O czym pamiętać, wybierając się w góry z rodziną?

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: ponad rok temu

Kategorie: Ciekawe miejsca dla dzieci

Bardzo ważne jest to, by planując wypad z rodziną wziąć pod uwagę każdego jej członka. Bywa to trudne z uwagi na różnice wieku, odmienne oczekiwania, potrzeby oraz możliwości. Niemniej jednak jeżeli wszyscy chcecie się dobrze bawić, już na etapie wyboru miejscowości, punktu noclegowego, a potem także tworzenia precyzyjnych planów wycieczek i zwiedzania, musicie postarać się o to, by każdy był zadowolony.

Jak wybrać hotel przyjazny dzieciom?

Wakacje w górach z dzieckiem wymagają przede wszystkim znalezienia stosownego miejsca noclegowego, które spełni potrzeby Waszej rodziny. Jedni wolą hotel usytuowany u zbiegu szlaków, inni preferują bliskość miasta i sklepów, a jeszcze innym zależy na maksymalnej ciszy i pensjonacie na uboczu, z dala od turystów. Istotne może być ulokowanie hotelu względem atrakcji innych niż górskie szlaki, czyli takich na niepogodę. Sprawdźcie, co w okolicy może zaciekawić Wasze dzieci. W Karpaczu na pewno godne uwagi jest Muzeum Zabawek, gdzie znajdą coś dla siebie zarówno mali, jak i duzi, a także Muzeum Klocków.

Jeżeli jedziecie z małymi dziećmi, zwróćcie uwagę na to, czy hotel jest przystosowany do takich gości. Dużą zaletą może być dostępność łóżeczek turystycznych, wanienki, nocnika, krzesełka do karmienia, a także sali zabaw lub zewnętrznego placu zabaw. Ogromnie ważne są też warunki bezpieczeństwa w hotelu. Jeżeli macie starszaki, które samodzielnie mogłyby spędzać czas na zewnątrz, dobrze, by teren był ogrodzony, a np. boisko nie sąsiadowało bezpośrednio z drogą.

Kolejnym ważnym punktem jest wyżywienie w hotelu. Rodziny preferujące jedzenie w hotelowej restauracji powinny sprawdzić menu i upewnić się, że każdy z rodziny będzie mógł znaleźć w nim coś dla siebie. Zwolennicy jedzenia na zewnątrz, w różnych lokalach gastronomicznych, sprawdźcie ich rozmieszczenie względem hotelu.

Z dziećmi na szlaku

Dostosujcie trasy do umiejętności najmniej wprawionych wędrowców w rodzinie. Może to być najmłodsze dziecko, lecz wcale nie jest to regułą. Starsze pociechy często mają znacznie lepszą kondycję niż ich rodzice. Planując poszczególne wycieczki, ustalcie, ile jesteście w stanie przejść w swoim gronie. Teoretycznie zaleca się, by każdy mógł pokonywać górskie szlaki we własnym tempie, bez poganiania i bez konieczności czekania na innych. Rodzinne wycieczki jednak rządzą się innymi prawami. Wychodząc w góry z dziećmi, musicie trzymać się razem. Poza tym rodzinny wyjazd ma być wspólnie spędzonym czasem. Zacznijcie więc swój pobyt w górach od krótkich, niewymagających tras, by powoli zwiększać stopień ich trudności.

Bezwzględnie pamiętajcie o tym, by zabierać na każdą wyprawę apteczkę, w której znajdą się plastry, bandaże i woda utleniona.

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem