Spodek - Hala widowiskowo-sportowa w Katowicach

Opublikowane: ponad 5 lat temu

Kategorie: Atrakcje turystyczne

Kraj: Polska

Województwo: Województwo śląskie

Miasto: Katowice

Najbardziej charakterystyczny budynek Katowic, którym żadne inne miasto nie może się pochwalić to Spodek. Jest to hala widowiskowo-sportowa znajdująca się przy Alei Wojciecha Korfantego.

Idea budowy hali pojawiła się w latach 50 ubiegłego stulecia. W 1959 przez Stowarzyszenie Architektów Polskich został ogłoszony konkurs na wykonanie projektu hali.

Zwycięzcą konkursu został zespół projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy. Po prezentacji projektu, który bardzo spodobał się ówczesnym władzom, decyzją wojewody, została wyznaczona nowa lokalizacja (uprzednio hala miała znajdować się w Wojewódzkim Parku Kultury. I tak w ścisły centrum Katowic, na miejscu dawnej hałdy hutniczej zaczęto budować Spodek.

Spodek - Hala widowiskowo-sportowa w Katowicach

Pierwsze elementy zaczęto stawiać w 1964 roku. Oczywiście nie obyło się bez przerw i zmian w projekcie, dlatego też dopiero 5 lat później został oddany do użytku pierwszy budynek, w którym obecnie mieści się lodowisko. Całość obiektu ukończono w  1971 roku. Obecnie hala jest na bieżąco remontowana oraz uzupełniana.

Budynek Spodka był i jest nadal fenomenem na skalę światową. Jest to jeden z pierwszych na świecie obiektów z dachem zrealizowanym w koncepcji tensegrity. Kopuła konstrukcji waży ponad 300 ton. Połączona jest z zewnętrznym, stalowymi pierścieniem za pomocą 120 lin nośnych, na których wznosi się dach.

Hala główna z zewnątrz kształtem przypomina UFO - latający spodek, dzięki temu łączy w sobie zarówno halę widowiskową, jak i sportową. Bezpośrednio do hali przylega lodowisko, sala gimnastyczna i hotel, które są połączone w jedną całość.

Spodek to miejsce organizacji mistrzostw i konkursów sportowych m.in. meczów siatkówki, koszykówki, hokeja na lodzie. Stanowi również miejsce koncertów muzycznych, konferencji, wystaw, kongresów, pokazów oraz wielu wydarzeń kulturalnych.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem