Powrót do góry
Dlaczego warto zachęcać dzieci od najmłodszych lat do sprzątania? Bo to nie tylko przywiązywanie maluchów do czystości. Oddawanie w ich ręce obowiązku porządkowania, świetnie je rozwija, ucząc życia w społeczeństwie.

 

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał – mówi stare przysłowie. I wiele w tym racji. Dowód? Badania naukowe nad rozwojem dzieci pokazały jasno, że tak zwany okres sensytywny determinujący podejście człowieka do porządkowania trwa od urodzenia do 4, 5 roku życia. Jeżeli do tego czasu nie wpoimy w dziecku nawyku sprzątania lub nie zapewnimy mu odpowiedniej motywacji do takiego odruchu, później bardzo trudno będzie nam je egzekwować. Poza tym, chyba każdemu rodzicowi zależy, aby jego dziecko w dorosłym życiu było odpowiedzialne, obowiązkowe, a w związku z tym lubiło porządek i dbało o ład oraz czystość wokół siebie. Ty też się do nich zaliczasz? Oto poradnik w pigułce, jak wychować sumiennego czyściocha.

 1. Pozytywnie motywuj!
  Nie oszukujmy się! Kto sprzątał z maluchem, ten wie, że to syzyfowa praca. Ktoś kiedyś porównał trafnie sprzątanie z parolatkiem do czerpania wody sitem. Coś w tym jest. Ale wzięcie na swoje barki z tego powodu domowych porządków, też nie jest najlepszą metodą. Zatem zamiast wyganiać malucha z drugim rodzicem czy ze starszym rodzeństwem na plac zabaw, by ogarnąć domowy rozgardiasz, lepiej zagonić wszystkich domowników do pomocy. Wytłumaczmy juniorowi, że czeka go wyjątkowa misja, na miarę super starszaka. W trakcie sprzątania entuzjastycznie reaguj na zaangażowanie dziecka i chwal je za to. Zachwyt rodzica – nawet jeśli będzie nieco przerysowany – najlepiej dopinguje malucha do działania.

 

 1. Dostosuj zadanie do wieku
  Podejdź do dziecka indywidualnie. Nie oczekuj, że dwulatek zamiecie podłogę. Z tym zadaniem świetnie poradzi sobie starszak. Maluchowi powierz proste zadania, oparte na chowaniu, sortowaniu zabawek czy odkładaniu ich na swoje miejsce. W ręce przedszkolaka, spokojnie możesz oddać odkurzanie całego mieszkania. Wesprze go w tym lekki, cichy i poręczny bezprzewodowy odkurzacz Electrolux, który w szybki sposób pomoże utrzymać czystość w domu. W użyciu absolutnie prosty i bezpieczny. Starszak powinien też poradzić sobie bez problemów z obsługą oczyszczacza powietrza, którego działanie nie tylko pochłania chemiczne substancje emitowane przez meble, urządzenia grzewcze, a także patogeny czy pył, ale również świetnie neutralizuje zapachy. Zresztą jak napisała kiedyś Elizbabeth Pantley – pedagog i guru w dziedzinie wychowania dzieci: „Pamiętaj, że dziecko, które opanowało skomplikowaną grę komputerową, może bez problemu uruchomić zmywarkę”. Zatem doceń swojego starszaka i odważ się oddać mu także proste w obsłudze sprzęty AGD.

 

 1. Bądź konsekwentny!
  Dziecko najlepiej uczyć przez regularność i powtarzalność stawianych mu wyzwań. Maluchowi wejdzie w nawyk sprzątanie, jeśli zostanie do niego przyzwyczajone. Dobrze, aby wspólne rodzinne porządkowanie domu miało charakter cotygodniowego rytuału. Z czasem taki zwyczaj wejdzie maluchowi w krew i przerodzi się w naturalny odruch, który ujawni się zawsze, kiedy zajdzie potrzeba.

 

 1. Doceniaj!
  System nagród i kar nigdy nie będzie działał na dłuższą metę. To tylko iluzja. Co nie oznacza, że nie warto malucha za włożony trud i zaangażowanie doceniać. Wręcz przeciwnie! W ramach rodzicielskiej wdzięczności i uznania dla starań dziecka, można odznaczyć małego pomocnika dyplomem albo słynną szarfą odpowiedzialności. Taki gest buduje w małym człowieku pozytywną samoocenę.

Co rodzinne sprzątanie jeszcze daje?

Wspólne sprzątanie to nie tylko nauka obowiązkowości i odpowiedzialności przez zabawę. To też budowanie głębszych relacji z najbliższymi. A także, a właściwie przede wszystkim pokazywanie, że praca zespołowa niesie świetne rezultaty. To idealny pretekst, by pokazać dziecku, że wiele dobrego może przynieść zgrana współpraca na każdym poziomie.

Opinie użytkowników (0)

ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ aby dodawać komentarz

Prosimy, podziel się z nami swoją opinią - dzięki temu będziemy mogli udoskonalać to co robimy :) Dziękujemy!