Jak urządzić pokój dziecka w stylu Montessori?

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: ponad 2 lat temu

Kategorie: Pokój dziecka

Jeśli chcemy stworzyć swojemu dziecku najlepszy pokój pod słońcem, warto zainspirować się pomysłami Marii Montessori, która opracowała bardzo nowatorską metodę wychowywania maluchów. Sprawdźmy, na czym polega, i zobaczmy, jak wyglądają aranżacje w tym duchu!

Pokój dziecka w stylu Montessori jest miejscem, które stawia na nieskrępowany rozwój. To przestrzeń, która zachęca szkraba do tego, by był pomysłowy i kreatywny. Zarówno wyposażenie wnętrz, jak i zabawki sprzyjają rozwijaniu umiejętności manualnych i sprawiają, że bycie samodzielnym w codziennych czynnościach jest o wiele łatwiejsze dla malucha.

Jakie zadania ma spełniać tak urządzony pokój dziecka? Montessori chciała, by był nie tylko miejscem zabawy, ale przestrzenią, która stymuluje do poznawania świata i uczenia się nowych rzeczy bez konieczności pomocy rodziców.

Oto, jak powinien wyglądać pokój dziecka w stylu Montessori

Jak stworzyć pokój w stylu Montessori? Oto kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę, by wyczarować kreatywną przestrzeń.

Wszystko na wyciągnięcie ręki

Najważniejsze jest to, by przestrzeń nie ograniczała malucha w żaden sposób. Co mamy na myśli? To, by wszystko, czego szkrab może potrzebować, znajdowało się w zasięgu jego ręki. Urządzając pokój dziecka często zapomina się o tym, że standardowa wysokość mebli, półek i wieszaków jest o wiele za wysoka dla małego człowieka. By sięgnąć po zabawkę czy książkę, musi prosić o pomoc. A to właśnie ogranicza jego samodzielność i hamuje swobodny rozwój. Co więcej, jeśli szafki z ubraniami czy haczyki na ścianach będą na wyciągnięcie ręki, dziecko nauczy się utrzymywać porządek w pokoju.

Porządek na wagę złota

Utrzymanie porządku w pokoju to kolejny ważny aspekt. Bałagan nie sprzyja rozwojowi. Po pierwsze, trudno wtedy cokolwiek znaleźć. Po drugie, o porozrzucane rzeczy łatwo się przewrócić, co jest niebezpieczne. Dlatego tak ważne jest, by w pokoju znajdowały się pudełka lub skrzynia, do których dziecko będzie samodzielnie mogło odkładać gry i zabawki po skończonej zabawie. Muszą być nie tylko w zasięgu ręki. Ważne jest także to, by były lekkie. Z kwestią porządku wiążę się także ograniczona liczba zabawek. Nie chodzi bowiem o ilość, a o jakość. Warto zwrócić na to uwagę.  

Kolory, które dobrze nastrajają

Dziecięce wnętrza mogą się kojarzyć z pstrokatymi aranżacjami. W metodzie Montessori kładzie się nacisk na to, by wystrój był zrównoważony i nie przytłaczał malucha. Zbyt wiele barw sprawi, że dziecku może być trudno się skoncentrować. Warto sięgnąć albo po kolory ziemi, albo po pastelowe odcienie. Z pewnością wprowadzą do pokoju pogodny i przytulny nastrój, ale jednocześnie nie zdominują aranżacji.

Dekoracje do pokoju dziecka mogą być praktyczne

Pokój w stylu Montessori odznacza się pewnego rodzaju minimalizmem. W wystroju chodzi o to, by przedmiotów nie było za dużo i by wybierać takie elementy wyposażenia, które będą rozwijać malucha. Właśnie dlatego dekoracje do pokoju dziecka to nie tylko ozdoby, ale także efektowne sprzęty.  

  • łóżeczko-domek

Wiele maluchów nie przepada za porą spania. Łóżeczko, które będzie udekorowane zrobioną z listewek konstrukcją w kształcie domku o dwuspadowym dachu, sprawi, że myśl o położeniu się nie będzie taka straszna. Co więcej, takie miejsce będzie służyło także do zabaw w ciągu dnia. 

  • namiot do zabawy

Bardzo dużą popularnością cieszą się namioty do zabawy w kształcie indiańskiego tipi. W takim miejscu dziecko może udawać biwakowanie pod gołym niebem, drzemać w ciągu dnia lub czytać książeczki.

  • ściana do rysowania

Ściana pokryta specjalną farbą tablicową do rysowania kredą sama w sobie nie jest akcentem dekoracyjnym. Ale stanie się nim, gdy szkrab ozdobi powierzchnię swoimi rysunkami. Takie rozwiązanie bardzo sprzyja kreatywności i spodoba się każdemu maluchowi!

  • dekoracje inspirowane naturą

Warto zachęcić dziecko do poznawania świata natury. W tym celu można zawiesić na ścianie ozdoby do pokoju dziecięcego w postaci obrazów lub plakatów z wizerunkami zwierzaków lub roślin. Przyroda to ponadczasowy motyw dekoracyjny, więc będzie służył maluchowi przez lata. Ilustracje w skandynawskim stylu będą strzałem w dziesiątkę.

  • obrazki dziecka w ramkach

Bardzo dobrym pomysłem na udekorowanie pokoju w stylu Montessori są rysunki szkraba. Można z nich stworzyć całą galerię na ścianie – nad kącikiem zabaw lub nad biurkiem. Zachęcimy w ten sposób malucha do dalszego rysowania i pokażemy, że podobają nam się jego prace.  

Fototapeta do pokoju dziecka, która zachęca do nauki   

Ostatnim pomysłem, który chcemy zaproponować do wystroju w stylu Montessori, jest fototapeta do pokoju dziecka, która odznacza się dydaktycznym charakterem. Co to oznacza? Że dzięki niej maluch może nauczyć się czegoś nowego podczas codziennej zabawy. Jednym z najchętniej wybieranych wzorów jest kolorowy alfabet. Abecadło przedstawione w ciekawy sposób zachęci szkraba do nauki liter, a ściana pomalowana farbą tablicową stanie się idealnym miejscem do praktyki.

Drugą propozycją jest wzór z mapą świata dopasowany do wieku szkraba. W przypadku malucha świetny okaże się wariant z wizerunkami zwierzaków, które zamieszkują konkretne lądy, a większemu dziecku warto sprawić typograficzną mapę z kolorowymi nazwami poszczególnych krajów.

Dzieci są niezwykle kreatywne. Chętnie i szybko uczą się nowych rzeczy, jeśli tylko stworzy im się odpowiednie warunki. Pokój w stylu Montessori to przepis na aranżację, która będzie wspierać malucha w jego codziennym rozwoju, wyrabiając w nim samodzielność i pomysłowość.   

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem