Pomogliśmy 200 dzieciakom

Rezultaty akcji „Paczka do Paczki” w Sochaczewie

Autor: ziemiasochaczewska@gmail.com

Opublikowane: ponad 6 lat temu

Kategorie: Zdrowie i rozwój dziecka

Od ponad 20 lat okres Bożego Narodzenia jest w naszej redakcji wyjątkowo gorący. To właśnie wtedy odbywa się akcja „Paczka do Paczki”. Co roku staramy się, by święta były wyjątkowym okresem również dla dzieci wychowujących się w rodzinach borykających się z problemami finansowymi.

Nasze paczki trafiają do podopiecznych ognisk i świetlic środowiskowych, a także do domów, w których z różnych przyczyn losowych rodzice nie są w stanie przygotować upominków dla dzieci. Punkt kulminacyjny „Paczki” przypada oczywiście przed Bożym Narodzeniem, tak naprawdę jednak środki oraz dary zaczynamy zbierać o wiele wcześniej bo już na początku listopada. Można by zapytać – po co zaczynamy tak wcześnie? Odpowiedź jest prozaiczna – skala akcji jest tak duża, że inaczej nie dalibyśmy rady. W tym roku objęła ona około 150 rodzin. Dodatkowo przygotowaliśmy upominki dla ponad 40 podopiecznych domu dziecka w Giżycach. Dzięki wsparciu sponsorów - firm, a także osób prywatnych, możemy sprezentować dzieciakom słodycze, kosmetyki, zabawki, gry czy puzzle. Często są to artykuły podstawowe, takie, do których nie przywiązujemy uwagi w codziennym życiu. Osobom, które nie zetknęły się z prawdziwą biedą trudno jest wyobrazić sobie to, jak bardzo dzieci cieszą się ze szczoteczek i past do zębów, farb i kredek, a starsze dziewczyny z dezodorantów czy żeli pod prysznic.


paczka dla paczki w Sochaczewie

- Od 21 lat uczestniczę w „świetlicowych” wigiliach i za każdym razem ogarnia mnie wzruszenie ale i zdumienie, kiedy widzę dzieciaki wysypujące na podłogę wszystkie produkty zapakowane do dużych toreb i słyszę radosne komentarze, np.: „Hurra! Będę miał własną szczoteczkę do zębów”, bo okazuje się, że w domu jest jedna wspólna – opowiada pomysłodawczyni akcji, Jolanta Śmielak-Sosnowska. – Niezwykłe są spotkania z darczyńcami, którzy przynoszą do redakcji kupione przez siebie zabawki, słodycze, lub pieniądze, twierdząc że my najlepiej wiemy, na co je przeznaczyć.

Zadowolenia nie kryje prezes powiatowego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Teresa Przybylska. TPD prowadzi na terenie Sochaczewa trzy ogniska wychowawcze, do których skierowana jest redakcyjna akcja.

- Przez te wszystkie lata przyzwyczailiśmy się do obecności „Paczki” w naszych ogniskach. Nawet trudno sobie wyobrazić święta bez tej akcji i bez wsparcia, jakie otrzymujemy z redakcji. Teraz nasze placówki mają dodatkowych sponsorów, ale był czas, że tylko „Ziemia” robiła paczki dla naszych podopiecznych. I robi je już ponad 20 lat. Bardzo za to dziękujemy – mówi Teresa Przybylska.

Dla rodzin w potrzebie dodatkowo staramy się przygotować wsparcie w postaci produktów spożywczych z długim terminem przydatności. Ich zbiórkę kolejny raz prowadziliśmy w sklepach sieci PSS. Klienci do specjalnych koszy wkładali zakupione w sklepie artykuły. Szereg mieszkańców indywidualnie przynosiło do nas dary. Ludzie dawali to, co mogli – kilka czekolad, puszkowane produkty, makaron, ryż lub olej. W tym miejscu chcielibyśmy jeszcze raz podziękować za wielkie serce wszystkim, którzy zdecydowali się dołączyć do „Paczki do Paczki”. Wiemy, że wielu darczyńców to osoby skromne, które nie chcą być wymieniane z imienia i nazwiska. Wielokrotnie ludzie ci sami nie mają wiele, a jednak starają się w miarę możliwości dzielić z innymi.

Tradycyjnie wsparła nas społeczność Państwowej Szkoły Muzycznej, w której podczas koncertu bożonarodzeniowego prowadzono zbiórkę datków (udało się uzbierać ponad 1,2 tys. zł), a także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3. W placówce co roku prowadzona jest zbiórka zabawek. Dodatkowo zuchy z „trójki” wraz z druhną Krystyną Stańkowską przekazały nam kolejną „transzę” podarunków. Przy okazji dzieciaki zobaczyły, jak wygląda praca w naszej redakcji oraz na czym polegają przygotowania do „paczkowej” akcji.

Tydzień przed Wigilią był czasem spotkań opłatkowych w świetlicach środowiskowych przy al. 600-lecia 90, Chopina 99, Chopina 101, 15 Sierpnia 83 a także wydawania paczek w siedzibie „Ziemi Sochaczewskiej”. Towarzyszyliśmy dzieciakom w ich kolacjach wigilijnych, oglądaliśmy jasełka i łamaliśmy się opłatkiem, przy okazji spełniając dziecięce marzenia, jakie kierują do św. Mikołaja.

Agnieszka Poryszewska

W tym roku „Paczkę do Paczki” wsparli:

Barbara Komorowska prezes „Bakoma” S.A., dyrekcja i społeczność Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie, dyrekcja i społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 w Sochaczewie, Beata Brymora MARS Polska, prezes PSS „Społem” Józef Chocian, Helena i Dawid Cendeccy – firma transportowa „Promex”, Grażyna i Krzysztof Rostkowscy, dyrekcja „Helio” Brochów, Jolanta Demczyszyn, Barbara Jachimowicz, Urszula Nóżyńska, Hanna i Marek Rybiccy, sklep „Lewiatan” z pasażu przy ul. Żeromskiego, Janina Dobrowolska, Sylwester Rudnicki, Wiesława i Lucjan Jamka, Halina Pędziejewska, Żaneta Czyżniewska, gromada zuchowa „Leśne Bractwo” z SP nr 3, PHU „DAWIBUS” Damian Bartosiewicz, ASK Serwis Michał Zarzyński, Marta Zarzyńska, Księgarnia J.O.G.I. Dorota Walicka, Studio Stylizacji Paznokci Ola Szymańska, Adrian Karczewski, Elżbieta Brzustowska, Maria Dybiec, Amelia Skurzewska, Julia Sadowska, Paulina Fabijańczyk.

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem