Powrót do góry

Po sukcesie ostatniego artykułu z 10 atrakcjami turystycznymi w województwa śląskiego, który można zobaczyć tutaj. Postanowiliśmy stworzyć kolejny, tym razem jednak skupiając się na małopolsce. Podobnie jak poprzednio mieliśmy duży dylemat z wybraniem tych TOP 11 atrakcji turystycznych małopolski. Zapraszamy więc w fascynującą podróż po miejscach rodzinnej rekreacji. Kolejność jest tu całkiem przypadkowa i każde z miejsc jest zupełnie wyjątkowe i warte uwagi. Sprawdźcie je wszystkie, a być może zainspirują Was do zorganizowania niezapomnianej wycieczki. Nie tracąc więc czasu zaczynamy podróż po atrakcjach małopolski.


1. Zamek w Pieskowej Skale

Naszą wycieczkę po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej zaczynamy w Ojcowskim Parku Narodowym. To właśnie tutaj znajduje się Zamek w Pieskowej Skale. Jest on jednym z elementów Szlaku Orlich Gniazd. Wycieczka po zamku to świetna okazja do poznania historii w praktyce, taka forma jest najlepsza nie tylko dzieci ale i dla nas. Podziwiać możemy tu wystawy stałe i czasowe. Sam zamek robi także ogromne wrażenie, jest to niesamowita budowla składająca się niegdyś z dwóch części: górnej i dolnej. Górna, niezachowana, wzniesiona była na niedostępnej skale zwanej Dorotką. Spacer po parku jest obowiązkowy. Do zamku przylega park krajobrazowy, w którym znajduje się słynna wapienna skała zwana Maczugą Herkulesa, Czarcią Skałą lub Sokolicą. U podnóża wzgórza, na którym wznosi się zamek, znajduje się kompleks pięciu stawów przepływowych założony w XVI wieku. Hodowano w nich ryby a obecnie są ostoją płazów na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Wszystko to sprawia, że czas spędzony tutaj wśród zieleni będzie zupełnie wyjątkowy. Więcej o zamku i jego atrakcjach dowiesz się klikając tutaj.


2. Park Jordana w Krakowie

Kolejnym punktem na naszej mapie jest niesamowity Park Jordana w Krakowie. Jest to jedno z największych miejsc rodzinnej rekreacji w dawnej stolicy Polski. Przechadzając się po parkowych alejkach, co chwile natrafiamy na nowe atrakcje dla dzieci. Na terenie parku znajduje się kilka dużych placów zabaw, które zrobią wrażenie nie tylko na dzieciach ale również na rodzicach. Place są zróżnicowane i dostosowane do dzieci w różnym wieku. Zarówno maluszki jak i starszaki znajdą coś dla siebie. Dzieci mogą tu szaleć do woli, korzystać ze zjeżdżalni, huśtawek karuzeli, bujaków oraz dużej piaskownicy. W parku usytuowano także duże linarium składające się z dwóch wież. Widok z góry na park to robi duże wrażenie. W centralnej dla aktywnych przygotowano strefę sportu. Na jej terenie znajdują się takie atrakcje jak:

 • boisko do piłki nożnej,
 • boisko go koszykówki,
 • boisko do siatkówki,
 • ogrodzony kort tenisowy,
 • skatepark,
 • skałki wspinaczkowe,
 • elementy siłowni zewnętrznej,
 • bieżnię do skoków w dal.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej zapraszamy do zapoznania się z wizytówką Parku Jordana w Krakowie

Skansen Krajewskiego w Lanckoronie

3. Skansen Krajewskiego w Lanckoronie

Wędrujemy teraz do Lanckorony, gdzie zgromadzono bardzo wiele unikanych eksponatów ukazujących życie codziennie polskiej wsi. W muzeum zobaczymy w pełni umeblowane i wyposażone chaty, sprzęty używane do podstawowych czynności, akcesoria rolnicze, obuwie, ubrania i wiele innych. Taka wycieczka to bardzo fajna przygoda pokazując jak żyli nasi niedawno przodkowie. To doskonała okazja, by pokazać dzieciom jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze codzienne życie. Po więcej informacji oraz zdjęć zapraszamy na wizytówkę Muzeum Krajewskiego w Lanckoronie.

muzeum lotnictwa polskiego w Krakowie

4. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Lecimy dalej z atrakcjami turystycznymi do Krakowa i wzbijamy się ponad chmury odwiedzając Muzeum Lotnictwa Polskiego. Przekraczając bramę muzeum wchodzimy w świat historii, która zaciekawi nie tylko fanów awiacji. Podczas długiego spaceru wiodącego po hangarach pełnych samolotów odkryjemy ich różnorodność i to jak zmieniały się na przestrzeni lat.. Wśród eksponatów możemy zobaczyć np.:

 • samoloty,
 • szybowce,
 • motoszybowce,
 • śmigłowce,
 • rakietowe systemy przeciwlotnicze,
 • silniki.

Jest to niepowtarzalna możliwość, by z bliska zobaczyć mnóstwo maszyn powietrznych. Wycieczka po Muzeum Lotnictwa w Krakowie to idealna propozycja na rodzinny wypad, z którego wspomnienia pozostaną jeszcze na długo w pamięci. Po więcej informacji zapraszamy na wizytówkę Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.


5. Zamek w Rabsztynie

Byliśmy już w przestworzach więc czemu nie zaszaleć i nie przenieść się w czasie :) Wpadamy więc w pętle czasu i oto jesteśmy na zamku w Rabsztynie. Ta imponująca budowla znajduje się nieopodal Olkusza i jest jedną z części Szlaku Orlich Gniazd. W 1657 roku zamek został spalony przez ustępujących z Polski Szwedów.

Przeprowadzono tu szereg prac. Wybudowano drewniane mosty, zrekonstruowano węzeł bramny, wzmocniono nadwątlone mury zamku i zrekonstruowano część murów zamku górnego z wieżą, gdzie powstał taras widokowy. Obecnie w budynku bramnym znajduje się wystawa poświęcona historii zamku. Znajdziemy tu makietę zamku, repliki broni średniowiecznej, kopie rycin przedstawiających zamek oraz archeologiczne detale. Co roku, w pierwszy weekend lipca pod zamkiem odbywają się widowiskowe turnieje rycerskie. W zamku organizowane są także plenery i wystawy plastyczne, koncerty i zloty turystyczne Więcej o tym dlaczego warto odwiedzić to miejsce dowiecie się tutaj.

zamek w Rabsztynie

6. Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

Dalej poruszać będziemy się koleją! Ok. 2 km od centrum Rabki-Zdroju w Chabówce znajduje się Skansen Taboru Kolejowego. Powstał on w 1994 roku w miejscu, gdzie podczas II wojny światowej utworzono parowozownię. Wszelkiego rodzaju pojazdy szynowe zaczęto w tym miejscu gromadzić już w latach 80. XX wieku. Tabor, zebrany w Skansenie, jest na tyle różnorodny, że z pewnością zainteresuje nawet najbardziej wymagającego pasjonata. W ekspozycji można znaleźć unikalne, ukazujące rozwój kolejnictwa na ziemiach polskich, zabytki w postaci parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych, wagonów – osobowych i pocztowych, pługów, żurawi, i wielu innych. Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, wychodząc naprzeciw turystom i pasjonatom, w sezonie letnim w weekendy proponuje przejażdżki pociągami retro, które poruszają się na trasie Chabówka - Mszana Dolna. Wycieczka historycznym składem dostarcza niezapomnianych wrażeń oraz pozwala na aktywne obcowanie z historią. Więcej informacji oraz zdjęć można zobaczyć klikając w link.


7. Kopiec Kościuszki w Krakowie

Znowu w naszej podróży wzbijamy się na wyżyny. Kolejne miejsce oferuje niesamowity widok na panoramę Krakowa. Mowa tutaj oczywiście o Kopcu Tadeusza Kościuszki. Znajduje się on na Wzgórzu bł. Bronisławy w zachodniej części miasta w dzielnicy Zwierzyniec. Do podnóża dotrzemy spacerując Bielańsko-Tyniecki Parkiem Krajobrazowym. Ścieżka będzie prowadzić nas w górę i w górę, aż dotrzemy do bramy kopca. Stąd od szczytu dzieli nas już tylko chwilka. Kręta ścieżka dookoła i możemy cieszyć się niesamowitym widokiem. Zobaczycie Wawel, Bazylikę Mariacką, Sukiennice i Rynek Główny. W pogodne dni możemy liczyć na widok na całą Wyżynę Krakowską, Kotlinę Sandomierską, Pogórze Wielickie, a przy najlepszej widoczności nawet Tatry! Oczywiście oprócz widoków warto podziwiać także sam Kopiec i zabudowy dookoła niego wzniesione z czerwonej cegły. Wszystko to sprawia, że miejsce to powinno znaleźć się na Waszej mapie atrakcji turystycznych małopolski. Więcej zdjęć i informacji o kopcu znajdziecie tutaj.


Kopiec Kościuszki w Krakowie

8. Zamek w Ojcowie

Kolejny cel naszej podróży leży na Szlaku Orlich Gniazd. Jest to Zamek w Ojcowie. Położony na skraju Ojcowskiego Parku Narodowego stanowi świetne miejsce na spędzenie wolnego czasu w rodzinnym gronie. Do dnia dzisiejszego z zamku pozostały tylko malownicze ruiny, na które składają się resztki murów obronnych, część mieszkalna, wieża i brama wjazdowa. W salce nad bramą wjazdową znajduje się wystawa dotycząca historii zamku ojcowskiego urządzona w 1996 r. Na uwagę zasługuje makieta pokazująca zamek z przełomu XV i XVI wieku. Urządzane są tu również wystawy czasowe. Z ruin zamku można obejrzeć piękną panoramę Doliny Prądnika z widoczną Chełmową Górą. Więcej informacji o Zamku w Ojcowie znajdziecie tutaj. Warto także wybrać się na spacer po parku i odkryć niesamowite bogactwo przyrody. Dzień spędzony tutaj z pewnością zaliczycie do bardzo udanych!

zamek w Ojcowie

9. Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

W naszych TOP atrakcji turystycznych nierzadko znajdują się muzea i skanseny przedstawiające życie naszych niedawnych przodków. Tym razem jednak zmienimy kontynent. Przenosimy się do afryki, by poznać tamtejsze zwyczaje i bogactwo kulturowe. W Olkuszu znajduje się bardzo ciekawe Muzeum Afrykanistyczne. W zbiorach olkuskiego muzeum zgromadzono eksponaty obrazujące życie codzienne plemion Afryki Zachodniej oraz Środkowej. Szczególne miejsce w kolekcji zajmują przedmioty związane z plemionami: Tuaregów, zwanych „błękitnymi rycerzami Sahary”, Dogonów, Bambara oraz Buszongo. Można tu oglądać sprzęty codziennego użytku, stroje, maski rytualne, instrumenty muzyczne, amulety, rzeźby i biżuterię oraz broń z różnych regionów Afryki. Ciekawostką zbiorów olkuskiego muzeum są fetysze, czyli talizmany, figurki, bądź maski, którym przypisuje się nadzwyczajną moc magiczną. Więcej o muzeum dowiecie się klikając w wizytówkę Muzeum Afrykanistycznego.

muzeum afrykanistyczne w Olkuszu

10. Park zaczarowanej Dorożki w Krakowie

Kolejnym magicznym miejscem jest Park Zaczarowanej Dorożki w Krakowie. O wyjątkowości tego miejsca stanowi kilka czynników. Będąc tutaj możemy zupełnie zapomnieć, że znajdujemy się w centrum tak dużego miasta. Wszechobecna zieleń, staw oraz atrakcje dla dzieci i dorosłych sprawią, że miejski zgiełk i codzienne sprawy przestaną dla nas istnieć. W parku dla najmłodszych przygotowano niesamowity plac zabaw, jest to jeden ze smoczych skwerów, a oznacza to tylko jedno - świetną zabawę. Całe wyposażenie nawiązuje tu do historii Krakowa i przypomina o legendzie Smoka Wawelskiego. W parku znajduje się także boisko wielofunkcyjne, fontanna i kilka skwerów z ławeczkami, gdzie możemy usiąść i miło spędzić czas w zielonej okolicy. Jeżeli chcecie zobaczyć więcej zdjęć i poznać dokładną lokalizację to zapraszamy tutaj.

park zaczarowanej dorożki w Krakowie

11. Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej

Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej to niesamowite miejsce na spędzenie rodzinnego popołudnia. Oprócz samej zabudowy kluczowe znaczenie ma jego otoczenie. Kompleks znajduje się w Dolinie Eliaszówki i niemal z wszystkich stron otacza go leśny rezerwat przyrody Dolina Eliaszówki. Klasztor Usytuowany jest na stoku wzgórza o wysokości 430 m n.p.m., porośniętego lasem. Teren klasztoru jest otwarty do zwiedzania, a jego nawiększą atrakcją jest studnia wykuta w litej skale w latach 1644-1651. Jej głębokość wynosi 21,5 m, a średnica 2 m. Studnia obudowana jest późniejszą kopułą, krytą gontem i wspieraną przez osiem kolumn. Z parkingu obok Klasztoru można zorganizować wiele pieszych wycieczek. Klasztor leży na trasie kilku szlaków. Praktycznie w każdą stronę prowadzi stąd jakiś szlak i możemy nim podążać odkrywając piękno tutejszej przyrody. Więcej o Klasztorze dowiecie się klikając już teraz w link.


Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej

Dobiegliśmy właśnie do końca naszej niesamowitej podróży po atrakcjach turystycznych województwa małopolskiego. Dziękujemy, że byliście z nami, aż do końca. Postaraliśmy się wybrać specjalnie dla Was bardzo różnorodne miejsca przedstawiające wiele obliczy tego regionu. Oczywiście wiemy, że jest ich o wiele więcej ale jesteśmy przekonani, że te miejsca zainspirują Was do zorganizowania ciekawych wycieczek. Jeżeli chcielibyście poznać cały zbiór atrakcji z tej okolicy to zapraszamy tutaj. Możliwości na spędzenie czasu jest bardzo wiele, przygoda czeka na każdym kroku. Życzymy udanej zabawy i miłego dnia!

Opinie użytkowników (0)

ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ aby dodawać komentarz

Prosimy, podziel się z nami swoją opinią - dzięki temu będziemy mogli udoskonalać to co robimy :) Dziękujemy!