Sochaczewianie zdecydowali

W mieście powstanie park linowy, tężnia solankowa, place zabawi wiele więcej

Autor: ziemiasochaczewska@gmail.com

Opublikowane: około 5 lat temu

Kategorie: Ciekawe miejsca dla dzieci

Budowa tężni solankowej, parku linowego, modernizacja i doposażenie placów zabaw - to i wiele więcej będzie możliwe dzięki Sochaczewskiemu Budżetowi Obywatelskiemu 2019. W szóstej edycji wygrało aż osiem projektów, w tym dwa zostaną zrealizowanych częściowo. Łączna wartość inwestycji wyniesie 1.200.000 zł.

Mieszkańcy Sochaczewa o wyborze projektów zdecydowali w głosowaniu, które trwało od 1 do 19 października. Aby oddany głos był ważny, w ankietach należało zaznaczyć maksymalnie dwa z 18 projektów. Wypełnione kwestionariusze można było wrzucać do kilkunastu urn na terenie miasta. Wyjęto z nich w sumie 4041 kart. Za ważne uznano 3385 z nich. Łącznie z głosami oddanymi przez platformę E-PUAP oddano w sumie 7259 ważnych głosów. Przypomnijmy, że obowiązywał podział na projekty duże o wartości od 100 do 870 tys. zł, z pulą 870 tys. i projekty małe od 20 do 100 tys. zł, na które pula do podziału wynosiła 330 tys. zł. Pod głosowanie poddanych zostało sześć dużych i dwanaście małych projektów.


[ark linowy w sochaczewie

Park linowy za pół miliona

Najwięcej głosów wśród projektów dużych zebrał „Park linowy”. Przedsięwzięcie to zostanie zrealizowane za całość wnioskowanej kwoty, czyli pół miliona złotych. Wnioskodawcą zwycięskiego projektu jest Daniel Janiak.

- Bardzo cieszę się, że park linowy w Sochaczewie będzie kolejnym punktem na mapie naszego miasta, które doskonale wkomponuje się w hasło ,,Sochaczew Da się Lubić”. Bez wątpienia będzie to miejsce zachęcające mieszkańców do aktywnego spędzania wolnego czasu. Liczę również na to, że park linowy przyciągnie kolejnych turystów do naszego miasta. Mam ogromną satysfakcję, że projekt obronił się sam. Ja jedynie zaproponowałem swoje pomysły, ale to sami sochaczewianie zauważyli potrzebę stworzenia takiego terenu, zagłosowali i wybrali właśnie park linowy - mówi Daniel Janiak.

Z obiektu będą mogły korzystać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Stworzenie różnych tras, łatwych i trudnych, zaspokoi potrzeby wszystkich, zarówno tych, którzy będą tam szukali dobrej zabawy, jak i oczekujących ekstremalnych przeżyć. Proponowana lokalizacja parku linowego to obiekty MOSiR lub tereny przy Pasażu Duplickiego. Przedsięwzięcie będzie wymagało zatrudnienia obsługi i instruktorów (którzy zapewnią bezpieczeństwo osobom korzystającym z parku), a w przyszłości także konserwacji i wymiany jego elementów.

Ciechocinek w Sochaczewie
Największe poparcie w głosowaniu wśród małych projektów zdobyła budowa tężni solankowej. Instalacja powstanie w przyszłym roku na terenie Integracyjnego Ogród Zabaw i Sportu w al. 600-lecia. Tężnie wytwarzają mikroklimat zbliżony do nadmorskiego.   Odzyskują sole z solanki. Terapie tężniowe stosuje się w chorobach dróg oddechowych, takich jak: astma oskrzelowa, nieżyt gardła, nosa, choroby płuc, nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy, alergia, nerwice, stany zapalne zatok. Projekt ma służyć wszystkim mieszkańcom miasta. Będzie też dodatkową atrakcją placu zabaw. Jego koszt to 70 tys. złotych. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Kamila Gołaszewska-Kotlarz.

- Z wielką radością przyjęłam wiadomość o olbrzymim poparciu, jaki zdobył złożony przeze mnie do SBO projekt wybudowania w Sochaczewie tężni solankowej. Mieszkańcy naszego miasta po raz kolejny pokazali, że zależy im na rozbudowie oferty rekreacyjnej Sochaczewa. Chciałabym szczególnie podziękować osobom, bez których byłoby mi trudno wypromować tę inicjatywę. Jest to Edward Stasiak, który zainspirował mnie do złożenia projektu, a także Zofia Bernacka, Maria Sadowska, Beata Domańska, Marek Księżak i Wiktor Wachowski, którzy bardzo zaangażowali się w promowanie powstania w Sochaczewie tężni solankowej. Dziękuję też każdej z blisko tysiąca osób, które zdecydowały się oddać swój głos i dzięki którym już w przyszłym roku będziemy mogli z tej tężni korzystać - komentuje Kamila Gołaszewska-Kotlarz.

Zwycięzców jest wielu
Drugim projektem dużym, który doczeka się realizacji, będzie „Remont dróg dojazdowych   (wewnętrznych), chodników oraz miejsc postojowych na osiedlu Polna II i Polna V”, zgłoszony przez Jerzego Michalaka. Zgodnie z regulaminem SBO przypadnie na to zadanie reszta puli pieniędzy, czyli 370 tys. zł. Oznacza to, że inwestycja zostanie wykonana, lecz w mniejszym, ograniczonym zakresie.

Oprócz   wspomnianej tężni solankowej, w przyszłym roku zrealizowane zostaną w całości cztery inne małe projekty. Modernizacja placu zabaw na osiedlu Malesin (42.000 zł) będzie możliwa dzięki zwycięskiemu wnioskowi, który złożyły Aleksandra Walawska-Przanowska i Marta Wasilewska. Modernizacji i doposażenia w nowe urządzenia doczeka się też plac zabaw na osiedlu Polna I (72.000 zł). Obiekt znajduje się między blokami o numerach: 24 i 26 przy ul. Żeromskiego oraz bloku 25A przy al. 600-lecia. Projekt złożyli Agata i Michał Jakubiakowie. Kolejną podobną inwestycją będzie, wnioskowane przez Tomasza Donata, doposażenie ogródka jordanowskiego znajdującego się przy ul. 1 Maja w elementy do zabawy (37.000 zł). Ponadto w sumie 11 progów zwalniających pojawi się na osiedlowych ulicach (odchodzących od ul. Młynarskiej). Autorem tego wniosku jest Marcin Cichocki, a jego wartość to 80 tys. zł.


Ostatnim małym projektem, który stanie się faktem w 2019 roku będzie „Sport w Chodakowie na mistrzowskim poziomie - 90-lecie KS Bzura Chodaków”, o co wnioskował Tomasz Flakowski. Przedsięwzięcie to zostanie dofinansowane pozostałością z puli środków przeznaczonych na projekty małe w SBO, czyli 29.000 zł.

Maciej Frankowski
maciej.frankowski@sochaczew.pl

Wyniki głosowania:
1.    Budowa tężni solankowej (70.000 zł)    922 
2.    Remont ulicy Jana Kochanowskiego (660.000 zł)    688
3.    Modernizacja i doposażenie placu zabaw na osiedlu Polna I (72.000 zł)    452 
4.    Wielofunkcyjne boisko sportowe na osiedlu „Victoria” (870.000 zł)    569
5.    Modernizacja placu zabaw na osiedlu Malesin (42.000 zł)    813
6.    Rewitalizacja zieleni i montaż małej architektury, skwer przy ulicy Żeromskiego i Senatorskiej (100.000 zł)    131
7.    Doposażenie ogródka jordanowskiego, znajdującego się przy ul. 1 Maja w Sochaczewie, w elementy do zabawy (37.000 zł)    245
8.    Koncerty plenerowe dzieci i młodzieży (25.000 zł)    127
9.    Remont dróg dojazdowych (wewnętrznych), chodników oraz miejsc postojowych na osiedlu Polna II i Polna V (870.000 zł)*    778
*projekt duży będzie realizowany częściowo za kwotę 370 tys. zł

10.    Inkubator kultury i dziedzictwa lokalnego (120.000 zł)    47
11.    Poetyckie rewolucje (20.000 zł)    139
12.    Kolorowy Sochaczew - dwa murale (58.000 zł)    60
13.    Park linowy (500.000 zł)    796 
14.    Ławeczka Chopina (30.000 zł)    82
15.    Potańcówki na dechach z zespołem na żywo (37.500 zł)    111
16.    Nowe trybuny na stadionie Bzury Chodaków (870.000 zł)    423

17.    Bezpieczna droga do szkoły - progi zwalniające w Chodakowie (80.000 zł)     286
18.    Sport w Chodakowie na mistrzowskim poziomie - projekt mały - 90-lecie KS Bzura Chodaków (100.000 zł)*    224
*projekt mały będzie realizowany częściowo za kwotę 29 tys. zł

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem