Opublikowane: ponad 5 lat temu

Kategorie: Kultura i sztuka

Kraj: Polska

Województwo: Województwo śląskie

Miasto: Katowice

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach ( NOSPR) w końcu doczekała się swojego miejsca. Przez wiele lat orkiestra nie miała swojej stałej siedziby. Jednak jak zwykle po burzy przyszło słońce i dzięki temu NOSPR jest jednym z najpiękniejszych budynków w Polsce i na świecie.

Pomysłodawcą projektu jest Tomasz Konior wraz z zespołem architektów, a za akustykę Wielkiej Sali Koncertowej odpowiedzialny jest Yosuhisa Toyota z Nagata Acoustic.  Budowa trwała tylko 2 lata od 2012 do 2014.

Główna Sala Koncertowa NOSPR może pomieścić nawet 1800 widzów. Scena przygotowana została dla 120 osobowej orkiestry oraz 100 osobowego chóru. W Sali Kameralnej koncertu naraz posłuchać może 300 osób.


Sam budynek NOSPR bardzo mocno swoją budową nawiązuje do tradycji śląskiej. Elewacja budynku została wykonana z czerwonej cegły – budulca dawnych śląskich fabryk oraz osiedli górniczych. Dodatki w budynku zostały pomalowane na czerwono, nawiązując w ten sposób do Nikiszowca – najbardziej znanego osiedla robotniczego.


Oprócz samego gmachu Orkiestry, mamy tutaj również zaaranżowaną przestrzeń w postaci fontann, alejek, małego amfiteatru. Dzięki temu jest to świetna przestrzeń na rodzinne spacery oraz doskonałym przystankiem na terenie tzw. Strefy Kultury. Jest to o tyle ważne, że siedziba NOSPR powstała na terenie tzw. Strefy Kultury. W pobliżu znajduje się MCK, Spodek oraz Muzeum Śląskie.

Oprócz swojej przepięknej siedziby NOSPR ma również szeroka ofertę skierowaną do dzieci i młodzieży. W związku z powołanym Centrum Edukacji Muzycznej odbywają się tutaj zajęcia dla dzieci. Dla przedszkolaków przygotowano cykl Muzyczna Świetlica oraz Szkółkę Muzyczną. Starsze dzieci oraz młodzież może korzystać z Koncertów Edukacyjnych oraz cotygodniowych spotkań z muzyką.

Zdjęcia w galerii - Wikipedia

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem