Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: prawie 4 lat temu

Kategorie: Atrakcje turystyczne

Kraj: Polska

Województwo: Województwo śląskie

Miasto: Katowice

Samo zdrowie w centrum aglomeracji? Tak! To możliwe dzięki prawdziwej tężni solankowej położonej w Katowicach. To lokalne uzdrowisko zlokalizowano w Parku Zadole. Tężnia jest wprost otoczona zielenią, prowadzą do niej liczne parkowe alejki. Nasze płuca mogę tu odpocząć od miejskiej codzienności. Warto dodać, że miejsce to jest otwarte, nie ma żadnych opłat a na terenie całego kompleksu znajduje się także plac zabaw dla dzieci, liczne ławki i altanki. Cała infrastruktura robi ogromne wrażenie i świetnie komponuje się z wszechobecną zielenią. 

tężnia solankowa Katowice Park Zadole

Tężnia Katowice jest zasilana solanką Zabłocką z Dębowca, wydobywaną od 1892 roku z odwiertu „Korona” z głęboko położonych złóż wód leczniczych – solanek jodkowych. Jest to naturalny surowiec o potwierdzonych właściwościach leczniczych, przeznaczony do pielęgnacji zdrowia i urody, tradycyjnie stosowany do kąpieli i inhalacji. Przebywanie w przestrzeni tężni pomaga w leczeniu m.in:

  • zatok i górnych dróg oddechowych,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • alergii,
  • nerwicy wegetatywnej,
  • niedoczynności tarczycy,
  • chorobach reumatycznych,
  • reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS)
  • chorobie Bechterewa (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa)
  • otyłości
  • niektórych chorób ginekologicznych (oprócz nowotworów).

Uwaga! Występują też przeciwwskazania, więc przed korzystaniem z dobrodziejstw tężni należy bezwzględnie zapoznać się z regulaminem, dostępnym na miejscu. Tężnia funkcjonuje od kwietnia do października, w godzinach 9.00-21.00, a w sezonie letnim do godz. 22.00.  Warto dodać, że obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. 

Tuż obok tężni znajduje się plac zabaw dla dzieci. Wato o tym wspomnieć, gdyż najmłodsi mogą szybko znudzić się spacerowaniem i głębokim oddychaniem. Dla relaksu mogą pobawić się i zarazem poprawić swoją sprawność na przygotowanych tu drabinkach. Ogólnie plac składa się z wyposażenia sportowego. Urządzenia wykonano głównie z drewna i usytuowano na żwirkowym podłożu. Cały kompleks ma za zadanie korzystnie wpływać na nasze ciało. 

plac zabaw katowice park zadole

Jeżeli chcesz odkryć więcej takich miejsc rodzinnej rekreacji w Katowicach i okolicy to poniżej przygotowaliśmy kolejne propozycje. Odkryj je wszystkie, a być może któraś z nich zainspiruje Cię do zorganizowania rodzinnej wycieczki. Życzymy Ci miłego dnia i udanej zabawy :)

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem