Autor: Promocja Świnoujście

Opublikowane: ponad 6 lat temu

Kategorie: Atrakcje turystyczne

Kraj: Polska

Województwo: Województwo zachodniopomorskie

Miasto: Świnoujście

Jeżeli szukacie niesamowitych widoków i niecodziennych wrażeń, to mamy dla Was coś wyjątkowego. W Świnoujściu przygotowano dwa szlaki kajakowe. Dzięki nim odkryjecie dziką przyrodę i poczujecie wyspiarski klimat regionu. Jest to doskonała możliwość, by poznać wyspy z zupełnie nowej perspektywy i okryć niedostępne w inny sposób miejsca.  

Szlak kajakowy 44 wysp - 30 km

Początek szlaku kajakowego 44 wyspy znajduje się w ośrodku wypoczynkowo-wędkarskim “Marina” w Karsiborze. To tu wsiadamy do kajaków i rozpoczynamy niesamowitą przygodę, podczas której odkryjemy niecodzienną przyrodę.

Na początek wpływamy na spokojne wody Zatoki Mulnik, potem Młyńskiej Toni, czyli w nurt dawnej odnogi Świny. Chwilę później po prawej mijamy brzegi Karsiborskiej Kępy. Tu należy wspomnieć, że Karsiborska Kępa jest siedliskiem wielu rzadkich ptaków. Warto wytężyć więc wzrok i bacznie obserwować otoczenie, bo zobaczyć możemy ciekawe okazy.

Następnie mijamy kolejne wyspy porośnięte trzciną, sitowiem i turzycami. Opłynąwszy północny skraj Zajęczych Łęgów, z szerokiego nurtu Starej Świny wpływamy w nieco węższą cieśninę między wyspami Karsibór, a Wielkim Krzekiem. Wkrótce docieramy do granicy otwartych wód Zalewu i o ile na przesmykach między wyspami woda niemal zawsze jest spokojna, to wody Zalewu Szczecińskiego bywają kapryśne. Warunki żeglarskie potrafią się tu zmieniać z minuty na minutę. Pamiętajmy, że na kajakową wycieczkę zawsze najlepiej wybrać się z kimś doświadczonym.


Dalej szlak opływa z południa na północ wyspę Wielki Krzek. Tu możemy podziwiać przepiękny widok na górujące wysoko nad wodą wzgórza Lubina. Kolejny fragment, prowadzi na północny zachód – do przystani w Łunowie, to najdłuższy odcinek przez otwarte wody Jeziora Wicko.

Dalej szlak prowadzi wzdłuż brzegu Półwyspu Przymorskiego. Tu przepływamy obok prywatnych nabrzeży rybackich, a po drugiej stronie mijamy wyspy: Koński Smug, Wydrza i Żabia Kępa.

Szlak wraca w końcu z zacisznych, wąskich cieśninek na szersze wody Starej Świny. Po niespełna 3 km spędzonych między wysepkami dotrzemy do Zatoki Mulnik – do karsiborskiej „Mariny”. Tutaj nasza podróż dobiega końca.

Więcej informacji znajdziecie na stronie miasta Świnoujście, zapraszamy tutaj -> Szlaki kajakowe w Świnoujściu

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem