Autor: Visit Bydgoszcz

Opublikowane: prawie 8 lat temu

Kategorie: Atrakcje turystyczne

Kraj: Polska

Województwo: Województwo kujawsko-pomorskie

Miasto: Bydgoszcz

O godz. 13.13 i 21.13 Mistrz Twardowski pojawia się codziennie wśród kłębów dymu i przy akompaniamencie muzyki w oknie kamienicy nr 15 przy Starym Rynku. W kamienicy obok (nr 19) mieściła się "Gospoda Pod Zgorzelcem", w której według legendy, mieszkał słynny czarnoksiężnik podczas wizyty w Bydgoszczy w 1560 roku.

Pobyt czarnoksiężnika w naszym mieście zrelacjonował Józef Ignacy Kraszewski w swej wydanej w 1840 roku powieści "Mistrz Twardowski".
W powieści znalazł się znakomity opis wjazdu Twardowskiego do miasta na kogucie (inne podania mówią, że dotarł na Stary Rynek na krześle). Po przyjeździe do Bydgoszczy, Mistrz skierował swoje kroki do gospody "Zgorzelec", gdzie wraz ze swoim sługą Maćkiem i diabełkami Smołką i Węgliszkiem mieszkali i przyjmowali interesantów. Gdy po mieście rozeszła się wieść, że Mistrz zna sztuki magiczne, dzięki którym wielu nieszczęśników wydobył z opresji, nie było chwili, w której jakiś szlachcic albo mieszczanin nie przyszedł z prośbą o radę czy pomoc. Jednym z nich był Burmistrz, który będąc już sędziwym starcem miał bardzo młodą żonę, za którą w niczym nie mógł nadążyć. Zwrócił się z prośbą do Pana Twardowskiego, żeby go odmłodzić. Mistrz z pomocą diabłów przygotował wywar z magicznych ziół w którym wykąpał starca. Po kilku godzinach z kotła wyszedł bardzo odmłodzony. Niestety po powrocie do domu, nie został rozpoznany ani przez żonę ani przez nikogo ze służby.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem