Pierwsza wycieczka szkolna? Sprawdź jak przygotować na nią dziecko

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: ponad rok temu

Kategorie: Podróże z dziećmi

Drogi rodzicu nie wpadaj w panikę. Dlaczego? Ponieważ to tylko pierwsza szkolna wycieczka. Twoje dziecko będzie miało okazję się usamodzielnić i przeżyć niesamowitą przygodę. Niemniej jednak warto z nim porozmawiać i dobrze przygotować swoją pociechę na kilkudniowy wyjazd. Dzięki temu pierwsza wycieczka szkolna stanie się świetną zabawą, a nie trudną przeprawą.

1. Rozmowa z dzieckiem przed wycieczką

Rodzice często zapominają o tym ważnym elemencie. Nie rozmawiają z dzieckiem o tym, co się wydarzy, a ono może odczuwać wiele obaw związanych z wycieczką. Poniżej znajdziesz tematy, które naszym zdaniem trzeba koniecznie omówić.

jak przygotować dziecko na pierwszą szkolną wycieczkę

1.1 Ogólnie o wycieczce

Wytłumacz dziecku, że na wycieczkę jedzie bez Ciebie. W związku z tym musi zawsze trzymać się grupy oraz słuchać nauczyciela lub przewodnika. Oprócz tego Twoja pociecha powinna również zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoje oraz innych dzieci. W przypadku złego samopoczucia bądź pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości powinno zwrócić się od razu do nauczyciela lub innego opiekuna. Twoje dziecko jadąc na wycieczkę, musi wiedzieć, że mimo braku obecności rodziców, ma osoby, do których może się zwrócić w razie potrzeby.

1.2 O podróży

W większości przypadków Twoje dziecko będzie podróżować autokarem. W takiej sytuacji nie będzie miało możliwości zatrzymania się w każdej chwili (tak, jak ma to miejsce w przypadku podróży z rodzicami samochodem). Twoja pociecha powinna więc wiedzieć, że może skorzystać z toalety znajdującej się w autokarze bądź, np. z tej znajdującej się na stacji benzynowej w przypadku postoju. Wytłumacz również swojemu dziecku, ile trwa podróż. Twoja pociecha powinna mieć na uwadze, że podróżując z innymi dziećmi, te mogą poczuć się źle. W związku z tym powinna wykazać się zrozumieniem oraz okazaniem ewentualnej pomocy i wsparciem. W kwestii pomocy — w większości przypadków wystarczy, że dziecko powiadomi opiekuna wycieczki o złym samopoczuciu swojej koleżanki lub kolegi.

1.3 O celu wycieczki szkolnej

Wytłumacz swojemu dziecku, gdzie jedzie oraz, jakie atrakcje go czekają. Dzięki temu nie będzie martwić się, w jaki sposób będzie przebiegać dany wyjazd. Nie dojdzie również do sytuacji, w której dziecko odmówi uczestnictwa w jakiejś atrakcji, ponieważ nie jest na nią przygotowane (np. wyjazd kolejką górską). Dziecko powinno również wiedzieć, kiedy wróci i, że sam wyjazd jest tylko krótką rozłąką ze swoimi rodzicami.

1.4 O pieniądzach

Niezależnie od tego, czy dziecko jedzie na jedno-, czy kilkudniową wycieczkę musi mieć ze sobą kieszonkowe. Jeśli nie wiesz, jaką kwotę warto przeznaczyć na taki wyjazd, zawsze możesz skonsultować się z organizatorem lub opiekunem. Ważną kwestią jest to, że dziecko powinno dysponować drobnymi pieniędzmi. Zamiast dawać mu banknot 50-złotowy, lepiej przygotować dwa banknoty 10-złotowe, jeden banknot 20-złotowy oraz 10 zł w bilonie. Dziecko musi wiedzieć, ile pieniędzy otrzyma oraz, co może za nie kupić. Jeśli Twoja pociecha nie będzie znać wartości danego banknotu, zawsze może poradzić się opiekuna.

2. Jak ubrać dziecko na pierwszą wycieczkę szkolną?

Wszystko zależy od charakteru wycieczki szkolnej — m.in. od tego, czy jest wewnątrz, czy na zewnątrz. Aby odpowiednio ubrać swoje dziecko na taki wyjazd, warto sprawdzić pogodę oraz przygotować ubrania na tzw. cebulkę. Najlepszym wyborem będzie bluzka z krótkim rękawem, bluza z kapturem, sportowe spodnie oraz nieprzemakalne buty. Nie zapomnij również dać swojemu dziecku cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która zmieści się w plecaku.


3. Co spakować na pierwszą wycieczkę szkolną?

Dziecko powinno posiadać legitymację, która upoważnia do ewentualnych zniżek. Warto zaopatrzyć je również w kartkę z numerami telefonów do bliskich osób. Jeśli dziecko przyjmuje leki, koniecznie spakuj je do plecaka. O sposobie ich zażywania należy poinformować opiekuna grupy. Oprócz stale przyjmowanych leków dziecko powinno mieć przy sobie tabletki na chorobę lokomocyjną oraz tabletki przeciwbólowe. Spakuj dziecku napoje oraz przekąski. Mogą to być dwie kanapki, woda niegazowana lub sok, a także suszone owoce, ciastka, czy paluszki. W kwestii wody — warto wybrać butelkę z korkiem niekapkiem.


W przypadku wycieczki kilkudniowej spakuj dziecku:

  • zmienne obuwie
  • klapki pod prysznic
  • bieliznę osobistą
  • krótkie spodenki
  • koszulki na zmianę
  • dodatkową parę spodni
  • bluzę
  • ręcznik
  • i...

Kliknij poniżej i pobierz pełną, gotową do wydruku listę ze wszystkimi niezbędnymi rzeczami jakie powinno zabrać ze sobą dziecko na pierwsze kolonie. 

co spakować dziecko na wycieczkę szkolną

Dziecko powinno również posiadać chusteczki higieniczne oraz nawilżane, a także telefon. Niekiedy przydatne okazują się również ulubione maskotki, poduszka do autokaru, długopis, notes oraz gry planszowe.

4. Czego nie pakować na wycieczkę szkolną?

Z pewnością nie dawaj swojemu dziecku drogich telefonów, tabletów, czy aparatów. Twoja pociecha nie potrzebuje takiego sprzętu na wycieczce szkolnej. Zamiast spędzać czas przy elektronice, powinno integrować się ze znajomymi oraz podziwiać atrakcje.

5. Nie strasz, wspieraj!

Jeżeli twoje dziecko się boi i nie chce jechać na wycieczkę szkolną, to Twoim zadaniem jest wsparcie swojej pociechy oraz powiedzenie, że da sobie radę. Uświadom dziecku, że jedzie na wycieczkę szkolną z osobami, które zna i lubi. Dzięki temu wyjazd stanie się atrakcyjniejszy, a poziom lęku będzie mniejszy. Pamiętaj, że Twoje dziecko może mieć różne odczucia związane z wyjazdem (nie tylko te pozytywne, jak, np. radość, ale również te negatywne — np. zaniepokojenie). Najważniejsze jest to, abyś uświadomił swojemu dziecku, że dzięki wyjazdowi pozna nowe miejsca i zacieśni więzi ze swoimi znajomymi. Zwróć również uwagę na to, że wycieczka szkolna nie potrwa długo i zobaczysz się ze swoją pociechą już za kilka dni.

jak przygotować dziecko na pierwszą szkolną wycieczkę

Wszystko będzie dobrze!

Drogi rodzicu nie martw się! Wszystko będzie dobrze, to nie jest pierwsza wycieczka opiekunów, ani biura, z którym jadą. Twoje dziecko nie dość, że zwiedzi ciekawe miejsce i stworzy silniejsze więzi ze swoimi znajomymi, to jeszcze stanie się bardziej samodzielne. Pamiętaj, że taki wyjazd ma być przede wszystkim dobrą zabawą i czystą przyjemnością dla Twojej pociechy.

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem