TOP 11 - najciekawsze ścieżki przyrodnicze w województwie śląskim

TOP 11 - najciekawsze ścieżki przyrodnicze w województwie śląskim

Zaplanuj niezapomnianą, rodzinną wyprawę odkrywców!

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: 12 miesięcy temu

Kategorie: Ciekawe miejsca dla dzieci

Czas na rodzinne przygody wśród śląskiej przyrody! Przygotowaliśmy dla Was przykłady ścieżek przyrodniczych, które zabiorą Was w pełną wrażeń podróż przez malownicze tereny województwa śląskiego. Znajdą tu coś dla siebie przede wszystkim miłośnicy przechadzek. Odkrywajcie ukryte zakamarki przyrody, poznawajcie ciekawostki i uczcie się razem z dziećmi!

1. Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie

GEOsfera w Jaworznie to miejsce, które oferuje nie tylko wspaniałą rozrywkę na świeżym powietrzu, ale również fascynującą edukację o naszej planecie. To multisensoryczna ścieżka edukacyjna, która przenosi nas w odległą przeszłość i wprowadza w świat skamieniałości, roślinności i historii.

Po przekroczeniu bramy wejściowej, ścieżka przenosi w czasie o 260 milionów lat, gdy powstały główne atrakcje tego miejsca. Cały obszar parku został zaadaptowany na wielokilometrowe alejki spacerowe, które prowadzą przez rózne historyczno-przyrodnicze atrakcji.

Dzieci będą zachwycone dużym placem zabaw, gdzie mogą się bawić na zjeżdżalniach, huśtawkach i karuzeli. W parku można również spotkać drewniane figurki dinozaurów, które czekają na wspólne zdjęcia. Centralną część parku zajmuje Ogród Sensoryczny, w którym rosną ciekawe gatunki roślin, pobudzające zmysły.

Na plaży GEOsfera można odpocząć i przenieść się o 245 milionów lat wstecz. To doskonałe miejsce na relaks przy brzegu jeziorka, obok wygrzewających się w słońcu metapozaurów.

Dla fanów aktywności fizycznej przygotowano tor rowerowy o umiarkowanym stopniu trudności, na którym można pokonać naturalne przeszkody geologiczne.

W parku znajdują się liczne tablice informacyjne, prezentujące fascynujące informacje o naszej planecie. Zwiedzając pawilon ekspozycji riplemarków, można zobaczyć charakterystyczne formy sedymentacyjne.

Ścieżka edukacyjna GEOsfera w Jaworznie to niezwykłe połączenie nauki, rekreacji i zabawy. To miejsce, które odkrywa historię Ziemi w naturalnym środowisku. Przeczytaj więcej odwiedzając GEOsferę Jaworzno na naszej stronie. 

Geosfera jaworzno

2. Ścieżki przyrodniczo-edukacyjne Kamieniołom Gródek w Jaworznie

Jeśli już odwiedzacie Park GEOsfera w Jaworznie, warto połączyć to z niezwykłą przygodą w pobliskim Kamieniołomie Gródek - znanym również jako "Polskie Malediwy". To miejsce o przepięknych lazurowych jeziorkach otoczonych pionowymi skałami i malowniczą kładką, która biegnie tuż nad taflą wody. To jak scena z okładki magazynu podróżniczego, a tak naprawdę to Park Gródek w Jaworznie.

Przekraczając drewnianą "bramę" wejdziecie na teren Arboretum w Jaworznie, gdzie czekają na Was dwie ścieżki specjalistyczne w Parku Gródek. Pierwsza z nich to ścieżka dydaktyczna "Model układu słonecznego", na której znajdują się tablice opisujące planety. Druga to przyrodnicza ścieżka dydaktyczna, która oferuje różne informacje przyrodnicze i geologiczne o tym miejscu. To świetny pomysł, zwłaszcza dla małych odkrywców. A na początku wędrówki spotkacie drewnianą bacówkę - polną restaurację z altanką i miejscem do grillowania.

Podążając przez szlak spacerowy w Parku Gródek w Jaworznie, dotrzecie do punktów widokowych, które zapierają dech w piersiach. Największą atrakcją jest Zbiornik Wydra, znajdujący się na terenie nieczynnego kamieniołomu. Wycieczka przyrodnicza prowadzi przez pomosty i drewniane kładki nad jeziorem, które przypominają piękno Malediwów lub Chorwacji. Nie można również przegapić altany z rzeźbą wydry, która jest ulubionym miejscem do robienia zdjęć przez dzieci.

Ścieżki przyrodniczo-edukacyjne Kamieniołom Gródek w Jaworznie to magiczne miejsce, które zapewni rodzinie niezapomniane chwile na tle tego unikalnego krajobrazu.

Kamieniołom Gródek w Jaworznie

3. Ścieżka przyrodnicza Cygański Las Bielsko-Biała

Szukasz miejsca, gdzie możesz spędzić cały dzień z dziećmi w różnym wieku, zapewniając im nie tylko rozrywkę, ale także przyjemność dla rodziców? Mamy idealne rozwiązanie! Wybierzcie się na ścieżkę przyrodniczą w Cygańskim Lesie w Bielsku-Białej.

Na początku ścieżki przyrodniczej przejdziecie przez przyległe Błonia, gdzie już na samym początku można cieszyć się urokami przyrody. Ale to dopiero początek przygody! Po przejściu błoni, trasa ścieżki prowadzi nas ponownie do lasu, w stronę dawnego amfiteatru.

Trasa ścieżki edukacyjnej Cygański Las to wycieczka przyrodnicza, podczas której spotkamy wiele atrakcji dla całej rodziny. Część ścieżki prowadzi przez ogród sensoryczny. Tu możecie się przespacerować, podziwiając ciekawe gatunki roślin o różnych kolorach, zapachach i kształtach. Dalej na trasie możecie natrafić na stanowiska z kolorowymi tablicami, gdzie poznajemy tropy zwierząt i zobaczyć prawdziwe mrowisko. Wplecione w informacje przyrodnicze drewniane przeszkody i instalacje dodają elementu zabawy do nauki, sprawiając, że nauka staje się przyjemnością.

Na trasie znajdują się też liczne ławki piknikowe oraz altana - idealna na rodzinny biwak.

Okoliczne stoki to raj dla miłośników kolarstwa, ponieważ znajduje się tutaj kompleks górskich ścieżek rowerowych o nazwie "Enduro Trails – Bielsko-Biała". Zielone szlaki są idealne dla młodszych rowerzystów, którzy już posiadają pewne umiejętności w jeździe terenowej.

Ścieżka spacerowa wzdłuż Cygańskiego Lasu w Bielsku-Białej to doskonałe miejsce, gdzie nauka i zabawa idą w parze.

Ścieżka przyrodnicza Cygański Las Bielsko-Biała

4. Ścieżka przyrodnicza po Rezerwacie "Parkowe" w Złotym Potoku

Szukasz miejsca, które zapewni niezapomniane wspomnienia i bliski kontakt z przyrodą dla całej rodziny? Ścieżka przyrodnicza po Rezerwacie "Parkowe" w Złotym Potoku jest idealnym wyborem. Znajduje się w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd. Trasa ścieżki wynosi 3,5 km  i a jej czas przejścia to 3 godziny fascynującej wędrówki.

Co sprawia, że ta ścieżka wokół dorzecza Wiercicy jest tak atrakcyjna dla rodzin? Przede wszystkim jest łatwa do pokonania, nawet dla najmłodszych odkrywców. Możecie bezpiecznie i spokojnie iść razem z najmłodszymi pociechami. Na trasie znajduje się 12 przystanków, które odkryją przed wami niezwykłe, historyczno-przyrodnicze miejsca. Część ścieżki prowadzi przez miejsca takie jak jaskinia Niedźwiedzia, nadrzeczne drewniane kładki i pomosty, stawy, źródła czy malownicze ostańce wapienne. Wzdłuż trasy przebiega również ścieżka rowerowa, więc jeśli preferujecie dwukołowe przygody, możecie wyruszyć na rowerach.

Dodatkowo, nad stawem "Amerykan" znajdziecie punkty gastronomiczne, plac zabaw, siłownię plenerową, wiaty piknikowe i Jurajski Park Linowy. To idealne miejsce na odpoczynek, rozrywkę i zaspokojenie głodu po intensywnej wędrówce.

Ścieżka edukacyjna po Rezerwacie "Parkowe" w Złotym Potoku to miejsce, w którym natura i zabawa spotykają się, aby dostarczyć rodzinie niezapomnianych chwil. Wybierzcie się tam i cieszcie się bliskością przyrody i wspólnym czasem spędzonym na łonie natury.

Rezerwacie "Parkowe" w Złotym Potoku

5. Ścieżka przyrodnicza w Parku Miejskim w Wojkowicach

Park Miejski w Wojkowicach to rozległy kompleks rekreacyjny, który z pewnością zadowoli całą rodzinę. Składa się on z wielu części, oferujących różnorodne atrakcje. Znajdziemy tutaj park z urokliwą ścieżką przyrodniczą, liczne skwery z ławkami i kolorowymi kwietnikami, sceny, plac zabaw, siłownię pod gołym niebem i wiele innych.

Trasa ścieżki rozpoczyna się od dużego deptaku, który prowadzi do głównej sceny. Z tego centralnego miejsca rozchodzą się ścieżki przyrodniczo-edukacyjne, prowadzące do różnych atrakcji. Jedna strona parku sprzyja aktywności fizycznej, gdzie ścieżka zdrowia oferuje rozmaite urządzenia do ćwiczeń i treningu sprawności dzieci.

Na drugiej stronie parku znajdziemy wiele tablic informacyjnych, dotyczących ochrony środowiska oraz rozróżniania gatunków roślin i zwierząt występujących w okolicy. Poznamy też walory przyrodnicze parku. Dla fanów gier planszowych przygotowano stoliki z szachownicami, gdzie można doskonalić swoje umiejętności w otoczeniu zieleni. Spokojna atmosfera sprzyja rodzinnej relaksacji.

Ścieżka edukacyjna w Parku Miejskim w Wojkowicach to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. 

Ścieżka przyrodnicza w Parku Miejskim w Wojkowicach

6. Ścieżka przyrodnicza w Parku Rozkówka w Będzinie

Miłośnicy przechadzek! Podczas powrotu z Parku Miejskiego w Wojkowicach w stronę Będzina, nie możecie przegapić prawdziwej wycieczki przyrodniczej do Parku Rozkówka w Będzinie Grodźcu i niezwykłej ścieżki dydaktycznej, która przez niego prowadzi.

Park Rozkówka w Będzinie to pięknie zadrzewiony park, który powstał na terenie dawnego wyrobiska piasku kopalni Grodziec. 

Przez ten urokliwy teren przebiegają niezwykłe ścieżki przyrodniczo-edukacyjne, które wprowadzają nas w fascynujący świat lasu. Jej czas przejścia zależy od Was, a jest co odkrywać! Podczas spaceru spotykamy drewniane figurki leśnych stworzeń, każda z nich jest przewodnikiem ścieżki przyrodniczej. idąc wzdłuż trasy ścieżki znajdziemy też tory przeszkód i interesujące tablice edukacyjne. Celem ścieżki jest przybliżenie dzieciom życia drzew, zwierząt oraz sekretów przyrody. Walory przyrodnicze parku odkryjemy poprzez zabawę ruchową. Na każdym kroku napotykamy także różnorodne interaktywne elementy do zabawy - równoważnie, drewniane kładki, linowe przejścia, chatki, łańcuchy i huśtawki. Jest również wieża widokowa.

Dla najmłodszych członków rodziny czekają atrakcje na placu zabaw, a ci, którzy pragną uprawiać aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, mogą skorzystać z siłowni pod chmurką i elementów wspinaczkowych. Przez park przebiega również trasa rowerowa, co czyni go doskonałym miejscem na rodzinne wycieczki.

Zwiedzanie ścieżki przyrodniczej w Parku Rozkówka w Będzinie to prawdziwa przygoda. Na pewno będziecie oczarowani!

Park Rozkówka Będzin

7. Ścieżka przyrodnicza w Parku Krakowska w Będzinie

Jeśli będziecie już w Będzinie, zapraszamy Was do kolejnego wspaniałego miejsca - Parku Krakowska. Położony w samym sercu miasta, w okolicy osiedla Warpie, park to prawdziwa perełka, jeśli chodzi o rodzinne aktywności, edukację przyrodniczą i spędzanie czasu wolnego.

Ścieżka przyrodnicza w Parku Krakowska w Będzinie prowadzi drewnianym mostkiem nad podmokłym terenem. To malownicza trasa, która daje doskonałą okazję rodzinom do poznawania przyrody, rozróżniania gatunków roślin i zwierząt oraz zgłębiania wiedzy na temat otaczającego środowiska. W parku znajduje się wiele tablic edukacyjnych, z których przykładowo poznamy pory wstawania gatunków ptaków. Możecie też po prostu spacerowa, cieszyć się pięknem parku i poznać ciekawe gatunki roślin.

Jednym z najbardziej unikalnych elementów ścieżki spacerowej w Parku Krakowska jest przyrodniczy plac zabaw w drewnianym stylu, który przypomina fantazyjną, dawną osadę. Park Krakowska oferuje również miejsca do organizowania rodzinnych ognisk oraz wierzbowe altany, gdzie można odpocząć i cieszyć się atmosferą parku.

Warto dodać, że tuż obok Parku Krakowska znajduje się duża strefa aktywności rodzinnej, Będzin Warpie. To rozległe miejsce, pełne różnorodnych atrakcji, z bogato wyposażonym tradycyjnym placem zabaw oraz wodnym placem zabaw. 

Ścieżka przyrodnicza w Parku Krakowska w Będzinie to zaskakująca oaza natury w okolicy dużego osiedla. Jest co odkrywać!

Ścieżka przyrodnicza w Parku Krakowska w Będzinie

8. Ścieżka Edukacyjna w Łękawicy

W malowniczej wsi Łękawica, niedaleko Jeziora Żywieckiego i potoku Kocierzanka, znajduje się jedno z najurokliwszych miejsc dla rodzin z dziećmi - drewniana ścieżka edukacyjna. To idealne miejsce, aby spędzić aktywny dzień na łonie natury, gdzie dzieci mogą bawić się, uczyć i odkrywać fascynujący świat przyrody.

Podczas spaceru wzdłuż trasy ścieżki przyrodniczej w Łękawicy, rodziny mają okazję doświadczyć różnorodnych ekosystemów i zgłębiać tajemnice przyrody. Na trasie znajdują się interaktywne tablice edukacyjne, prezentujące ciekawostki dotyczące flory i fauny występujących w okolicy. Dzieci mogą uczyć się rozpoznawania ptaków, drzew, roślin i zwierząt, co rozbudza ich ciekawość i rozwija zainteresowania przyrodnicze.

Na początku ścieżki przyrodniczej przechodzimy przez bramę. Trasa ścieżki prowadzi po drewnianej kładce można podziwiać malowniczy potok Kocierzanka, zielone polany, lasy i okoliczne góry, które tworzą piękne tło dla całego miejsca.

Dla aktywnych rodziców dostępne są także miejsca do piknikowania i odpoczynku, gdzie można zrelaksować się i delektować wspólnym posiłkiem w otoczeniu natury. W okolicy znajduje się również plac zabaw i siłownia zewnętrzna, zapewniające dodatkową rozrywkę dla dzieci.

Jesteśmy pewni, że ścieżka edukacyjna w Łękawicy zaskoczy Was piękną lokalizacją i spokojem. 

ścieżka edukacyjna w Łękawicy

9. Ścieżka rowerowo przyrodnicza Brzegiem Soły, Koszarawy i Jeziora Żywieckiego

Czy wiecie, że można połączyć przyjemność jazdy na rowerze z nauką o przyrodzie? Ta fascynująca trasa o długości ponad 6,5 km to idealne miejsce dla całej rodziny, by odkrywać piękno otaczającej nas natury i zgłębiać jej tajemnice.

Ścieżka dydaktyczna rozpoczyna się przy moście trzebińskim i prowadzi wzdłuż rzeki Koszarawa, a następnie przez aleję Jana Pawła II i ścieżkę gruntową, obok rzeki Soły oraz Jeziora Żywieckiego. Ostatni odcinek to wał nadbrzeżny, który kończy się przy plaży miejskiej na ulicy św. Wita. Trasę można pokonać również pieszo lub na rolkach.

Jednak to nie tylko rekreacja na rowerze – ścieżka edukacyjna oferuje także ciekawe lekcje przyrodnicze, szczególnie dla dzieci. Na trasie znajdują się miejsca odpoczynku, gdzie można zatrzymać się na chwilę, a tablice informacyjne dostarczają fascynujących informacji np. na temat różnych gatunków ptaków i oznaczania gatunków roślin. Dzięki nim możemy zgłębiać tajemnice natury, poznawać zwierzęta i ptaki zamieszkujące okolicę oraz uczyć się rozpoznawać rośliny i drzewa.

Ścieżka rowerowo przyrodnicza Brzegiem Soły, Koszarawy i Jeziora Żywieckiego pozwala nam zgłębiać tajemnice śląskiej przyrody, zanurzając się w piękno jej bioróżnorodności i otaczającym nas środowisku. Miejsca odpoczynku i tablice edukacyjne wzbogacają naszą wiedzę i umożliwiają nam odkrywanie niesamowitych faktów o świecie roślin i zwierząt.

Ścieżka rowerowo przyrodnicza Brzegiem Soły, Koszarawy i Jeziora Żywieckiego

10. Ścieżka edukacyjna w Parku Miejskim w Siewierzu

Jeśli planujesz wielogodzinną rodzinną wycieczkę, warto odwiedzić Park Miejski w Siewierzu. To miejsce, które oferuje wiele atrakcji, zapewniających zabawę i naukę dla całej rodziny.

Ścieżka edukacyjna w Parku Miejskim w Siewierzu to krótki szlak spacerowy, w którym nauka staje się fascynującą zabawą dla całej rodziny! Ten wyjątkowy obszar, o kształcie koła, zaprasza na przyrodniczy spacer oferuje wiele atrakcji, które zapewniają zarówno rozrywkę, jak i możliwość poznawania świata przyrody. W tym miejscu, które powstało na planie koła znajdziemy miejsce na ognisko z ławeczkami dookoła, wiatę, a pod nią stoły z ławkami, klomby z ziołami i kwiatami, ślady zwierząt, miejsce do skoku w dal, a także kilka stanowisk informacyjnych i gier terenowych, które ułatwią dzieciom naukę przyrody poprzez zabawę, a wszystko otoczone tunelem z wierzby.

W kolejnych częściach ścieżki spotkamy różnorodne tablice tematyczne. Przedstawiają one informacje o poszczególnych piętrach lasu, ukazując nam jak zbudowane jest drzewo i jak możemy ocenić jego wiek. Dowiemy się także o zwierzętach skaczących, poznając ich niesamowite rekordy oraz nauczymy się oznaczania gatunków roślin . Co więcej, sami będziemy mieli okazję sprawdzić, jak daleko potrafimy skoczyć!

Park Miejski w Siewierzu oferuje także wiele innych atrakcji. Znajdziesz tu ścieżki rowerowe, dwa place zabaw, w tym muzyczny, kładki, mostki oraz siłownię plenerową. To doskonałe miejsce, aby spędzić aktywny dzień na świeżym powietrzu, ciesząc się ruchem, zabawą i pięknem przyrody. Przyjrzyj się z bliska ścieżce edukacyjnej w Parku Miejskim w Siewierzu, zapoznając się z naszym opisem.

Ścieżka edukacyjna w Parku Miejskim w Siewierzu

11. Ścieżka przyrodnicza przy ul. Wiosny Ludów w Katowicach

Jeśli szukasz miejsca, gdzie można spędzić aktywny i przyjemny czas z rodziną, to ścieżka edukacyjna przy ul. Wiosny Ludów w Katowicach jest idealnym wyborem. Miłośnicy przechadzek, będą zachwyceni!

Na ścieżce przyrodniczej znajdziesz wiele interesujących elementów, takich jak odcinek sensoryczny, drewniane tablice z grami, Światowid z informacjami ze świata przyrody oraz drewniane rzeźby owoców i drzew leśnych. To świetna okazja dla dzieci do nauki i zabawy, jednocześnie odkrywając fascynujący świat przyrody.

Obok ścieżki dydaktycznej w Katowicach znajduje się kolorowy plac zabaw, który zapewni mnóstwo radości najmłodszym. Znajdziesz tam także wejście na stop dog, stół do ping-ponga, stół do gry w szachy oraz miejsce do gry w bule. Przygotowano również siłownię plenerową, gdzie można zadbać o formę fizyczną.

Ścieżka przyrodnicza przy ul. Wiosny Ludów w Katowicach to idealna wycieczka dla wszystkich, którzy pragną połączyć przyjemność, naukę i wspólne spędzanie czasu.

Ścieżka przyrodnicza przy ul. Wiosny Ludów w Katowicach

BONUS: Miodowa Dąbrowa - ścieżka edukacyjna w Dąbrowie Górniczej

To nie wszystkie przykłady ścieżek przyrodniczych. W Dąbrowie Górniczej czeka na Was niezwykła przygoda – Ścieżka Edukacyjna Miodowa Dąbrowa! To idealne miejsce dla rodzin, które pragną połączyć zabawę z nauką o przyrodzie. Trasa prowadzi przez pasiekę z dziesięcioma ulami, otwierając drzwi do fascynującego świata pszczół.

Wchodząc do środka, nie da się pominąć ogromnego modelu pszczoły, która jest pewnego rodzaju przewodnikiem ścieżki przyrodniczej. Model pozwala na poznanie bliższe budowy tego fascynującego stworzenia. Następnie, wzdłuż trasy, znajdują się interaktywne tablice informacyjne z ciekawostkami o życiu pszczół i ich roli w ekosystemie. Dzieci mogą czerpać wiedzę, bawiąc się jednocześnie w gry i zgadywanki.

Jedną z atrakcji na ścieżce jest "Hotel dla owadów", oferujący schronienie różnym gatunkom owadów. Na pewno zwróci waszą uwagę również fotobudka, która zaprasza do pamiątkowego zdjęcia z rodziną. Dodatkowym urokiem trasy jest odwiedzana przez pszczółki łąka kwietna, przypominająca o konieczności ochrony przyrody i dbałości o pszczoły.

Ścieżka Edukacyjna Miodowa Dąbrowa to ścieżka specjalistyczna, dopracowana w każdym detalu. Celem ścieżki jest uświadomić dzieciom ich ważną rolę w ekosystemie. Poznajcie bliżej ścieżkę tematyczną Miodowa Dąbrowa!

Miodowa Dąbrowa

Przyroda województwa śląskiego ma wiele do zaoferowania, a nasze przykłady ścieżek przyrodniczych to idealne narzędzie do jej odkrywania. Zwiedzanie ścieżki przyrodniczej to nie tylko wspaniała zabawa, ale także doskonała okazja do zdobywania wiedzy i tworzenia niezapomnianych wspomnień. Zaciekawieni?

Zapraszamy Was do odkrywania ścieżek przyrodniczych województwa śląskiego i cieszenia się rodzinnymi przygodami wśród pięknej natury! A jeśli chcecie dalej odkrywać śląskie, koniecznie sprawdźcie  10 atrakcji turystycznych na Śląsku, które warto odwiedzić! 

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem