Ratusz dba o nasze zdrowie

Autor: ziemiasochaczewska@gmail.com

Opublikowane: prawie 6 lat temu

Kategorie: Zdrowie i rozwój dziecka

Co roku sochaczewski ratusz przeznacza na prozdrowotne programy profilaktyczne około 40 tysięcy złotych. W ich ramach mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych badań gęstości kości, mammografii, wykonać dzieciom USG, zaszczepić się przeciwko grypie. Wydział Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia opracował wstępny plan badań na cały 2018 rok.

Mammografia
Co miesiąc na placu Kościuszki zatrzymuje się gabinet na kołach, gdzie pod okiem radiologa wykonywane są profilaktyczne badania piersi. To propozycja dla kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia, u których występuje największe ryzyko zachorowania na raka piersi (w roku 2018 są to roczniki od 1949 do 1968), objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, które w ciągu ostatnich 2 lat nie korzystały z finansowanej przez NFZ mammografii.

Dołącz do społeczności świadomych rodziców

Przetwarzamy Twoje dane osobowe zgodnie z naszą Polityką Prywatności.
Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie.


- Współpracująca z ratuszem klinika Medica rozsyła do kobiet imienne zaproszenia. Na kilka dni przed przyjazdem ekipy lekarzy, zapisując się telefonicznie każda pacjentka może uzgodnić dokładną godzinę wizyty. Najbliższe wizyty mammobusa zaplanowaliśmy na poniedziałek 26 lutego oraz 1, 2 i 3 marca - mówi Joanna Kamińska naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia.

Mammografię finansuje NFZ, ale tylko w odniesieniu do pań objętych ogólnopolskim programem profilaktycznym, dlatego dwa razy w roku na bezpłatne wizyty w mammobusie ratusz zaprasza także kobiety przed 50 i po 69 roku życia (samorząd pokrywa wszystkie koszty). Pacjentki spoza programu bezpłatnie mogą zadbać o własne zdrowie w ramach akcji organizowanych w okolicy 8 marca i majowego Dnia Matki.

Nie daj się osteoporozie
- We wrześniu, wspólnie z jednym z lokalnych stowarzyszeń, planujemy przeprowadzenie bezpłatnych badań gęstości kości, w kierunku osteoporozy. Na badania densytometryczne zaprosimy około stu seniorów z terenu miasta - mówi Joanna Kamińska.

Badanie gęstości kości jest szybkie i proste, a dzięki niemu lekarz jest w stanie ocenić stan zdrowia kośćca. W przypadku nieprawidłowości wdrażane jest leczenie zapobiegające występowaniu złamań w przyszłości. Densytometrię przeprowadza się zazwyczaj w odniesieniu do kości, które najczęściej ulegają złamaniu - to odcinek lędźwiowy kręgosłupa, szyjka kości udowej, a także kości nadgarstka oraz przedramienia. Na podstawie badania można ocenić, ile gramów wapnia oraz innych minerałów znajduje się w danym segmencie kości.

Szczepienia przeciw grypie
Jesienią wrócą bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Objęci nimi będą sochaczewianie powyżej 60 roku życia, którzy darmową szczepionkę otrzymają w jednej wskazanej przez ratusz aptece.

- Tak jak w kilku poprzednich latach planujemy zakup 500 szczepionek. To optymalna liczba, zaspokajająca potrzeby naszych seniorów - podkreśla naczelnik Kamińska.

Finansowane przez ratusz akcje szczepień to w ostatnich latach: 250 szczepionek w 2011 roku, 300 w następnym, 400 dawek w 2013 i począwszy od 2014 - co roku po pół tysiąca.

Oddajemy krew
Ratusz będzie kontynuował współpracę z warszawskim Regionalnym   Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które dwa razy w miesiącu przysyła do Sochaczewa mobilny krwiobus wraz z pełną obsadą lekarsko-pielęgniarską.   W 2018 roku krwiobus przyjedzie do nas dwadzieścia dwa razy - zawsze w pierwszą i trzecią środę miesiąca. Za nami już trzy tegoroczne wizyty, a kolejne zaplanowano na 21 lutego, 7 i 21 marca, 4 i 18 kwietnia, 16 maja, 6 i 20 czerwca, 4 i 18 lipca, 1 sierpnia, 5 i 19 września, 3 i 17 października, 7 i 21 listopada oraz 5 i 19 grudnia.

USG dla dzieci
Po raz ósmy do miasta przyjedzie nowoczesny ambulans Fundacji Ronalda Mc’Donalda. Przez trzy dni, od 8 do 10 czerwca, w ramach ogólnopolskiego programu profilaktycznego „Nie nowotworom u dzieci” lekarze radiolodzy przyjmą ok. 200 małych pacjentów - mieszkańców Sochaczewa.

- Mobilna stacja medyczna zatrzyma się na placu Kościuszki. Odpowiednio wcześnie ogłosimy w mediach, że ruszają zapisy chętnych. Zapisywać można małych pacjentów z grupy wiekowej od 9 miesięcy do 6 lat. Listę jak zawsze sporządzi telefonicznie nasz wydział - informuje Joanna Kamińska.

Przypomina   jedocześnie, że badania są bezpłatne, gdyż wszystkie koszty bierze na siebie UM. W gabinecie na kołach lekarze wykonywać będą USG narządów wewnętrznych, czyli jamy brzusznej, szyi oraz jąder u chłopców.

- W czasie ubiegłorocznej akcji przez trzy dni lekarze przebadali nowoczesnym sprzętem ultrasonograficznym w sumie 230 dzieci, wykonali blisko 600 prześwietleń USG. Udzielili 61 porad, 47 małym pacjentom zlecono przeprowadzenie konsultacji specjalistycznych, a dalszą diagnostykę zaproponowano 52 rodzicom - wylicza naczelnik Kamińska.

Daniel Wachowski

 

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem