Wybór odpowiedniego rowerka lub hulajnogi dla dziecka

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: prawie 3 lat temu

Kategorie: Porady dla mam

Każde dziecko niezależnie od wieku lubi spędzać czas aktywnie, a gdy ma do tego odpowiednie akcesoria tj. rower czy hulajnogę, które stanowią rewelacyjne wsparcie rozwoju fizycznego, dziecko wykazuje jeszcze większe zainteresowanie ową aktywnością. Wybór właściwego roweru czy hulajnogi jest nie lada wyzwaniem dla każdego rodzica. Należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, aby dziecko mogło w pełni korzystać z możliwości sprzętu, ale równocześnie, aby spełniało normy bezpieczeństwa oraz wysokiej jakości wykonania.

 rowerek dla dziecka jak wybrać

Jak dobrać rower dla dziecka?

Rowerki dla dzieci mają różną budowę oraz wyposażenie, które zazwyczaj jest odpowiednie dla danego przedziału wiekowego. Inny będzie rowerek dla 1,5 rocznego dziecka niż rowerek dla 3latka - będą różniły się wielkością, rozmiarem kół - czy nawet ich ilością. Rowerek dla 1,5 rocznego dziecka jest niewielkich rozmiarów i najczęściej wyposażony jest w 3 koła oraz kij sterujący dla lepszej kontroli jazdy dziecka. Warto zwrócić uwagę, że dzieci mimo podobnego wieku różnią się wzrostem oraz wagą. To co powinno się wziąć pod lupę to długość nóg oraz rąk dziecka, aby umożliwić łatwe wsiadanie, ale również możliwość swobodnego zatrzymania się, zejścia oraz możliwości utrzymania odpowiedniej postury podczas jazdy. Bardzo ważnym aspektem jest możliwość regulacji wysokości siodełka, ale również wysokości kierownicy. Dla najmłodszych dzieci najpopularniejsze są modele trójkołowe, ale również bardzo popularny jest rowerek dla dziecka bez pedałów tzw. biegowy. Wiele osób podkreśla zalety rowerków biegowych, gdyż dają możliwość nauki utrzymania równowagi, ale też wykonywania ruchów naprzemiennych, co wspiera właściwą koordynację. Wielu rodziców podkreśla, że dzieci posiadające rowerki biegowe znacznie szybciej nauczyły się jazdy na normalnym rowerku z pedałami, bez konieczności zastosowania dodatkowych kółek. Natomiast warto bacznie obserwować dziecko i ocenić jego umiejętności czy możliwości. Dla niektórych dzieci lepszym rozwiązaniem będzie rowerek trójkołowy lub z bocznymi kółkami.

 

Rowerek dla 3 latka swoją budową przypomina już rower dla osoby dorosłej. Tutaj oprócz wcześniej wspomnianych aspektów warto wziąć pod uwagę rodzaj hamulca (ręczny czy nożny). Warto też sprawdzić napęd czy nie wymaga od dziecka użycia siły ponad jego możliwości fizyczne. Waga rowerka również jest bardzo istotna, gdyż tak naprawdę im lżejszy tym łatwiej jest nim sterować czy utrzymać równowagę. Przy doborze roweru warto sprawdzić jak wygląda sylwetka dziecka podczas jazdy - dziecko nie może być mocno pochylone, lekkie pochylenie jest nawet pożądane ze względu na łatwiejszą kontrolę roweru oraz lepszą amortyzację wstrząsów względem kręgosłupa. Najlepszym wyborem jest stacjonarny zakup roweru ze względu na możliwość osobistej "przymiarki" przez dziecko. Szeroką ofertę z możliwością "przymierzenia" w sklepie stacjonarnym znajdziemy tutaj https://www.ekomaluch.pl/zul_m_Zabawki_Rowerki-i-hulajnogi_Rowerki-dla-dzieci-1234.html

 

Hulajnogi dziecięce - która najlepsza?

Hulajnogi dla maluchów charakteryzują się większą ilością kółek. Istnieją dwie konfiguracje - pierwsza z dwoma kółkami z przodu i jednym z tyłu, druga natomiast posiada 2 kółka z tyłu a jedno z przodu. Obecność trzech kółek sprzyja łatwiejszemu utrzymaniu równowagi, natomiast lepszą opcją jest wybór hulajnogi z dwoma kółkami z przodu. Otóż podwójna obsada kół z przodu nie zaburza naturalnego procesu odpychania się nóżką, a w przypadku dwóch kółek z tylu wiele dziecięcych użytkowników narzekało na obijanie się o owe kółka stopami - zaburzając tym samym swobodę jazdy. Kierownica musi być regulowana, aby można było dostosować jej wysokość do wzrostu dziecka. Rączki dziecka powinny leżeć swobodnie na kierownicy pod kątem około 100 stopni -  taka postawa będzie najwygodniejsza. Duży wybór halajnóg znajdziesz w sklepie ekoMaluch.

 

Hulajnoga dla 3 latka posiada już pojedyncze koła, zarówno z przodu jak i z tyłu. Materiał z jakiego są zbudowane jest dość istotną sprawą, gdyż wpływa to na komfort jazdy. W modelach dla najmłodszych dzieci zazwyczaj są one plastikowe, bardzo głośne i często ulegają awariom. Kauczukowe koła są ciche i odporne na uszkodzenia oraz ścieranie. Na trudniejszy teren warto zainteresować się kołami pompowanymi, które łatwiej suną po trudnej nawierzchni. Koła kauczukowe czy plastikowe najlepiej sprawdzą się na twardej i równej nawierzchni, jak asfalt czy chodnik. Hulajnoga składa się również z elementu zwanym podestem i jego budowa oraz materiał z jakiego został wykonany również jest rzeczą ważną. Tutaj króluje tworzywo sztuczne, ale również aluminium. Podest z tworzywa sztucznego sprawia, że hulajnoga nie jest zbyt sztywna i wszelkie drgania oraz wstrząsy są lepiej absorbowane, co oszczędza delikatny kręgosłup dziecka. Do tego taka hulajnoga jest lżejsza i łatwiejsza do przenoszenia. Natomiast podest aluminiowy jest sztywny i najlepiej sprawdza się na gładkich i równych powierzchniach, gdyż gorzej absorbuje wszelkie drgania. Wysokość podestu jest zależna od terenu, gdzie hulajnoga będzie użytkowana - prosta zasada im równiejszy teren tym podest może być niżej. Należy również zwrócić uwagę na długość i szerokość owego podestu, aby stopa dziecka miała odpowiednia ilość miejsca - podest nie może być zbyt wąski i krótki.

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem