na nowy rok szkolny

Autor: ziemiasochaczewska@gmail.com

Opublikowane: ponad 5 lat temu

Kategorie: Miasto Przyjazne Dzieciom

300 złotych - tyle otrzymają rodzice w ramach rządowego programu "Dobry Start". Pieniądze trafią do 4,6 mln uczniów, w tym blisko 4 tysięcy uczęszczających do sochaczewskich szkół. Wnioski można składać już od lipca. Świadczenie będzie przyznawane bez względu na dochody.


Pieniądze będą przysługiwać raz w roku, na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia 24. roku życia. Świadczenie nie będzie przysługiwać na maluchy uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.


Wniosek o świadczenie mogą złożyć rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni, rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Koszt realizacji świadczenia w skali kraju szacuje się na około 1,4 mld zł rocznie.

Wnioski o świadczenie będą przyjmowane przez te same instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 500+". W Sochaczewie będzie to więc Wydział Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta, znajdujący się na trzecim piętrze ratusza. 
- Wniosek, podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu "Rodzina 500+", będzie można składać już od 1 lipca po raz pierwszy online, przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz za pośrednictwem bankowości internetowej, a od 1 sierpnia droga papierową - mówi naczelnik wydziału Joanna Kamińska. - W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, gminy będą miały maksymalnie dwa miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę środków.

W celu usprawnienia i przyspieszenia procesu przyznawania wyprawki szkolnej zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnej. Świadczenie "Dobry Start" zostało zwolnione z podatku, nie podlega egzekucji komorniczej ani wliczeniu do dochodu. 
- W przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, świadczenie "Dobry start" wypłaca się temu z rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych dziecka, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. - mówi Joanna Kamińska. - Wtedy urzędnicy będą musieli ustalić, kto faktycznie sprawuje opiekę i w tym celu będą mogli zwrócić się o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego przez pracownika socjalnego.

Wnioski o świadczenie "Dobry Start" będą przyjmowane w tym samym czasie co wnioski o świadczenie 500+, które trzeba ponawiać co roku. Warto nie przeoczyć terminów, gdyż w przypadku niedopełnienia formalności, od października przestaniemy otrzymywać comiesięczne wypłaty świadczenia na nasze dzieci. Kryterium dochodowe pozostało bez zmian. Wynosi ono 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł jeśli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne.
- Wzięłam udział w tematycznym spotkaniu w ministerstwie, niebawem odbędzie się kolejne. Wszelkie nowe informacje będziemy na bieżąco zamieszczać na portalu Sochaczew.pl i w "Ziemi Sochaczewskiej" dlatego warto śledzić te media - dodaje naczelnik Kamińska.

300 i 500 zł to nie jedyne wsparcie, na jakie mogą liczyć rodzice. Oprócz tego bez zmian pozostaje program darmowych podręczników dla uczniów.

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem