Aktywności zachęcające niemowlę do leżenia na brzuszku

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: 11 miesięcy temu

Kategorie: Porady dla mam

Pierwsze miesiące życia są dla niemowlaka czasem uczenia się nowych rzeczy i poznawania świata. Fizjoterapeuci są zgodni co do tego, że najlepszą pozycją do nabywania kolejnych umiejętności jest spędzanie czasu w dzień na brzuszku. Nie każdy niemowlak jest jednak fanem takiej aktywności. Jak go do niej skutecznie zachęcić?

Naukowcy zauważyli, że kilkumiesięczne niemowlęta spędzające czas na brzuszku chętniej podejmują próby obrotów, lepiej kontrolują umiejętność unoszenia główki oraz mają większą szansę na szybsze zdobycie kolejnych umiejętności, takich jak siadanie czy czworakowanie. Większość niemowląt potrzebuje jednak zachęty do tego, aby na brzuszku spędzić więcej niż 5 minut. Świetnym pomysłem może być zatem mata piankowa, która przykuje uwagę malucha na dłużej.

Aktywności zachęcające niemowlę do leżenia na brzuszku

Mata piankowa — idealne warunki do leżenia na brzuszku

Aby zachęcić dziecko do spędzania czasu na brzuszku, należy najpierw stworzyć mu do tego odpowiednie warunki. Kolorowe lub kontrastowe edukacyjne maty piankowe pozwalają na stworzenie doskonałego środowiska do leżenia na brzuszku. Dlaczego? Przede wszystkim ułożone na podłodze zapewniają izolację termiczną, a więc maleństwu jest cieplej, niż gdyby leżało tylko na dywanie czy kocyku. Są także dość sztywne, zatem nie rolują się podczas zabawy, a utrzymanie ich w czystości jest naprawdę łatwe. Rączki i nóżki dziecka się na nich nie ślizgają, dzięki czemu łatwiej im utrzymać stabilną pozycję. Po złożeniu maty piankowe nie zajmują także dużo miejsca.

Dla bardziej aktywnych maluchów, które potrafią już się przesuwać w różnych kierunkach, dobrym wyborem będzie na przykład mata piankowa z podnoszonymi bokami, która stworzy bezpieczną przestrzeń do odkrywania świata. Najważniejsze jednak jest to, że różne wzory elementów, z których składają się maty piankowe, są dla dziecka ciekawym obiektem wartym zbadania podczas leżenia na brzuszku. Warto wybierać maty dwustronne, które początkowo zainteresują malucha kontrastowymi wzorami, a gdy będzie nieco starszy — wniosą do jego zabawy walory edukacyjne.

Jak zachęcić niemowlaka do zabawy na brzuszku?

Kiedy Twoje maleństwo leży już na macie piankowej w bezpiecznym otoczeniu, możesz wykorzystać pewne sposoby, aby zachęcić je do spędzenia większej ilości czasu na brzuszku. Kontrastowe karty z obrazkami lub same maty piankowe w kontrastowych kolorach będą sprawiały, że maluch zechce im się przyglądać. Oprócz tego warto także wykorzystać różnego rodzaju zabawki: grzechotki, kolorowe wałki, książeczki czy piłeczki. Doskonałą atrakcją może okazać się także zwykłe lusterko. Dla każdego niemowlęcia najważniejszym widokiem na świecie jest jednak twarz ukochanego rodzica. Dlatego, jeśli po prostu położysz się na macie piankowej razem ze swoim maleństwem, będzie ono chciało Cię obserwować. Jeśli Twoje dziecko ma problem z utrzymaniem główki w górze podczas zabawy na brzuszku, możesz mu nieco pomóc, podkładając na przykład zwinięty kocyk pod linię barków. Zachęcanie niemowlaka do leżenia na brzuszku naprawdę przyniesie mu w przyszłości wiele korzyści!

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem