Powrót do góry

Już w przyszłym roku w Żelazowej Woli rozpocząć ma się budowa wartego 65 mln zł Międzynarodowego Centrum Muzyki. Rozstrzygnięto właśnie konkurs na jego projekt.

W sąsiedztwie dworku i parku powstać ma nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt. MCM docelowo ma się stać miejscem, w którym prowadzona będzie różnorodna działalność kulturalna i edukacyjna. W centrum odbywać się mają np. eliminacje Konkursu Chopinowskiego. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina chce, by otwarcie centrum pozwoliło na intensyfikację działalności artystycznej, edukacyjnej, konferencyjnej i szkoleniowej, w tym organizację wybranych koncertów festiwalu „Chopin i jego Europa”, eliminacji Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina, koncertów towarzyszących zwiedzaniu muzeum, kursów mistrzowskich i konferencji naukowych. Dzięki doskonałym warunkom akustycznym obiektu możliwa będzie rejestracja najbardziej wymagających wykonań artystycznych.


Mimo że założenia organizatora były bardzo wymagające, konkurs ogłoszony przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina spotkał się z międzynarodowym odzewem. Zgłosiło się do niego ponad 200 pracowni architektonicznych aż z 18 krajów. Do pierwszego etapu przyjęto 94 prace, a do finału trafiło sześć z nich. Zwycięzcę poznaliśmy 28 czerwca.

Jury, obradujące pod przewodnictwem znanego architekta Piotra Walkowiaka, za najlepszy uznano projekt biura architektonicznego Stelmach i Partnerzy sp. z o.o. Do zwycięskiego zespołu projektowego trafiła pierwsza nagroda w wysokości 200 tys. zł, a decydujące okazało się to, że dobrze wkomponowywał się w istniejące już w Żelazowej Woli obiekty i zieleń. Centrum powstanie obok parku, w którym znajduje się dworek. Start inwestycji zaplanowano na koniec przyszłego roku. Jej koszt wyniesie aż 65 mln zł. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem MCM otworzy swoje podwoje w roku 2021.

Międzynarodowe Centrum Muzyki obejmować będzie salę koncertową na 650 miejsc, salę kameralną i konferencyjną, sale do ćwiczeń, studio nagrań wraz z pomieszczeniem reżyserskim, a także sale edukacyjne i garderoby. W MCM znajdować się będą też pomieszczenia towarzyszące, w tym foyer, przestronne hole, powierzchnie gastronomiczno-restauracyjne i biurowe, garaż podziemny i miejsca parkingowe.

Architekci ze spółki Stelmach i Partnerzy postawili na koncepcję „domu-ogrodu”, który stanowić będzie kontynuacje parku. Stąd w ich projekcie znalazły się takie elementy, jak ogólnodostępny dach dający możliwość podziwiania otoczenia z wysokości pierwszej kondygnacji. Centrum nawiązywać ma do przyrody Żelazowej Woli, w tym przede wszystkim otuliny dworku zaprojektowanej przez prof. Franciszka Krzywdę–Polkowskiego.

Agnieszka Poryszewska

 

Opinie użytkowników (0)

ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ aby dodawać komentarz

Prosimy, podziel się z nami swoją opinią - dzięki temu będziemy mogli udoskonalać to co robimy :) Dziękujemy!