Autor: Promocja Miasta Piły

Opublikowane: około 6 lat temu

Kategorie: Atrakcje turystyczne

Kraj: Polska

Województwo: Województwo wielkopolskie

Miasto: Piła

Pilskie lotnisko powstało w 1913 r. Zaledwie 10 lat po tym, jak Orville Wright udowodnił, że człowiek może latać. Dlatego tez Piła należy do miast o najdłuższych tradycjach lotniczych. 

Lotnisko powstało przy oddziale fabryki samolotów "Albatros". Podczas I wojny światowej zakłady wyprodukowały około 1640 samolotów typu Albatros oraz Fokker. W pierwszym okresie działalności baza pilskiego lotnictwa uznawana była za jedną z największych na Pomorzu. W drugiej połowie lat 30. XX wieku Piła stała się znaczącym ośrodkiem wojskowym. Lotnisko zostało rozbudowane. W czasie II wojny światowej , w dawnej fabryce Albatros uruchomione zostały zakłady remontowe samolotów "Hansen", w których naprawiano m.in. odrzutowce. 
Po wojnie infrastruktura została dostosowana do potrzeb wojskowych. W latach 1952-1998 stacjonowała tu jednostka lotnicza - początkowo 6 Pułk Lotnictwa Szturmowego, który w 1982 został przemianowany na 6 Pułk Lotnictwa Myśliwsko - Bombowego, co wiązało się ze zmianą samolotów z Lim - 6 na SU-22.

lotnisko w pile

Obecnie lądowisko w Pile ma około 294 ha, posiada jeden z najdłuższych pasów startowych w Polsce oraz bardzo dobrze zachowaną infrastrukturę. Obecnie wykorzystywane jest do lotów sportowych oraz biznesowych. Lądowisko jest przystosowane do startów i lądować statków powietrznych, dzięki czemu mogą z niego korzystać nie tylko piloci ale też spadochroniarze i motolotniarze. 

lotnisko piła

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem