Powrót do góry

Wybór aparatu fotograficznego

Aparat fotograficzny do doskonały prezent dla dziecka z na różne okazje: gwiazdkę, urodziny czy też komunię. Jednak by mogło się ono nim swobodnie posługiwać, bez pomocy dorosłych, musi spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim aparat powinien być nieduży i dość lekki, by dziecko mogło go utrzymać w swych małych rączkach i swobodnie go obsługiwać. Do początkowej nauki najlepiej się sprawdzą aparaty kompaktowe, wyposażone w ekran do podglądu, który ułatwi dziecku naukę kadrowania. Dodatkowo powinien być on posiadać stabilizator obrazu, eliminujący drobne drgania rąk dziecka, czy też odpowiednie tryby, które ułatwią robienie zdjęć w różnych warunkach. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w rankingu aparatów fotograficznych dla dziecka na komunię.


 rankingu aparatów fotograficznych dla dziecka na komunię

Podstawowe zasady fotografowania

Od czego maluch powinien zacząć naukę? Na pewno nie od kwestii technicznych. Przede wszystkim musi się nauczyć patrzeć. Tak naprawdę, sztuka fotografii to sztuka patrzenia, dostrzegania w otaczającej nas rzeczywistości wyjątkowych obrazów, które warto sfotografować, lub fotografowanie rzeczy codziennych w taki sposób by stawały się one wyjątkowe.

Dlatego pierwszym etapem nauki fotografowania jest wiedza dotycząca samej kompozycji zdjęcia. My fotografując znamy te zasady i są one dla nas oczywiste, jednak trzeba je przekazać dziecku.

  1. Trzymaj prosto aparat – choć w przypadku niektórych ujęć przekrzywiony punkt widzenia może dodać im charakteru, jednak podstawa to prosta linia horyzontu
  2. Co chcesz lub chciałeś pokazać na swoim zdjęciu – by zabawa w fotografowanie, nie zmieniła się w pstrykanie wszystkiego co jest pod ręką, naucz dziecko, że zanim naciśnie spust migawki powinno wiedzieć co chce sfotografować. Następnie warto również usiąść i sprawdzić, czy to co sfotografowało odpowiada jego pomysłowi.
  3. Kadrowanie – na początku nauki warto wpoić dziecku, jakich błędów należy unikać, są to przede wszystkim: zbyt duży chaos na zdjęciu, fotografowany motyw jest częściowo zasłonięty lub ucięty, lub brak głównego obiektu lub pomysłu na zdjęcie. Niestety są to błędy, które się zdarzają również nam dorosłym.
  4. ranking aparatów dla dzieci 
  5. Skup się na głównym motywie – niezależnie czy dziecko będzie fotografować jakąś osobę, czy np. swoją zabawkę musi pamiętać o odpowiedniej jej ujęciu. Przede wszystkim, warto pamiętać o zasadzie trójpodziału – według, której fotografowany obiekt nie powinien się znajdować na środku kadru. Dodatkowo należy pamiętać, by tło go nie przytłoczyło, i nie stanowiło większości zdjęcia, dlatego wato podejść bliżej do fotografowanej rzeczy.
  6. Kombinuj z ujęciami – czasem wystarczy podejść bliżej by wydobyć jakiś szczegół, który nada charakteru fotografii, człowiek ukazany z dołu będzie inaczej wyglądał niż kiedy sfotografujemy go na wprost. Dlatego warto pozwolić dziecku na eksperymenty z różnymi ujęciami jednego tego samego przedmiotu.

By ułatwić dziecku naukę tych zasad warto się z nim bawić w różne gry, ułatwiające ich przyswojenie. Na przykład: fotografujemy przyrodę w parku lub ogrodzie, wykonujemy portrety rodzinne, czy też fotografujemy przedmioty w konkretnym kolorze. Kiedy przejdziemy przez ten etap nauki, będzie można zająć się zagadnieniami technicznymi, ale to już ze starszymi dzieci.

Opinie użytkowników (0)

ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ aby dodawać komentarz

Prosimy, podziel się z nami swoją opinią - dzięki temu będziemy mogli udoskonalać to co robimy :) Dziękujemy!