Świerszczyk

Wszystko o najlepszym czasopiśmie dla dzieci.

Autor: Książki Dla Dzieci karolina@wnaszejbajce.pl

Opublikowane: ponad 7 lat temu

Kategorie: Książki dla dzieci

„Świerszczyk” to dwutygodnik dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Pierwszy numer ukazał się 1 maja 1945 roku! Pomysłodawczynią nazwy pisma była polska powieściopisarka, poetka, dramaturg, eseistka, najbardziej znana z twórczości dla dzieci i młodzieży – Ewa Szelburg – Zarembina, zaś ówczesna redaktor naczelna Wanda Grodzieńska starała się skupiać wokół czasopisma najznakomitszych twórców. Choć przez lata wiele się zmieniło, pismo bardzo ewaluowało, to nadal jest wydawane na najwyższym poziomie. „Świerszczyka” wspominają moi rodzice, pamiętam go ja sama, a teraz od kilku lat kumplują się z nim moje dzieci – cała trójka. Każde z nich bowiem ma swoje ulubione rubryki, za które zabiera się jak tylko wyjmujemy ze skrzynki nasz egzemplarz. 


czasopismo dla dzieci Świerszczyk


Co znajdziemy w środku?


Czyli „Świerszczyk” rozłożony na czynniki pierwsze


 1. Czarownica Irenka – rysunkowa opowieść o wesołej czarownicy, która zawsze ma świetne pomysły i rozwiążę każdy dylemat. Od tej historyjki zawsze zaczynamy przegląd „Świerszczyka” bo moje dzieci kojarzą sobie tę sprytną i uroczą jak to mówią „paniusię” z własną babcią o tym samym imieniu.
 2. Szczerze o numerze – kilka słów od redaktor naczelnej, pani Małgorzaty Węgrzeckiej, która wprowadza nas w tematykę danego numeru. Na wesoło i z czułkowym przekazem dowiecie się o czym jest to wydanie, bo przecież każdy „Świerszczyk” to zupełnie inny temat.
 3. Spis treści, dzięki któremu szybciutko można trafić na ulubioną rubrykę.
 4. Małe czytanie, w którym znajdziemy ciekawą opowieść z piękną ilustracją, a do tego zadanie dla dziecka, aby pokazało jakie litery schowały się w wyrazach pod obrazkami.
 5. Rysunkowo – duży, zajmujący całą stronę obrazek, w którym trzeba odnaleźć konkretne szczegóły o których mowa poniżej. O to zadanie zawsze jest „walka” między rodzeństwem, gdyż każde chce mieć pierwszeństwo w znalezieniu szczegółów.
 6. Wierszykowo – strefa rymu – czyli wiersz mówiący o tematyce numeru, wraz z piękną ilustracją.
 7. Z pamiętnika Świerszczyka Bajetana Hopsa – opowieść pomagająca rozwiązać dzieciom małe, duże i wielkie problemy. Dodatkowo umieszczone na dole strony polecenia zachęcają najmłodszych do aktywności (polecenia, liczenie wyrazów, zamknięcie oczu i wymienienie obrazków na stronie).
 8. Ale draka! Rysuję zwierzaka – świetny pomysł na naukę rysunku. W jasny i prosty sposób pokazane jest jak krok po kroku namalować zwierzątko. Dzieci znajdą miejsce na wykonanie własnego rysunku. Dzięki temu działowi nawet mój pierwszoklasista, stroniący od takich zajęć dał się przekonać i z przyjemnością próbuje swych sił.
 9. Kotek Mamrotek – czarno-biały komiks, z ponumerowanymi okienkami dla łatwiejszego odczytu. Kotek ten chodzi swoimi drogami i ma wielu ciekawych przyjaciół: psa Pufka, myszy, Słonia, Misia… Nie lubi deszczu, ale znalazł sposób, aby sobie z nim poradzić… Ma duszę artysty, choć nie zawsze dobrze na tym wychodzi. Lubi płatać figle, ale to poczciwy kot, którego nie sposób nie polubić! Na dole komiksu znajdziecie także zadania do wykonania i miejsce na rysunek.
 10. Ćwiczenia z myślenia – to co urwisy lubią najbardziej. Labirynty, zagadki, szyfry, kody, dopasowywanie, odgadywanie i kombinowanie. Zaskakujące pomysły na ćwiczenie szarych komórek, a wszystko pięknie zilustrowane.
 11. Kopnięte królestwo – oj mamy tu zwykle najwięcej śmiechu. Jest to opowieść, która została np. zaszyfrowana i trzeba ją odczytać pomijając wyrazy na daną literę, lub jest bajeczka matematyczna, do której są pytania.
 12. Ukryte obrazki – czyli chwila na skupienie i wyszukiwanie na dużym obrazku kilku jego małych elementów, Ale to wcale nie jest takie proste jak myślicie. Bardzo sprytnie zostały wtopione w tło.
 13. Tekturowa wkładka – to znak że dobrnęliśmy do środka gazetki – a tu od niedawna wielka niespodzianka z jeszcze większą ilością atrakcji! Do wycinania, składania, tworzenia i zabawy. Coś pięknego i świetnie przemyślanego.
 14. Ukryte słowa – wiersz który skrywa w swym tekście obrazki, które podczas czytania zamieniamy na wyrazy. Bardzo dobrze sprawdza się ta rubryka u dzieci zaczynających samodzielnie czytać, gdyż skupiają uwagę na pilnowaniu tekstu i lubią taki rodzaj urozmaicenia lektury – przetestowane na 7 latku – uwielbia!
 15. Chcę wiedzieć więcej – czyli kompendium wiedzy z danego numeru. Wszystko co warto wiedzieć na temat podjętej w wydaniu tematyki, czyli np. ciekawostki i fakty o dinozaurach, kotach, pingwinach itd.
 16. Krzyżówkowo – rebusy, odnajdywanie szczegółów między obrazkami, krzyżówka z hasłem. Świetna pomoc dydaktyczna dla małych myślicieli i tych zaczynających samodzielnie pisać.
 17. Wielkie czytanie – bardzo lubimy te dłuższe opowiadania, oczywiście cudownie zilustrowane, a zakończone pytaniami z serii: prawda, czy fałsz? Dzięki tym zadaniom dzieci bardzo skupiają się na słuchaniu tekstu i na udzieleniu prawidłowych odpowiedzi. Oczywiście bez obaw – w razie co jest ściągawka.
 18. Świerszczykowy Klub Książkowy – to nowość od kilku numerów, czyli sposób na to jak wykorzystać dołączone tekturowe obrazki. Rewelacyjne pomysły na gry dotyczące książek i baśni.
 19. Kolorowe zabawy – przepis na zrobienie kreatywnego gadżetu, np. pudełka do przechowywania obrazków z wyżej wymienionej gry, medalu dla Wspaniałego Czytacza, czy zawieszki na drzwi „tu się czyta”. Świetna zabawa dla małych rączek i ogrom satysfakcji z własnoręcznie wykonanych przedmiotów.
 20. Zapowiedź co czeka nas w kolejnym numerze czasopisma i świetna propozycja na prenumeratę.
 21. Uśmiech numeru – czyli cała strona kawałów i żartów – to co tygryski lubią najbardziej. Od tej strony zaczyna zawsze moja córka i czyta wszystkim na głos.
 22. Zielony Lis Paskal – czyli komiksowe przygody prawdopodobnie jedynego zielonego lisa na świecie i jego dwójki przyjaciół: Misiatego i Ani. Choć są w numerze od niedawna, to już pokochaliśmy ich dozgonną miłością.


czasopismo dla dzieci


świerszczyk dla dzieci


dla dzieci gazetka świerszczyk


Świerszczyk dla dzieci


świerszczyk dla dzieci


dla dzieci Świerszczyk czasopismo


czasopismo świerszczyk dla dzieci


w Świerszczyku dla dzieci


o świerszczyku dla dzieci


Świerszczyk


Co wyróżnia „Świerszczyka” spośród

innych czasopism?


Wybierając pismo, które chciałam regularnie czytać z moimi dziećmi brałam pod uwagę wiele aspektów. Jednym z nich jest jakość! Jakoś zawartych w nich treści. W każdym numerze  znajdziemy teksty i ilustracje, które są efektem pracy najznakomitszych pisarzy, ilustratorów, pedagogów i psychologów dziecięcych. Jest to nowoczesne pismo, z ogromną tradycją, które spełni oczekiwania najbardziej wymagających rodziców. Jest kopalnią wspomagającą rozwój dziecka na wielu płaszczyznach. Niezastąpiony i jedyny w swoim rodzaju, tworzony z miłością i szacunkiem do dzieci. Polecam i zapraszam serdecznie do prenumeraty. To bardzo wygodny sposób na to, aby co dwa tygodnie otrzymywać wprost do rąk swój własny, wyjątkowy egzemplarz, bez ponoszenia kosztów przesyłki i dodatkowo w niższej cenie.


Świerszczykowe książki


Świerszczyk dla dzieci


Dla fanów świerszczykowych opowiadań wydane zostały także dwie książki.


Z okazji siedemdziesiątej rocznicy istnienia „Świerszczyka”  powstała „Wielka Księga” wypełniona najpopularniejszymi tekstami i bohaterami: Kotkiem Mamrotkiem, Zającem Kicajem i oczywiście najbardziej rozpoznawalnym polskim świerszczem – Bajetanem Hopsem.


czasopismo dla dzieci Świersczyk


Popularny bohater kultowego komiksu ze „Świerszczyka” uczy opowiadać. Aby poznać przygody „Kotka Mamrotka”  trzeba uważnie obserwować, wyciągać wnioski i szukać związków przyczynowo-skutkowych. To wspaniała zabawa i nauka dla najmłodszych. Książka rozwija ważne umiejętności, ćwiczy spostrzegawczość, ale przede wszystkim rozbudza wyobraźnię, bo świat Kotka Mamrotka jest trochę inny od naszego, bardziej zabawny i zwariowany!


gazetka świerszczyk dla dzieci

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem